Metan w atmosferze egzoplanety będzie dowodem, że jest na niej życie

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Naukowcy wykazali, że metan będzie najważniejszym wskaźnikiem aktywności biologicznej na odległych planetach. Autorzy nowego badania doszli do wniosku, że uwolnienie tego gazu w wyniku wulkanizmu jest niezwykle mało prawdopodobne.

Jak szukać życia na egzoplanecie? Na jakich sygnałach z organizmów biologicznych należy polegać? Badacze próbowali odpowiedzieć na to pytanie w nowej pracy. Pokazali, że metan byłby najlepszym wskaźnikiem aktywności biologicznej na odległej planecie. W przeszłości wydawało się przez chwilę, że biologicznego pochodzenia metan wykryto na Marsie, ale ostatecznie nie potwierdzono, że powstał on na skutek procesów życiowych.

W poszukiwaniu obcych pomocny będzie nowy teleskop kosmiczny Jamesa Webba, który zostanie wkrótce wystrzelony. Natychmiast po osiągnięciu punktu libracyjnego L2 Lagrange i uruchomieniu urządzenia rozpocznie się nowy etap w astronomii. Jednym z jego zadań jest badanie atmosfer egzoplanet i poszukiwanie w nich biosygnałów. Wcześniej uważano, że takim sygnałem jest tlen, ale badania wykazały, że gaz ten nie jest wiarygodnym wskaźnikiem obecności życia na planecie.

 

Metan jest znacznie bardziej atrakcyjny. Jest to jeden z najprostszych związków organicznych o wzorze CH4. Na Ziemi gaz ten jest najczęściej wytwarzany jest przez mikroorganizmy lub zostaje uwalniany w wyniku erupcji wulkanów. Do tej pory istniało sporo kontrowersji dotyczących tego, jak niezawodnym wskaźnikiem w poszukiwaniu życia pozaziemskiego, może być pewna ilość metanu. W nowej pracy naukowcy rozwiali wszelkie wątpliwości wykazując, że nie jest prawdopodobne, aby aktywność wulkaniczna na planetach skalistych,mogła dostarczyć do atmosfery wystarczająca ilość metanu, aby można było go wykryć. Oznacza to, że jeśli teleskop Jamesa Webba wykryje metan w atmosferze egzoplanety, najprawdopodobniej będzie on miał pochodzenie biologiczne.

 

Autorzy wykorzystali model termodynamiczny, aby dowiedzieć się, czy uwolnienie magmy wulkanicznej na planetach podobnych do Ziemi może spowodować uwolnienie CH4 i CO2 do atmosfery. Naukowcy odkryli, że jest mało prawdopodobne, aby wulkany wytwarzały taką samą ilość metanu, jak źródła biologiczne. Na końcu artykułu naukowcy zauważają, że wyniki ich pracy opierają się na wiedzy zdobytej podczas badania Ziemi i planet Układu Słonecznego, więc nie jest jasne, jak dobrze odzwierciedla to warunki jakie panują na odległych egzoplanetach.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika emel

S wrote:  A co z resztą

S wrote:
 A co z resztą?
Wszelkie poszukiwana koncentrują się na tym, że szukamy tego, co jesteśmy w stanie wykryć, a nie szukamy tego, czego nie jesteśmy w stanie znaleźć. Nie mamy możliwości wykryć organizmów, o których nic nie wiemy, łącznie z tym, w jaki sposób je wykryć. Dlatego uwzględniamy jedynie organizmy podobne do ziemskich, bo widzimy w jaki sposób wpływają one na atmosferę planety.

Ponadto węgiel i tlen są bardzo powszechnymi pierwiastkami we wszechświecie (w porównaniu do innych, cięższych), dlatego rozsądne jest założenie, że inne organizmy też mogą być oparte na węglu, tlenie i wodzie, czyli na tym, czego jest wszędzie w obfitości.

Portret użytkownika Quark

Tym sposobem niczego nie

Tym sposobem niczego nie wykryją ! W ziemskiej atmosferze metanu jest zaledwie 1.8 cząsteczki na milion (!) a ziemia aż tętni od wszelkich organizmów ! To co tu dopiero mówić o odległych planetach pośród gwiazd , z których ilość światła jakie do ziemi dociera można by porównać do zapałki zapalonej na księżycu. A przecież innej metody jak analizy widmowej owego światła nie ma.

Skomentuj