Meksykańscy rolnicy oskarżają koncern Volkswagena o wywołanie suszy

Kategorie: 

Źródło: Volkswagen, pixabay.com

Meksykańscy rolnicy oskarżyli koncern Volkswagena o celowe prowokowanie suszy w stanie Puebla. Działania niemieckiego producenta samochodów są rzekomo skierowane na ochronę nowo wyprodukowanych samochodów przed gradem.

Volkswagen, który ma główną fabrykę w Puebla, używa „dział gradowych” – urządzeń dźwiękowych, które mają zakłócić tworzenie gradu w atmosferze i które rozpraszają chmury burzowe. Rolnicy z Cuautlancingo, wiejskiej gminy, w której znajduje się fabryka, twierdzą, że kontrowersyjna technologia powoduje suszę, która spowodowała utratę 2 000 hektarów upraw.

 

Naukowcy są sceptycznie nastawieni do tego, czy technologia ta może faktycznie działać. Jednak miejscowi rolnicy twierdzą, że działa tak dobrze, że działo rozproszyło nie tylko gradobicie, ale wszystkie opady od maja – co miało być początkiem pory deszczowej.

Rolnicy żądają 70 milionów peso odszkodowania od producenta samochodów. Volkswagen próbował załagodzić konflikt w tym tygodniu, ogłaszając, że przełączył działa z trybu automatycznego na manualny i używał go tylko wtedy, gdy zbliżały się potencjalne gradobicia.

 

Zainwestowano również w siatkę ochronną, która posłużyła jako pierwsza linia obrony przed żywiołem. Okoliczni mieszkańcy uważają jednak, że to nie zakończy konfliktu. – „To niedopuszczalne, że nadal używają tego urządzenia, nawet w trybie ręcznym. Nie szanują naszych próśb o definitywne zaprzestanie używania tej technologii.” – powiedział Rafael Ramirez, lokalny urzędnik ds. Ochrony środowiska.

Nie jest to pierwszy skandal związany z ochroną środowiska, który dotknął producenta samochodów. Volkswagen wciąż walczy ze skutkami skandalu związanego z emisjami spalin, który wybuchł w 2015 roku.

 

Volkswagen rozpoczął działalność w Meksyku w 1965 roku. Fabryka Puebla jest największą na świecie placówką poza Niemcami. Produkuje się tutaj ponad 450 000 pojazdów rocznie i działa przez całą dobę, zatrudniając około 15 000 osób.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Portret użytkownika peterek68

Chyba zasluguja na to co ich

Chyba zasluguja na to co ich spotyka bo maja gdzies co z nimi wyprawiaja. Ja juz przeastalem rozmawiac na te tematy bo idioci mowia ze wszystko jest OK. Dla wiekszosci to normalne smugi, ktore zostawiaja zwykle samoloty. Nawet sie nie pokusza zeby po obserwowac niebo czasami i wylapac roznice. Ci z ktorymi do tej pory rozmawiaja zaczeli jakos dziwnie na mnie patrzec. A jesli chodzi o mnie to nie przejmowalbym sie tym skoro nie byloby powodu, niestety tu gdzie mieszkam wala chemie dzien i noc. Sloneczny dzien zdarza sie raz na wiele tygodni, ale jest OK, tak ma byc. Szkoda zdrowia na zamartwianie sie przyszloscia ludzkosci skoro ta ma to gdzies.

Portret użytkownika MiamiVibe

U mnie to samo. Jedyny temat

U mnie to samo. Jedyny temat jaki interesuje większość ludzi to kasa, żarcie, chędożenie, imprezy czy inne mundiale, po chociażby próbie porozmawiania z nimi o czymkolwiek innym kończy się wyśmianiem mnie czy również tym słynnym spojrzeniem jakbym był jakiś niedo**bany... także z tym skończyłem i tylko spokojnie patrzę z boku jak ludzkość zmierza ku zezwierzęceniu i przepaści. Każda sekunda w tym babilonie to wielki ból i cierpienie.

Strony

Skomentuj