Medyczny Nobel 2016 przyznany za badania nad mechanizmem autofagii

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Dzisiaj rozpoczął się tydzień noblowski. W Sztokholmie będą przyznawane nagrody za szczególne osiągnięcia w dziedzinie fizyki, chemii, fizjologii i medycyny, a w Norwegii za starania na rzecz pokoju na świecie. W przyszłym tygodniu przyznana zostanie nagroda za nauki ekonomiczne, natomiast data przekazania Nobla literackiego będzie jeszcze ustalana.

 

Tydzień rozpoczął się od przyznania nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny. Komitet w Instytucie Karolinska wyróżnił tylko jedną osobę - jest nim Japończyk Yoshinori Ohsumi z Tokijskiego Instytutu Technologicznego.

Komitet przyznał mu złoty medal, dyplom honorowy oraz 8 milionów koron (około 3,6 miliona złotych) za odkrycie autofagii. Jest to mechanizm, który polega na trawieniu przez komórkę obumarłych lub uszkodzonych elementów jej struktury. Występuje u wszystkich eukariontów, odbywa się w komórkach zdrowych oraz patologicznych. Proces ten nasila się w okresie niedoboru substancji odżywczych. Komórka skupia się na procesach niezbędnych do życia i pozyskuje energię ze zbędnych elementów.

Autofagia znana była nauce już od lat 60. XX wieku, lecz to właśnie dzięki eksperymentom, które Yoshinori Ohsumi zaczął prowadzić 30 lat później, mogliśmy dokładnie poznać  ten mechanizm.

 

Ocena: 

Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Skomentuj