Mechanizm z Antikythiry - grecki komputer sprzed 2000 lat

Kategorie: 

Mechanizm z Antikythery - źródło: wikipedia.org

Zwykle wydaje nam się, że w starożytności nie istniała technologia. To częsty błąd, który obnaża wiele artefaktów, a zwłaszcza słynny mechanizm z Antikythiry. Duży fragment starożytnego urządzenia odnaleziono około roku 1900 podczas penetrowania wraku rzymskiego statku z łupami wojennymi, który zatonął prawdopodobnie około roku 100 przed Chrystusem.

 

W 1900 roku grecki nurek Elias Stadiatos odkrył wrak starożytnego statku handlowego na głębokości 42 m obok wyspy Antykithiry. Nurkowie wydobyli szereg posągów i innych artefaktów. Sam mechanizm został odkryty 17 maja 1902, kiedy archeolog Valerios Stais odkrył, że skorodowana bryła brązu wydobyta z wraku zawiera koła zębate. 

 

Od początku stało się jasne, że mechanizm z Antikythiry to coś wyjątkowego i w jakiś sposób związanego z astronomią. Aby zrozumieć zasadę działania urządzenia naukowcy podjęli się heroicznego zadania. Zbudowano specjalnego rentgena, który miał prześwietlić mechanizm warstwa po warstwie, co mogłoby pomoc potwierdzić ilość zębów jednego z dużych trybów znajdujących się w tym urządzeniu. Potem aparat rentgenowski przyjechał do muzeum gdzie przechowuje się mechanizm.

 

Precyzja wykonana tego prekursora komputera potwierdza nie tylko wielką wiedzę astronomiczną, ale i inżynierską. Zaprojektowanie takiego urządzenia nie jest rzeczą prostą nawet dzisiaj, czego doświadczyli nowożytni uczeni starający się odbudować replikę mechanizmu z Antikythery.

 

Naukowcy ustalili, że mechanizm miał do siedemdziesięciu zębów i był w stanie stymulować zachowanie ciał niebieskich takich jak Słońce, Księżyc i sześć najbliższych nam planet. Urządzenie to robi duże wrażenie, ponieważ jest dowodem na istnienie w starożytności technologii, która przypomina dbałością wykonania urządzenia z przełomu XIX i XX wieku.

 

Według doniesień BBC, która nakręciła film o tym dziwnym artefakcie z przeszłości, pochodzenie tego mechanizmu może sięgać aż czasów Archimedesa. Niewykluczone, że jest to nawet jego konstrukcja. Niestety specyfika starożytności już taka jest, że wiemy o tym bardzo niewiele i próbujemy dociekać prawdy na podstawie domysłów i skojarzeń. Ludzkość może mieć bowiem tendencję do zapominania wszystkiego i powtarzania cyklicznie tych samych błędów. Mechanizm z Antikythiry dowodzi istnienia w przeszłości nie tylko wyrafinowanej technologii, ale jeszcze geniuszy na miarę Leonardo da Vinci czy Issaca Newtona.

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.3 (3 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Nie ekologicznie

Chyba trzeba zweryfikować

Chyba trzeba zweryfikować metody datowania radiowęglowego. Myślę że w środowisku wodnym jest inny współczynnik rozpadu. Nazwa wyspy w artykule jest w trzech wersjach: Antikythira, Antykithira, Antikythira. Coś trzeba wykluczyć. Program nt. tego mechanizmu był na Discovery, jednak mało w nim konkretów a masa modnych coraz bardziej hipotez.

Portret użytkownika Kwazar

Faktycznie masz rację.Pomyłek

Faktycznie masz rację.Pomyłek nawarstwia się tyle, że często potem wychodzą przecudowne historie.Niczego jednak nie twierdzę z pełnym przekonaniem.Po prostu wielu rzeczy nie da się już dzisaj ustalić Albo jeszcze się nie da. Jedno jest pewne. Obecnie, cała nauka błądzi po omacku, bo jej rzetelność jest wątpliwa a poruszane problemy zamiast się rozwiązać tylko się skomplikowały Zaś "pogranicze nauki" szukając usilnie odpowiedzi na palące pytania układa swoje, tak samo niemierzalne "paradygmaty" Czyli jedno wiemy, że NIC NIE WIEMY !

Skomentuj