Mechanizm obronny mchu przeszczepiony do ludzkich komórek poprawił błędy w DNA

Kategorie: 

Źródło: tg

Genetycy przeszczepili do ludzkich komórek mechanizmy, które służą do ochrony przed nagromadzonymi mutacjami z mchu. Naukowcy z Instytutu Botaniki Komórkowej i Molekularnej na Uniwersytecie w Bonn badają, w jaki sposób rośliny i zwierzęta walczą z mutacjami gromadzącymi się w komórkach przez całe życie. Aby lepiej zrozumieć te procesy i nauczyć się radzić sobie z ich konsekwencjami, przeszczepili do ludzkich komórek edytor PPR56, który funkcjonuje w mitochondriach mchu.

 

 

Informacja genetyczna musi być poprawna, żeby wszystkie procesy w komórkach przebiegały sprawnie. Z biegiem czasu jednak, tłumaczą naukowcy, z powodu mutacji w DNA, gromadzą się błędy. Rośliny lądowe opracowały osobliwy sposób naprawiają takich nieścisłości. Nie poprawiają one bezpośrednio błędów w genomie, ale dokładnie korygują każdy pojedynczy transkrypt (kopia używana do tworzenia białek).

 

Naukowcy z Uniwersytetu w Bonn przeszczepili ten mechanizm naprawczy z mchu Physcomitrium patens do komórek ludzkich. Badanie wykazało, że mechanizm korekcji zaczął działać w nowym środowisku. Jednocześnie, jak ustalili naukowcy, adaptuje i koryguje nie tylko te cele, dla których był zorientowany w komórkach roślinnych, ale ponad 900 różnych pozycji w transkryptach jądrowych komórek ludzkich.

 

W ludzkich komórkach jest znacznie więcej transkryptów jądrowego RNA niż transkryptów mitochondrialnych w mchach. W efekcie redaktorzy mają znacznie więcej celów do zaatakowania – tłumaczy Mareike Schallenberg-Rüdinger, współautorka opracowania.

 

Naukowcy zauważają, że transkryptor działa zgodnie z określonym kodem, ale nie jest jeszcze jasne, które cele wybiera do korekty. W przyszłych badaniach naukowcy planują zbadać i nauczyć się kontrolować ten mechanizm, aby wykorzystać go do leczenia chorób związanych z mutacjami w komórkach.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

No, to jest możliwe, że

No, to jest możliwe, że poprawił. Tylko, czy on swoje muchowe DNA poprawił czy ludzkie ? No, bo to jest tak.Mech, to jest mech a człowiek, to jest nie przypadkiem, człowiek. Niby prawie to samo DNA a mech ?  A mech jest mech a człowiek, to człowiek. Jakim kurwa cudem, tego nie wie. Ale naukowo, to ponoć i tak to wszystko jedno.

Portret użytkownika oswiecony77

1 A kiedy ludzie zaczęli się

1 A kiedy ludzie zaczęli się mnożyć na ziemi, rodziły im się córki. 2 Synowie Boga, widząc, że córki człowiecze są piękne, brali je sobie za żony, wszystkie, jakie im się tylko podobały.
3 Wtedy Pan rzekł: «Nie może pozostawać duch mój w człowieku na zawsze, gdyż człowiek jest istotą cielesną; niechaj więc żyje tylko[[[[ sto dwadzieścia lat»]]]]]]. 4 A w owych czasach byli na ziemi olbrzymi; a także później, gdy synowie Boga zbliżali się do córek człowieczych, te im rodziły. Byli to więc owi mocarze, mający sławę w owych dawnych czasach.  Czy obecnie czlowiek przekroczyl magiczna liczbe wieku 120 lat ??? nieeee  Klatwa  na tym swiecie ciazy niski wymiar [wibracje w atomie] ale to sie zmienia  Olbrzymi budowali  na calym swiecie piramidy i rozne potezne megality przed potopem  Czy anioly sa tez to nie sa bajki https://www.youtube.com/watch?v=NoESRix9w3Q  

Psalm 18.29  „Ty zaiste zapalasz pochodnię moją; Pan, Bóg mój, oświeca ciemności moje

Portret użytkownika ba

Wszystko pięknie,  ale kim

Wszystko pięknie,  ale kim według ciebie jest ten Pan z Biblii , bo według mnie, Pan to taki sam tytuł jak : profesor , król , magister, doktor itd,  a wierzyć w tajemniczego Pana to ujma dla tej osoby co sie tai jego imię  :

Psalm 83: 16  Twarze ich napełnij hańbą,+by szukano twego imienia, Jehowo.+ 17  Niechże się zawstydzą i zatrwożą po wsze czasy,+niech też się zmieszają i zginą+18  aby wiedziano,+ że ty, który masz na imię Jehowa,+ty sam jesteś Najwyższym+ nad całą ziemią.+

Jeremiasza 10: 10  Lecz Jehowa naprawdę jest Bogiem.+ Jest Bogiem żywym+ i Królem po czas niezmierzony.+ Z powodu jego oburzenia zakołysze się ziemia,+ a żaden z narodów nie ostoi się wobec jego potępienia.+ 11  Oto, co im powiecie: „Bogowie,+ którzy nie uczynili niebios i ziemi, znikną z ziemi+ i spod tych niebios”.

Rzymian 14: 11  bo jest napisane: „‚Jako żyję — mówi Jehowa+ — ugnie się przede mną każde kolano, a każdy język otwarcie wyzna Boga’”.+

Objawienia 1:  „Jam jest Alfa i Omega”,+ mówi Jehowa Bóg, „Ten, który jest i który był, i który przychodzi,+ Wszechmocny”.+

Izajasza 40:  I objawi się chwała Jehowy,+ a ujrzy ją pospołu wszelkie ciało,+ bo usta Jehowy to powiedziały”.+

Izajasza 2: 19  Ludzie zaś wejdą do jaskiń w skałach i do dołów w prochu — przed grozą Jehowy i przed jego wspaniałym dostojeństwem,+ gdy powstanie, by zatrzęsła się ziemia.

Rzymian 10: 13  Gdyż „każdy, kto wzywa imienia Jehowy, będzie wybawiony”.+

Zablokowany do odwołania. To nie portal religijny. Moderator.

Portret użytkownika Q.

Zdadza się ale co to jest

Zdadza się ale co to jest "farmakoroporacja" ? A wiedzę o ziołach wykorzystuje się obecnie przy produkcji nowych leków - bo wysyła się badaczy np. do dżunglii amazońskiej by tam badać nieznane dotąd gatunki roślin pod kątem ich przydatności medycznej. Przemysł chemiczny często tylko "kopiuje" naturalnie występujące związki chemiczne w roślinach i grzybach.. salicylany, barbiturany, narkotyki wszelkie (opium, kodeina, morfina, kokaina itd.), penicylinę przecież pleśń produkuje itd.

Ps. Czy tu odbywa się wyścig jakiś o którym nie wiem, że co poniektórzy nie mają czasu skorygować błędów w pisowni ? W czym problem podejrzeć swój wpis przed wysłaniem i poprawić tekst ? 

Farmako-korporacja.

Skomentuj