Mauritius dotknięty wyciekiem ropy - ogłoszono stan zagrożenia środowiska

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Mauritius ogłosił „stan zagrożenia środowiska” po tym, jak tankowiec wlał 1000 ton paliwa do Oceanu Indyjskiego, niszcząc dziką przyrodę i dziewicze plaże.

 

Szokujące zdjęcia satelitarne pokazują ciemną plamę przesączającą się przez turkusowe wody w pobliżu wrażliwych ekologicznie obszarów po tym, jak MV Wakashio uderzył w rafę koralową u wybrzeży wyspy 25 lipca br.

 

Gdy śmiercionośna plama zbliżyła się do brzegu, zaalarmowani miejscowi wypchali worki liśćmi i stworzyli zaimprowizowane słomiane bariery, aby chronić słynny kurort dla nowożeńców. Na zdjęciach, robionych przez wolontariuszy, widać, że są one pokryte grubym czarnym mułem. Premier Prawind Jugnaut powiedział, że wyciek „stanowi zagrożenie" dla około 1,3-milionowego kraju, silnie uzależnionego od turystyki i mocno dotkniętego skutkami pandemii koronawirusa.

 

Morskie obszary chronione na Mauritiusie obejmują obszar 28 mil kwadratowych (7190 ha), w tym sześć rezerwatów rybackich i dwa parki morskie. Jagnot powiedział dziennikarzom, że przejęto dokumenty i czarne skrzynki ze statku - donosi Le Xpress z Mauritiusa. Francja poinformowała, że wysyła teraz specjalistyczną pomoc z pobliskiej wyspy Reunion. Sprzęt do prac porządkowych transportowany jest również z Grecji.

 

Rząd Mauritiusa „podejmuje wszelkie niezbędne środki, aby powstrzymać wyciek ropy z MV Wakashio i około 400 morskich wysięgników zostało rozmieszczonych w celu zapewnienia bezpieczeństwa na wrażliwych obszarach” - powiedział minister środowiska Kavydass Ramano.

 

Statek zatrzymał się w bardzo wrażliwym obszarze, który obejmuje Blue Bay Marine Park, Ile aux Aigrette i Ramsar Sites. Według niedzielnego oświadczenia japońskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Japonia wysyła sześcioosobowy zespół ratunkowy na prośbę rządu Mauritiusa, aby pomógł w sprzątaniu rozlanej ropy.

„Składamy wielkie i głębokie przeprosiny za wielkie kłopoty, które spowodowaliśmy” - powiedział Akihiko Ono, wiceprezes wykonawczy Mitsui OSK Lines na konferencji prasowej w Tokio.

Dodał, że firma „zrobi wszystko, co w jej mocy, aby rozwiązać ten problem”.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Skomentuj