Maszyny będą korzystać z własnego internetu tak jak ludzie

Kategorie: 

Źródło: www.roboearth.org
Prace nad robotyzacją wciąż idą na przód. Naukowcy z pięciu europejskich uniwersytetów zaprezentowali niedawno pierwszy tego typu projekt RoboEarth. Jest to sieć internetowa dla robotów, w której maszyny mogą wymieniać się informacjami oraz "doświadczeniami", czyli korzystać w ten sam sposób w jakim robią to obecnie ludzie.

 

Prace nad tym projektem trwały cztery lata a naukowcy otrzymali również fundusze z Programu Robotyki i Systemów Kognitywnych Komisji Europejskiej. W czwartek dokonano demonstracji na Uniwersytecie Technologicznym Eindhoven w Holandii - cztery roboty współpracowały razem pomagając pacjentom w pomieszczeniu, które symulowało pokój szpitalny. Maszyny te korzystały z sieci RoboEarth, w której znajduje się baza danych, system komunikacji oraz zasoby obliczeniowe.

 

Jak stwierdzili twórcy tego systemu, RoboEarth jest gigantyczną siecią oraz repozytorium bazy danych, gdzie roboty mogą wymieniać się informacjami oraz uczyć się od każdego z nich. Celem tego projektu jest umożliwienie maszynom korzystania z doświadczeń jakie nabierają inne roboty, co pozwoli na szybki rozwój funkcji poznawczych oraz zachowania a z czasem nawet poprawi interakcję człowieka z maszyną.

 

Naukowcy mają nadzieję że RoboEarth będzie w przyszłości wykorzystywany przez roboty z całego świata. Maszyny powinny pojawić się najpierw w szpitalach a eksperci szacują, że w ciągu 10 lat robo-pomocnicy znajdą się również w domach. Każdy z nich korzystałby wtedy z tego systemu i wymieniałby się doświadczeniami.

 

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika FrozenShade

Któregoś razu w takiej bazie

Któregoś razu w takiej bazie danych pojawi się wpis o tym, że robot zabił człowieka. Sekundy później może dojść do podobnych incydentów - inne roboty mogą 'chcieć spróbować'.
Na pewno taka sieć przyspieszy rozwój poszczególnych jednostek, ale wszystko, co człowiek stworzył zawiera błędy. Takie błędy będą się bardzo szybko rozprzestrzeniać.

Portret użytkownika 2ndoffense

Sam włącz myslenie, jak

Sam włącz myslenie, jak jeszcze nie widzisz to wszystko do tego "skynetu" zmierza, zobaczcie jakie są podobne wiadomości z prawej: zrobotyzowane ptaki, pszczoły roboty, autonomiczne samochody lub roboty zabierają coraz więcej miejsc pracy" a to tylko kilka przykładów

Portret użytkownika Israfel

Czy Ci naukowcy dla nie widza

Czy Ci naukowcy dla nie widza w tym niebezpieczeństwa? Dla grantów i dotrwania do emerytury są w stanie udawać, że w tym co robią nie ma żadnego ryzyka? Ehh, co ja mówię, pewnie że są w stanie :(.
 
Jak takiemu naukowcowi na emeryturze robot-asystent zrobi niechcianą eutanazję, to może w ostatnich chwilach swojego życia zrozumie jaką potworną broń stworzył. A wraz z nim tej nocy zostaną zlikwidowane miliony staruszków.
 
Nie ma to jak czerpanie z jednej bazy wzorców (algorytmów).
 
Hitler to miałby teraz klawe życie. Wraz z grupą crackerów i programistów mógłby wpuścić do takiego systemu konia trojańskiego, który przeprogramowuje roboty służące osobom o żydowsko brzmiącym nazwisku.
 
Można też skorzystać z dostępnych w internecie list najpopularniejszych imion w Polsce oraz najczęściej występujących polskich nazwisk i dograć nowe funkcje robotom obsługującym ludzi, których imię i nazwisko znajduje się na liście.
 
Uważacie, że to niemożliwe? Żebyśmy się nie zdziwili.

" ...nauka prowadzi nas do zrozumienia tego, jaki jest świat, a nie tego, jaki chcielibyśmy, by był ... "
- Carl Sagan

Portret użytkownika tubylec

I finalnie wystrzelają nas

I finalnie wystrzelają nas roboty, albo roboty sterujące robotami w ramach nowej odsłony quake, tym razem w realu, żeby elity nie brudziły sobie rąk .. a pozostałym wcisną swoją nowomowę że to oczywiście nie było "ludobójstwo" ani "rzeź" tylko "usterka oprogramowania".

Portret użytkownika ArDoR

Zaiste człek żywemu nie

Zaiste człek żywemu nie przepuści... póki gdzieś brzęczy moneta, będzie eksplorował, wynajdował, choćby jasne i oczywiste było ze to doprowadzi do tego że jego własne dzieci będą robotom manipulatory smarować i stopy czyścić.
Z jednej strony to nawet kosmici mają takie androidy i to często one eksplorują niegościnne planety (jak Ziemia). Android taki nawet jak dostanie kulkę od farmera to się pozbiera i na statek wróci, nie pozostawiając śladów bytności... no i te wszędobylskie bakterie i wirusy, niejednego kosmitę grypa by poskładała gdyby z zakatarzonym ziemianinem się rozgadał. Dlateg robotyzacja ma sens. do pewnego stopnia. No ale żeby tym robotom robić odrębnęgo czata żeby sobie plotkowały a co gorsza spiskowały przeciwko swojemu stwórcy... nieee to się nie godzi Wink
Ciekawe czy tego RoboCzata podłączą do Echelona żeby ktoś zaglądał o czym te reoboty spiskują ze sobą Wink
Co jeśli ktoś wykryje takie knowania pomiędzy robotami i zechce ograniczyć im wolność tego RoboNetu? czy pojawi się wówczas ruch w stylu antyACTA i zacznie pikietować tabun robotów pod sejmem czy kongresem? ;-]

Portret użytkownika ty.tez.terefere

czat dal robotów: robo24 :

czat dal robotów:
robo24 : cześć
puszka18 : no hej
robo24 : masz ładne obwody
puszka18 : dziekuje, a mi sie podoba twój siłownik Smile
robo24 : moze wyskoczymy po pracy na lampke oleju półsyntetycznego ?
...

Skomentuj