Maszyna Tianhe-2 najszybszym superkomputerem na świecie

Kategorie: 

Źródło: netlib.org
Chińska maszyna Tianhe-2 zajęła pierwsze miejsce w rankingu najpotężniejszych komputerów świata na liście Top500, tym samym pokonując dwa amerykańskie superkomputery Titan i Seqouia. Tianhe-2 został zaprojektowany przez Krajowy Uniwersytet Technologii Obronnej w Changsha.

 

Chiński superkomputer osiągnął wynik w benchmarku Linpack 33.86 petaflopsa, czyli jest w stanie wykonać ponad 33 biliardy operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę. Maszyna potrzebuje jednak do działania 17,8 MW mocy. Dla porównania, drugi w rankingu superkomputer Titan jest w stanie pracować z prędkością 17.6 petaflopsa. Tianhe-2 składa się z 32 tysięcy procesorów Intel Xeon E5-2600 v2 i 48 tys. koprocesorów Intel Xeon Phi. Posiada system Kylin Linux oraz 3,12 miliona rdzeni obliczeniowych, które mają do dyspozycji 1 petabajt RAM

 

Maszyna Tianhe-2 ma zostać w najbliższych miesiącach przetransportowana do Krajowego Centrum Superkomputerów w Guangzho a według oficjalnych wersji, zostanie wykorzystana do celów naukowych. W ramach ciekawostki warto dodać, że na miejscu 145. znalazł się polski superkomputer Zeus z Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet AGH w Krakowie. Natomiast na pozycji 221. znalazł się superkomputer Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego Uniwersytetu Warszawskiego.

 

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika JD

Niech Pan nie żartuje.

Niech Pan nie żartuje. Windowsy nie nadają się do systemów wieloprocesorowych. Windowsy w zasadzie nie są nawet systemem operacyjnym, To takie cegły gadżetów sprzed lat ciągle sprzedawane w coraz nowym opakowaniu.
 
Najdziwniejsze jest to, że ewidentnie ktoś z jakiegoś powodu blokuje rozwój systemów wieloprocesorowych jak idzie o sprzęt. Przecież każdy nabywca nowego sprzętu kupiłby chętnie sprzęt z możliwością rozbudowy w postaci dołączania kolejnych procesorów i kolejnych modułów pamięci. Tymczasem sprzedają nam ciągle zabawki, mimo, że cena przestała być przeszkodą. Niby amatorsko można to robić samemu, ale dlaczego nie ma masówki, która z jednej strony znacznie obniżałaby cenę, a z drugiej strony pozwoliłaby producentom zarabiać na tym krocie. Zaś naukowcy amatorzy mogliby wreszcie mieć w domu prawdziwe prywatne laboratorium badawcze.

Portret użytkownika kukulabaj

DONALD FRANCISZEK TUSK UR.

DONALD FRANCISZEK TUSK UR. 22.04. 1957 W GDAŃSKU Polityk który do dziś nie powiedział "wszystkim Polakom" o swoim udziale w "nocnej zmianie" która przerwała, tak długo oczekiwany przez miliony Polaków, proces dekomunizacji naszego kraju. Który gdy PO przegrała wybory parlamentarne nawoływał Polaków do obywatelskiego nieposłuszeństwa wobec Polskiego Rządu, gdy PO wygrała wybory parlamentarne użył gazu pieprzowego przeciwko Polskim Stoczniowcom zamiast z nimi rozmawiać. Który gdy najemnicy Zubrzyckiego pacyfikowali Polskich Kupców grał w piłkę nożną. Który po wykryciu afer hazardowej i stoczniowej przez CBA .... zwolnił szefa CBA Mariusza Kamińskiego. Polityk który najpierw był "z wszystkimi Polakami" w Kongresie Liberalno-Demokratycznym, później w Unii Wolności a teraz jest w PO. Polityk który przed wyborami razem z Ewą Kopacz zapewniali Polaków, że PO nie ma zamiaru prywatyzować szpitali. Polityk który nic nie mówi o niedotrzymaniu obietnic przedwyborczych przez PO, o fiasku prywatyzacji stoczni, o likwidacji wielu zakładów pracy. Polityk który umówił się z Putinem w dn.7.04.2010 w Katyniu pomimo, że było wiadomo od kilku miesięcy, ze polska delegacja z Prezydentem Polski prof. Lechem Kaczyńskim na czele wybiera się do Katynia w dniu 10.04.2010. Polityk który lubi pokazywać się na wałach i udziela wywiadów GW. Polityk partii która wprowadza w Polsce azjatyckie zdziczenie obyczajów politycznych i sieje nienawiść wśród Polaków. Honorowy obywatel Łęczycy, były pracownik administracyjny małej spółdzielni malującej kominy który twierdził kiedyś że polskość to nienormalność. Były prezydent wszystkich sondaży "grupy trzymającej sondaże", aktualnie premier PO który mówił nie tak dawno, że jest .... zadowolony (sic!) z współpracy z rosyjską komisją MAK badającą przyczyny katastrofy polskiego samolotu w Smoleńsku.

kukulabaj

Portret użytkownika JD

Wie Pan, ale najdziwniejsze

Wie Pan, ale najdziwniejsze jest to, że rząd JE pana premiera Olszewskiego wcale nie wykonał ustawy sejmowej nakazującej mu ujawnienie agentów, tylko bawił się w jakieś historyczne przepychanki. Nie miał zaś najmniejszego zamiaru ujawnić ówczesnych agentów AKTUALNYCH.
 
Przecież prawdziwie groźni nie są agenci w stanie spoczynku, byli, dawno nieczynni z powodu sklerozy czy leżący w grobie z powodu naturalnej śmierci.
Tak naprawdę groźni są agenci wpływu aktualni, którzy opanowując konstytucyjne organy państwa, nielegalnie oddziaływują nie wiadomo jak na stan państwa z powodu mozliwości szantażowania ich ujawnieniem przez obce służby. Przecież uchwała sejmu kazała panu Olszewskiemu ich ujawnić. Miał czas, miał dostęp do danych i sprzeniewirzył się ustawie. Tymczasem cała hałaśliwa awantura dotyczyła prawie wyłącznie ujawnienia tych byłych nieszkodliwych agentów. Bardzo dziwna sprawa.
 
Czasem ktoś wszystko robi żeby nic nie zrobić. Czuję w tym wszystkim mydlenie oczu.  Otumanianie pospólstwa przez cwaną siuchtę.

Portret użytkownika ArDoR

Ma związek taki że POlska

Ma związek taki że POlska jest poza pierwszą setką w komputerach, mimo obiecujących POczątków... Grafen i Łągiewkię też zaprzepaścimy, mieliśmy złoty róg... ostanie się nam ino sznur... w promocji po 9,99 w hypermarkecie... bo nawet tego POlacy nie mągą sprzedawać tylko musi nam "POmagać" zachodni okuPOnt...
Ehhh...
 

Portret użytkownika Hirek

Projekt BLUE BEAM jest tajnym

Projekt BLUE BEAM jest tajnym programem wykorzystującym obrazy o charakterze religijnym do stworzenia holograficznej prezentacji na niewyobrażalną wręcz skalę. Forma holografii przypominać może telewizję dostarczającą wrażeń wizualnych, bez potrzeby wykorzystywania jakiegokolwiek odbiornika. Przy wykorzystaniu super komputerów i technologii satelitarnej, program ten pozwoli na interakcję z ludzkim umysłem na olbrzymią skalę sprawiając, że ludzie usłyszą w sobie “głos Boga” i zobaczą go ponad swoimi głowami na niebie. Czy teraz już łapiecie czym w istocie będzie „fałszywe przyjście Chrystusa” i powrót fałszywych „bogów”?
http://stopnwopoznan.wordpress.com/projekt-blue-beam-–-planowany-przekret-wszechczasow/

Portret użytkownika Preston

Tianhe-2, którego nazwa

Tianhe-2, którego nazwa tłumaczona jest na angielski jako Milkyway-2 (Droga Mleczna-2),  jego koszt budowy wyniósł 2,4 miliarda juanów (390 mln $). Docelowo stanie w Chińskim Narodowym Centrum Superkomputerów w Guangzhou, gdzie dołączy do swojego starszego brata Tianhe-1. Również także zdobywcy pierwszego miejsca na liście, tyle, ze w roku 2010.
Jeśli jednak amerykański Tytan (do tej pory był nr 1 na liście) modeluje cząsteczki biopaliw i symuluje wybuchy jądrowe, oraz przelicza dane pogodowe z całego kraju, do czego Chińczycy wykorzystają sprzęt niemal dwa razy szybszy? Analitycy chłodno uświadamiają, że najprawdopodobniej do przetwarzania tzw. Big Data, testów konstrukcji aerodynamicznych, albo - co równie prawdopodobne - do wzmocnienia ochrony chińskiej sieci. To ostatniego chyba nie trzeba jednak rozumieć dosłownie. Sugeruje się raczej wyjście poza bierny wydźwięk słowa "ochrona".

Strony

Skomentuj