Masowy exodus firm z Katalonii! Hiszpania przejmie pełną kontrolę nad regionem

Kategorie: 

Źródło: Sasha Popovic/CC BY-NC-ND 2.0

Obserwując obecne wydarzenia w Hiszpanii nie ulega wąpliwości, że dążenia niepodległościowe Katalonii były już od samego początku skazane na porażkę. Madryt już wkrótce może rozpocząć pierwsze działania przeciwko zbuntowanemu regionowi. Premier Mariano Rajoy zapowiedział, że odbierze władzę obecnemu rządowi katalońskiemu i zorganizuje wybory. To pokazuje faktyczny stan hiszpańskiej demokracji, którą kompletnie nie interesuje się Unia Europejska.

 

Madryt ignoruje głosy mieszkańców bogatego regionu, które zostały oddane 1 października podczas referendum. W sobotę pojawiło się długo oczekiwane ze strony Hiszpanii oświadczenie. Premier ogłosił, że w najbliższy piątek Senat zagłosuje za wdrożeniem Artykułu 155 Konstytucji, który pozwoli przejąć pełną kontrolę nad finansami, polityką, policją i mediami w Katalonii. Dotychczasowy rząd regionalny zostanie zlikwidowany, autonomia anulowana a w ciągu sześciu miesięcy powstanie nowy rząd, który oczywiście będzie charakteryzował się pełną uległością wobec Hiszpanii.

 

W tej sytuacji, gdy widać wyraźnie, że Madryt nie ma zamiaru prowadzić jakichkolwiek negocjacji z secesjonistami wychodzi na jaw naiwność lub strach prezydenta Carlesa Puigdemonta, który prawdopodobnie obawia się kary więzienia za nieposłuszeństwo. Przywódca Katalonii zaczął grozić jednostronnym zadeklarowaniem niepodległości, czego jednak nie zrobił nawet w sobotę podczas wystąpienia telewizyjnego. Polityk doskonale wie, że czas gra na jego niekorzyść a prawdopodobnie i tak nie ma nic do stracenia. Warto zadać sobie pytanie czy Puigdemont rzeczywiście obawia się stanowczej reakcji Hiszpanii, czy też jest człowiekiem podstawionym i celowo zorganizował szopkę z referendum. Faktem jest, że w przeciągu ostatnich trzech tygodni jedne z największych banków w kraju Caixabank i Banco Sabadell oraz ponad 700 firm postanowiło przenieść swoje siedziby z Katalonii do innych regionów.

Prezydent Katalonii potępił Hiszpanię za atak na demokrację i wolę mieszkańców, ale nie ogłosił niepodległości. W poniedziałek odbędzie się narada, na której może paść ostateczna decyzja w tej sprawie. Lokalne media podają, że Carles Puigdemont sam może podjąć decyzję o rozwiązaniu parlamentu i zorganizowaniu wyborów, które według katalońskiego prawa odbyłyby się w ciągu dwóch miesięcy. W ten sposób mógłby ewentualnie na jakiś czas zablokować działania Madrytu i wykorzystać narastające oburzenie mieszkańców regionu.

 

W ostatnich dniach na ulicach Katalonii organizowane są liczne demonstracje, w których bierze udział setki tysięcy ludzi. Podczas gdy mieszkańcy domagają się niepodległości i krytykują agresję Hiszpanii, prezydent Carles Puigdemont zamiast ogłosić secesję prowadzi jakąś dziwną grę, której na dzień dzisiejszy nie jesteśmy w stanie zrozumieć.

 

Źródła:

https://www.theguardian.com/world/2017/oct/06/catalonia-business-independence-spanish-gove...

https://www.swissinfo.ch/eng/spain-asks-catalan-leader-to--act-sensibly--as-direct-rule-de...

http://www.zerohedge.com/news/2017-10-21/450000-take-barcelonas-streets-led-catalan-separa...

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Alleo

Szanowni Komentatorzy

Szanowni Komentatorzy

Łatwo się mówi o wolności. A co by było gdyby rząd w Madrycie, tuż po ogłoszeniu niepodległości  zorganizował mobilizację. I przystąpił do wojny z obcym Państwem ( Katalonią), którą by złupił i nałożył kontrybucje wojenne .

Takie rozwiązanie wam się podoba ?

Państwo jest po to by się wspólnie bronić. Im wspólnota większa tym obrona łatwiejsza. I nie jest ważne czy wojna jest konwencjonalna czy tylko ekonominczna

 

Portret użytkownika Mastrangelo

Rozumiem, że np.ZSRR było

Rozumiem, że np.ZSRR było wspaniałym tworem, którego jakże łatwo bronić i nie wiedzieć czemu przygłupi zachodni Słowianie nie chcieli się w pełni przyłączyć... Twoje rozumowanie jest nielogiczne i głupawe, bo zawsze ważniejsze od liczebności armii jest morale - wewnętrzna jedność i przekonanie o wspólnym celu

Portret użytkownika dziadek ze wsi

W Kataloni mieszka dużo

W Kataloni mieszka dużo bogatych żydów prawdziwych tz sefardyjskich (tych z ziemi świętej z rodu Judy) ukrywają się pośród dużej ilości podobnie wyglądających muzułmanów. To co jest w Katalonii to zapewne kolejna zagrywka chazrów z pod znaku szatana (kult fallusa) czyli z rodu Edom. Właściwie wszelkie zamieszanie na tej planecie jest prowokowane przez 3 arystokratyczne rodziny zapiekłe w swym kurewstwie. (Być możne pojawił się na scenie 4 gracz tz mega agresywne diabły z nowego rodu Lubawicze.) 

Portret użytkownika Akamai

To pokazuje faktyczny stan

To pokazuje faktyczny stan hiszpańskiej demokracji, którą kompletnie nie interesuje się Unia Europejska.

To nieprawda. Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani stwierdził, że proklamowanie niepodległości Katalonii w rezultacie referendum, to wyraz "pogardy dla państwa prawa", sprzeczny z konstytucją Hiszpanii.

A to oznacza, że unia jednak się tym interesuje. Smile

Prawda nas wyzwoli, 

Ale najpierw nas wku*wi.

 

Portret użytkownika  kuba9131

Również tego do końca nie

Również tego do końca nie rozumiem co się tam dzieje. O ile rozumiem że 10 października z naiwności lub strachu przed aresztowaniem nie ogłosił niepodległości, to teraz kiedy widać że to nic nie dało i jest pod ścianą, widząc że i tak nie ma nic do stracenia co mu szkodzi ogłosić niepodległość.

PS: Ponoć organizacje niepodległościowe wzywają do natychmiastowego ogłoszenia niepodległości, włącznie z koalicjantem partii Puigdemonta.

Skomentuj