Masowe protesty i eksplozja w Caracas zakłócają wybory w Wenezueli

Kategorie: 

Źródło: Kadr z YouTube/Noticias Telemundo

Dziś w Wenezueli odbywają się wybory w sprawie utworzenia Zgromadzenia Ustawodawczego - nowego organu, który zastąpi kontrolowane przez przeciwników obecnego rządu Zgromadzenie Narodowe. Po niedawnym dwudniowym strajku generalnym opozycja zapowiedziała zorganizowanie demonstracji, zamieszek oraz wszelkich innych działań, aby nie dopuścić lub przynajmniej w jakimś stopniu zakłócić przebieg wyborów.

 

Demonstracje w Wenezueli zaczęły się już z samego rana. Zamaskowani uczestnicy protestów często prowokują do zamieszek i atakują wojsko, które zostało rozmieszczone na ulicach, aby pilnować porządku w tym kluczowym dniu. Giną również kolejni ludzie - wczoraj kandydat do nowego Zgromadzenia Ustawodawczego został zastrzelony w swoim domu. W wyniku zamieszek zginęło również kilku przeciwników rządu. W przeciągu ostatnich kilku miesięcy życie straciło ponad 125 osób.

 

Szczególnie niebezpiecznie zrobiło się dziś w Caracas. Na jednej z ulic doszło do silnej eksplozji, która zbiegła się w czasie z przejazdem grupy policjantów na motocyklach. Wybuch zniszczył kilka z nich i najprawdopodobniej zranił funkcjonariuszy, lecz nie podano jeszcze żadnych szczegółów w tej sprawie.

Opozycja i przeciwni obecnej władzy mieszkańcy robią co mogą, aby zakłócić przebieg wyborów. Atakują służby porządkowe i blokują ulice, lecz to nie zmieni faktu, że Zgromadzenie Ustawodawcze i tak powstanie i zostanie wypełnione zwolennikami rządu. Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro zignorował również ostrzeżenia Stanów Zjednoczonych, które zagroziły kolejnymi sankcjami. Należy pamiętać, że władze Caracas wciąż posiadają wielu zwolenników, którzy zadeklarowali się bronić rewolucji boliwariańskiej, zatem siłowe obalenie rządu może okazać się o wiele trudniejsze, niż zakłada opozycja.

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Skomentuj