Masowe pożary w północnych Indiach

Kategorie: 

Credit: Jeff Schmaltz MODIS Land Rapid Response Team, NASA GSFC

Sezon pożarów w północnych Indiach w pełni. Dziesiątki ognisk zapalnych płonie w okolicy Pakistańskiej granicy. Powyższe zdjęcie przedstawia ich lokalizację na podstawie obserwacji satelitarnych.

 

Większość z pożarów znajduje się w stanie Punjab. Często pożary są tam wszczynane celowo, bo pożar to najłatwiejszy sposób na powiększenie areału ziemi pod uprawy.

 

Oczywiście oczywistym skutkiem takiego procederu jest zatrucie atmosfery. Dodatkowo potęgują to Himalaje, bo ich istnienie stanowi solidną barierę dla dymu tego typu i ostatecznie wszystko kumuluje się na tym obszarze gdzie pożary wybuchły.

 

Widocznym znakiem wpływu tego efektu na człowieka jest ilość chorób dróg oddechowych, jakie są notowanie na terenie stanu Punjab.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj