Masowe pojawianie się obłoków srebrzystych dowodem na gigantyczne emisje metanu?

Kategorie: 

Źródło: twitter.com

Latem na nocnym niebie widać ostatnio coś naprawdę magicznego, a mianowicie obłoki srebrzyste, zwane też chmurami mezosferycznymi. To rzadkie zjawisko ma swoją nazwę z powodu efektu świetlnego jaki wywołują na niebie i to już po zmierzchu. Jednak pomimo swojego piękna chmury te mogą być gigantycznym problemem dla ziemskiego klimatu.

<--break->

Obłoki srebrzyste, zwane też NLC od skrótu angielskiego wyrażenia Noctilucent Clouds. Powstają one bardzo wysoko, ponad 70 km nad powierzchnią Ziemi, w strefie atmosfery zwanej mezosferą. Zwykle powstają one bardzo rzadko w tak wysokich partiach atmosfery, ale odpowiednia ilość wilgoci i niskie temperatury na wysokości około 82 kilometrów, mogą stymulować ich powstawanie. Natura tego zjawiska nie została w pełni zbadana, jednak naukowcy sugerują, że chmury powstają z powodu rzadkiej pary wodnej, która zamarza, tworząc kryształy. Ponieważ mezosfera jest najzimniejsza w lecie, meteorolodzy sądzą, że z tego powodu takie chmury obserwuje się właśnie w tym sezonie.

 

Powody tego, że zjawisko to nie są dobrze zrozumiane, a historia tych chmur jest stosunkowo młoda. Po raz pierwszy odnotowano je w 1885 roku i już wtedy naukowcy zaczęli mówić o tym, że mogą pojawiać się z powodu zmian klimatycznych. Dwa lata wcześniej doszło do dużej erupcji wulkanicznej w Indonezji, gdzie wybuchł wulkan Krakatoa. Od początku wiązano pojawienie się tych chmur z tamtą emisją wulkaniczną, ale nie ustalono ponad wszelką wątpliwość co zostało wyemitowane, że spowodowało efekt nie widziany nigdy wcześniej. 

 

Teraz gdy obserwujemy ogormny wysyp tych chmur, eksperci ponownie rozważają co może być ich powodem. Wcześniej chmury NLC występowały głównie w regionach polarnych, ale ostatnio są one widywane niemal wszędzie i świecą o wiele jaśniej niż kiedyś. Najnowsza teoria zakłada, że winny jest metan, którego bliżej niesprecyzowane ilości wydostają się z rozmarzającej wiecznej zmarzliny w Arktyce.

 

Ustalono, że większość wilgoci potrzebnej do tworzenia obłoków srebrzystych pochodzi z metanu, gazu cieplarnianego. A gdy zanieczyszczenie metanem wzrosło, chmury NLC stały się jaśniejsze, a co najważniejsze, zauważalne w nowych miejscach. NLC są badane przez naukowców, zarówno z Ziemi, jak i z kosmosu, ponieważ występują dość wysoko. Jednak, aby zrozumieć prawdziwą przyczynę tego zjawiska, specjaliści wciąż mają wiele do zrobienia.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

Jeśli to jest prawda, że

Jeśli to jest prawda, że metan uwalnia sie do atmosfery, to mamy nie 100 razy już przerąbane, z powodów innch jak wojny,zarazy,głodu,potopu,asteroidów bombardowania,sztucznej inteligencji bezduszności, I a też, oraz wiem, że nic nie wiem ...a teraz jeszcze 101 razy mamy przerąbane dodatkowo z powodu metanu.Na co tu umrzeć ? Da sie tu jeszcze jakoś normalnie żywota dokonać w szczęściu i spełnieniu dnia ostatniego ? 

Portret użytkownika r.abin

Jeśli to z powodu ocieplenia,

Jeśli to z powodu ocieplenia, to "obłoki" - powinny powstawać 50 lat wcześniej. Już prędzej metan - wydobywany od końca XIXw - ale satelita AIM - przez 5 lat (2007-2012) niczego nie wykrył. Jedno jest pewne - rakiety i wahadłowce, zwiększają intensywność procesu. Pewnie ruch lotniczy (w stratosferze) też zwiększa obłoki, które powinny raczej oziębiać klimat (odbijając promieniowanie Słońca)

Portret użytkownika osa

Zenek walił  młotkiem Raba

Zenek walił  młotkiem Raba tępą pałę w głowę. Raba umarł kilka miesięcy później z powodu uszkodenia mózgu.

Zenek tłumaczył w sądzie, że to nie jego wina, bo on walił go już 3 miesiące wcześniej i gdyby to było powodem, to wtedy by umarł...

Portret użytkownika baca

Admin znowu się wysypał...

Admin znowu się wysypał... jeśli ktoś używa terminu "klimat" to pracuje dla chazarskiej mafii która chce ludzkosć obrabować z pieniędzy na pseudowalkę w sprawie klimatu...

normalni ludzie którym leży na sercu los planety używają terminu "środowisko" i te starają się chronić...

chazarska mafia natomiast zatruwa na potęge środowisko i lansuje temat nieistniejący czyli "klimat"

heh... czy ktoś wie że w Polsce potajemnie utworzono... Ministerstwo Klimatu?

oto ono i prosze zobaczyć jak przyjazny panuje klimat dla czosnku:

https://www.gov.pl/web/klimat/kierownictwo-ministerstwa

 

Skomentuj