Masowe dezercje z armii Wenezueli. Wojna domowa coraz bliżej

Kategorie: 

Źródło: Cancillería del Ecuador/CC BY-SA 2.0

Wenezuela od dawna zmaga się z ciężką biedą i głodem oraz masową emigracją ludności, ale teraz władze mają kolejny poważny powód do obaw. Media podają, że żołnierze masowo dezerterują i uciekają do Brazylii i Kolumbii.

 

Dokładna liczba uciekinierów nie jest oficjalnie znana, ale dezercja jest tak powszechnym problemem w wenezuelskiej armii, że rząd stara się wypełnić lukę członkami milicji boliwariańskiej i żołnierzami na emeryturze. Na ucieczkę z kraju decydują się nie tylko zwykli żołnierze, ale także wysocy rangą wojskowi. Co więcej, armia masowo składa wnioski o przejście na emeryturę.

 

Masowa dezercja jest dla Wenezueli wielkim problemem. 20 maja odbędą się wybory prezydenckie, a tamtejsze prawo wymaga, aby wojsko nadzorowało przebieg wyborów w całym kraju i pilnowało maszyn do głosowania oraz materiałów wyborczych.

Szacuje się, że w ciągu dwóch lat z Wenezueli wyemigrowało ponad milion mieszkańców. Skoro nawet żołnierze decydują się na ucieczkę to znaczy, że sytuacja w kraju musi być naprawdę ciężka. Dezercja powoduje, że Wenezuela staje się coraz mniej bezpieczna.

 

Stany Zjednoczone i organizacje w Wenezueli oświadczyły, że nie mają zamiaru uznawać wyników nadchodzących wyborów prezydenckich. Opozycja zapowiedziała bojkot. Możliwe, że 20 maja dojdzie do poważnych zamieszek i istnieje pewna szansa, że wybuchnie nawet wojna domowa. Ludzie zmęczeni katastrofalną sytuacją humanitarną mogą powiedzieć „dość”, zaś po ich stronie może stanąć wielu dezerterów, którzy tego dnia zapoczątkują przewrót.

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.7 (3 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Prawda boli

1. W ciągu ostatnich kilku

1. W ciągu ostatnich kilku lat z Polski wyemigrowało ponad 2 miliony osób

2. W polskim wojsku i Policji są ponad dziesięcio procentowe wakaty. A to nie liczymy stanowisk cywilnych!

Czy według autora to oznacza, że w Polsce sytuacja jest jeszcze bardziej tragiczna niż w Wenezueli?

Portret użytkownika ronin

jest taka fajna powiesc pan

jest taka fajna powiesc pan lodowego ogrodu jest tam opisane jak pewien podstepny kult zlego bostwa doprowadza kraj do biedy a ludzi do rewolucji oczywiscie po przewrocie i przejeciu wladzy dopiero nastaje terror panstwowy i wszyscy zaczynaja zalowac upadku starego krola. mniej wiecej podobny mechanizm jest tam opisany.

Portret użytkownika Akamai

Skoro, jak wielu twierdzi,

Skoro, jak wielu twierdzi, jest to skutek gospodarki socjalistycznej wprowadzonej przez Chaveza i  kontynuowanej przez Maduro,

to dlaczego "Bruksela" chce pójść jeszcze dalej i wprowadzić w Europie komunizm ?

Prawda nas wyzwoli, 

Ale najpierw nas wku*wi.

 

Skomentuj