Masowe bielenie koralowców w obrębie Wielkiej Rafy Koralowej

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Bielenie koralowców dotknęło 98 procent australijskiej Wielkiej Rafy Koralowej, pozostawiając tylko część największej rafy koralowej na świecie nienaruszoną. Zostało to ogłoszone w artykule opublikowanym w czasopiśmie Current Biology.

 

Tylko 2% rozległego podwodnego ekosystemu uniknęło wpływu od pierwszego epizodu masowego bielenia koralowców w 1998 roku, który był wówczas najgorętszym rokiem w historii. Od tego czasu wzrosła częstotliwość, intensywność i wielkość wywołanych zmianami klimatu morskich fal upałów, które powodują bielenie koralowców.

 

Wybielanie występuje, gdy zdrowe koralowce są obciążone wzrostem temperatury oceanu, co powoduje, że tracą algi żyjące w ich tkankach i tracą żywe kolory. Wielka Rafa Koralowa doznała trzech ogromnych przebarwień podczas fal upałów w latach 2016, 2017 i 2020.

 

Chociaż koralowce wykazały pewne oznaki powrotu do zdrowia po ostatnim wybielaniu, długoterminowe perspektywy dla 2300-kilometrowego ekosystemu są „bardzo słabe”, stwierdzili naukowcy. Rafa jest również podatna na uszkodzenia spowodowane cyklonami i wybuchami rozgwiazd korony cierniowej, które żywią się koralami, które są coraz bardziej destrukcyjne z powodu zmiany klimatu.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj