Masowa anomalia zegarów w Europie, wszystkie spóźniają się o 6 minut!

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Nie było jeszcze zmiany czasu z zimowego na letni, a już straciliśmy 6 minut. W holenderskich mediach zaczęły pojawiać się informacje, że zegary zasilane prądem spóźniają się o 6 minut. Szybko okazało się, że mniej więcej od połowy stycznia problem ten dotyczy także 24 innych krajów w Europie.

 

Zjawisko opóźnienia zegarów elektrycznych w ponad połowie europejskich krajów jest zaskakujące, ale równie dziwna okazuje się być jego przyczyna, ponieważ jest nią konflikt pomiędzy Serbią a Kosowem.

Mniej więcej od połowy stycznia prąd, który posiadamy w naszych gniazdkach zwolnił poniżej 50 Hz. Natomiast właśnie do tej częstotliwości napięcia w wielu krajach zaprogramowane są zegary cyfrowe. Z biegiem czasu, gdy prąd zaczął płynąć wolniej, „straciliśmy” już 6 minut.

Europejska Sieć Operatorów Systemów Przesyłowych Energii Elektrycznej (ENTSOE) twierdzi, że za cały problem odpowiada Kosowo, ponieważ kraj ten nie generuje wystarczającej ilości energii elektrycznej, aby sprostać zapotrzebowaniu swoich obywateli. Co więcej, Serbia jest zobowiązana do pomocy Kosowu w takiej sytuacji, jednak z powodu konfliktu pomiędzy krajami, umywa ona ręce. Aby zapobiec dalszemu gubieniu czasu przez nasze zegary, konieczne będzie wytworzenie dodatkowej energii elektrycznej, a póki co pozostaje nam przestawić zegarki.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (4 votes)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet
loading...


Komentarze

Portret użytkownika Anonim

Przecież zegarki

Przecież zegarki elektroniczne mają układy RTC oparte na częstotliwości krzemu i są niezależne od częstotliwości prądu w gniazdku, bo i tak są zasilane prądem stałym. Zmiana częstotliwości w gniazku mogłaby mieć wpływ tylko na zegary analogowe zasilane silnikiem na prąd zmienny. Ktoś taki widział na oczy?
Może po prostu czas nie biegnie w takim samym tempie? Wielu udzi próbowało podważyć niezmienność niektórych stałych fizycznych, ale zawsze świat zasłania się błędem pomiarowym.

Portret użytkownika Kratos

Są układy RTC, ale też są

Są układy RTC, ale też są układy synchronizowane częstotliwością sieci Wink
Przeważnie 7 segmentowce, które gubią czas przy odłączaniu prądu, montowane w sprzętach AGD Wink
W latach 90tych popularne były radiobudziki właśnie z sync z sieci.

Portret użytkownika kolo21

A co nas obchodzi Serbia czy

A co nas obchodzi Serbia czy Kosowo, mamy własne elektrownie nie związane z nimi. Ups no chyba że bierem prąda od niemiaszków, a ci mają jakieś braki. A to oznaczało by, co jest bardzo ale to bardzo prawdopodobne że nasze elektrownie trafiły w ich łapska. I tera Polsza kupuje prąda od nich. Ale z drugiej strony, mam trzy kwarcowe zegary w domu w tym jednego sikora na ręce, i tak samo się spóźniły dzisiaj o minutę. Może jakieś anomalie magnetyczne ziemi, albo próby z Harrp czy coś.

kolo21

Portret użytkownika Korale koloru koralowego

To niemozliwe ze przez jedno

To niemozliwe ze przez jedno male Kosowo zachwiala sie gospodarka energetyczna Europy.Zdarzaly sie wieksze kataklizmy i nic podobnego nie bylo zauwazane. Problem od pewnego czasu (wczesniej niz w polowie Stycznia) zaczal pojawiac sie z bateriami w telefonach .Wystarczy krotki okres czasu ,a nie uzywany phone rozladowuje sie do zera albo raz laduje sie bardzo szybko a drugim razem po paru godzinach ani drgnie.Mam na mysli nowe i dotychczas niezawodnie dzialajace baterie.  Mozliwe ze anomalie te zwiazane sa z aktywnoscia slonca . Kompy tez zaczynaja wariowac.

Portret użytkownika Wojwit

No ale po co jest ten kwarc w

No ale po co jest ten kwarc w zegarku kwarcowym, ludzie? Czyż nie po to właśnie żeby wymusić właściwe "taktowanie" zegara niezależnie od wahań energii zasilania (oczywiście w granicach zakreślonych przez normy techniczne i logikę - nie będzie żaden zegar elektroniczny właściwie działał, jeśli napięcie zasilania spadnie poniżej określonego minimum). Dziwi mnie więc, że spadek częstotliwości zasilania prądem zmiennym w sieci - a przecież zegary mają różnego rodzaje prostowników - bo działają te kwarcowe na prąd stały - wywołał spóźnienie zegarów.  

Portret użytkownika zdzichumichu

Mam to w dupie :)Korzystam z

Mam to w dupie :)Korzystam z analga.Stada lemingów spóźniają się do pracy zapatrzeni w te sfoje cyfraki hehehe ...większe wyładowanie elektromagnetyczne i za dwa dni mamy stada małp biegajacych po ulicach...ludzie całkowicie uzależnili się od prądu i netu...cóż to najbardziej prawdopodobna wizja końca świata.Skuteczna i szybka.

Strony

Skomentuj