Masowa anomalia zegarów w Europie, wszystkie spóźniają się o 6 minut!

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Nie było jeszcze zmiany czasu z zimowego na letni, a już straciliśmy 6 minut. W holenderskich mediach zaczęły pojawiać się informacje, że zegary zasilane prądem spóźniają się o 6 minut. Szybko okazało się, że mniej więcej od połowy stycznia problem ten dotyczy także 24 innych krajów w Europie.

 

Zjawisko opóźnienia zegarów elektrycznych w ponad połowie europejskich krajów jest zaskakujące, ale równie dziwna okazuje się być jego przyczyna, ponieważ jest nią konflikt pomiędzy Serbią a Kosowem.

Mniej więcej od połowy stycznia prąd, który posiadamy w naszych gniazdkach zwolnił poniżej 50 Hz. Natomiast właśnie do tej częstotliwości napięcia w wielu krajach zaprogramowane są zegary cyfrowe. Z biegiem czasu, gdy prąd zaczął płynąć wolniej, „straciliśmy” już 6 minut.

Europejska Sieć Operatorów Systemów Przesyłowych Energii Elektrycznej (ENTSOE) twierdzi, że za cały problem odpowiada Kosowo, ponieważ kraj ten nie generuje wystarczającej ilości energii elektrycznej, aby sprostać zapotrzebowaniu swoich obywateli. Co więcej, Serbia jest zobowiązana do pomocy Kosowu w takiej sytuacji, jednak z powodu konfliktu pomiędzy krajami, umywa ona ręce. Aby zapobiec dalszemu gubieniu czasu przez nasze zegary, konieczne będzie wytworzenie dodatkowej energii elektrycznej, a póki co pozostaje nam przestawić zegarki.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (4 votes)Komentarze

Portret użytkownika Anonim

Przecież zegarki

Przecież zegarki elektroniczne mają układy RTC oparte na częstotliwości krzemu i są niezależne od częstotliwości prądu w gniazdku, bo i tak są zasilane prądem stałym. Zmiana częstotliwości w gniazku mogłaby mieć wpływ tylko na zegary analogowe zasilane silnikiem na prąd zmienny. Ktoś taki widział na oczy?
Może po prostu czas nie biegnie w takim samym tempie? Wielu udzi próbowało podważyć niezmienność niektórych stałych fizycznych, ale zawsze świat zasłania się błędem pomiarowym.

Portret użytkownika Kratos

Są układy RTC, ale też są

Są układy RTC, ale też są układy synchronizowane częstotliwością sieci Wink
Przeważnie 7 segmentowce, które gubią czas przy odłączaniu prądu, montowane w sprzętach AGD Wink
W latach 90tych popularne były radiobudziki właśnie z sync z sieci.

Portret użytkownika kolo21

A co nas obchodzi Serbia czy

A co nas obchodzi Serbia czy Kosowo, mamy własne elektrownie nie związane z nimi. Ups no chyba że bierem prąda od niemiaszków, a ci mają jakieś braki. A to oznaczało by, co jest bardzo ale to bardzo prawdopodobne że nasze elektrownie trafiły w ich łapska. I tera Polsza kupuje prąda od nich. Ale z drugiej strony, mam trzy kwarcowe zegary w domu w tym jednego sikora na ręce, i tak samo się spóźniły dzisiaj o minutę. Może jakieś anomalie magnetyczne ziemi, albo próby z Harrp czy coś.

kolo21

Portret użytkownika Arti

Problem może dotyczyć zegarów

Problem może dotyczyć zegarów podłączonych do źródeł prądu w sieci elektrycznej. Natomiast zegarki na rękę, nawet telefony wykorzystują prąd stały do swojego zasilania. Inna częstotliwość w sieci może mieś jedynie wpływ na żywotność baterii tych urządzeń. Zegary atomowe to już zupełnie inna bajka. Takie zegary umieszczone są na orbicie okołoziemskiej wsatelitach i w nosie mają częstotliwość sieci w jakiejś Serbii. Wystarczy wejść na jakąś stronę www, która bobiera automatycznie czas z serwera czasu (a ten pobiera czas z zegara atomowego) i już mamy aktualny czas, np. tutaj: http://czas.net/aktualny.php

Być może w całej tej aferze chodzi o to, że rok na Ziemi wynosi 365 dni, 5 godzin, 48 minut i 46 sekund. Stąd wprowadzony został rok przestępny z inną ilczbą dni w lutym co 4 lata? http://czas.net/kalendarz.php

Portret użytkownika Korale koloru koralowego

To niemozliwe ze przez jedno

To niemozliwe ze przez jedno male Kosowo zachwiala sie gospodarka energetyczna Europy.Zdarzaly sie wieksze kataklizmy i nic podobnego nie bylo zauwazane. Problem od pewnego czasu (wczesniej niz w polowie Stycznia) zaczal pojawiac sie z bateriami w telefonach .Wystarczy krotki okres czasu ,a nie uzywany phone rozladowuje sie do zera albo raz laduje sie bardzo szybko a drugim razem po paru godzinach ani drgnie.Mam na mysli nowe i dotychczas niezawodnie dzialajace baterie.  Mozliwe ze anomalie te zwiazane sa z aktywnoscia slonca . Kompy tez zaczynaja wariowac.

Portret użytkownika Wojwit

No ale po co jest ten kwarc w

No ale po co jest ten kwarc w zegarku kwarcowym, ludzie? Czyż nie po to właśnie żeby wymusić właściwe "taktowanie" zegara niezależnie od wahań energii zasilania (oczywiście w granicach zakreślonych przez normy techniczne i logikę - nie będzie żaden zegar elektroniczny właściwie działał, jeśli napięcie zasilania spadnie poniżej określonego minimum). Dziwi mnie więc, że spadek częstotliwości zasilania prądem zmiennym w sieci - a przecież zegary mają różnego rodzaje prostowników - bo działają te kwarcowe na prąd stały - wywołał spóźnienie zegarów.  

Portret użytkownika zdzichumichu

Mam to w dupie :)Korzystam z

Mam to w dupie :)Korzystam z analga.Stada lemingów spóźniają się do pracy zapatrzeni w te sfoje cyfraki hehehe ...większe wyładowanie elektromagnetyczne i za dwa dni mamy stada małp biegajacych po ulicach...ludzie całkowicie uzależnili się od prądu i netu...cóż to najbardziej prawdopodobna wizja końca świata.Skuteczna i szybka.

Portret użytkownika spacepol

Scarlet, skąd ty bierzesz

Scarlet, skąd ty bierzesz takie "rewelacje"? 
LUDZIE! Prąd "dostaje" częstotliwość w elektrowni! Co ma do tego Serbia, Korea, Japonia czy Ufoludki???
Jak w mieście są dwie elektrownie to jedna część miasta może mieć 50Hz a druga 48Hz i nie mają nic ze sobą wspólnego!
Częstotliwość prądu nie tylko ma wpływ na zegary (choć tu trochę wątpię czy w ogóle ma (kwarce)) ale praktycznie na większość dzisiejszych urządzeń elektrycznych. Energetycy raczej bardzo dbają o to aby było to 50Hz i ani mniej ani więcej. Jeśli w jakiejś Serbii coś było nie tak to jakim cudem nasze zegary miały by też się późnić??? 
Poza tym, jest prosty sposób aby to sprawdzić zanim się zacznie pleść takie bzdety: za jakieś 15-20 zł kupić przyrząd pomiarowy i sprawdzić w gniazdku ile jest Hz. Gwarantuję, że będzie 50! Jeśli nie, to alarmujcie u dostawcy energii bo nie robi żadnej łachy i MUSI dać 50 Hz i 230V To są parametry, których możecie spokojnie wymagać a oni muszą je zapewnić.

Przestańcie szerzyć takie bzdety jak w tym artykule. Ośmieszacie się tylko swoją gł... hm ... niewiedzą... 

Portret użytkownika Max 1983

Nie wiem jakim cudem ,ale

Nie wiem jakim cudem ,ale wiem ,że mówili o tym w "Faktach"na TVN, a też słyszałem coś w Polskim Radio.Cos wątpie żeby i w telewizji i w radio sobie jaja robili.Tam tez jako wyjasnienie podawali konflikt Serbii i Kosowa.

Gdyby Bóg był doskonały i nieomylny ,to po świecie by nie chodziło tylu kretynów.

Portret użytkownika Max 1983

Nie jedynym zródłem

Nie jedynym zródłem informacji jest ten portal...a zapomniałem tu tez o tym napisali.Tak więc jedynym zródłem informacji jest wasza wszechstronna wiedza na każdy temat::)Bo wy tu wszyscy wszystko wiecie lepiej, niż jacyś tam naukowcy siedzacy w czyms po 40 lat::)A tak poważnie to jeśli idzie o politykę to już nikomu nie wierze i trudno o rzetelne informacje ,ale w tego typu sprawach po co maja zbiorowe kłamstwo urzadzać i to jeszcze zwalczające się media(czyli TVN i publiczne).Troche sensownych ludzi tam pracuje, a materiały były długie  i rzetelne ,okraszone rozmowami z ludzmi z całego świata.

Tak na marginesie ludzie ktorzy mnie minusują pod każdym postem dla zasady bardzo mnie bawią swoim niskim intelektem::)Prosze o więcej minusow to bardzo zabawne.A jeszcze zabawniejsze jest to ,że gdybym to samo napisał pod innym nickiem to czesto by plusy były::)To najlepszy wskaznik tego ,że wielu z was nadal siedzi w piaskownicy::).

Gdyby Bóg był doskonały i nieomylny ,to po świecie by nie chodziło tylu kretynów.

Strony

Skomentuj