Mars wpływa na głębiny ziemskich oceanów

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi.pl

Naukowcy odkryli, że oddziaływanie grawitacyjne między Ziemią a Marsem powoduje cykliczne zmiany w głębinach Oceanu Światowego. Badania przeprowadzone przez zespół z Uniwersytetu w Sydney wykazały, że te zmiany powtarzają się co około 2,4 miliona lat.

 

Choć naukowcy od dawna znają szczególne ustawienie orbit Ziemi i Marsa, brakowało im dotychczas wystarczających dowodów na to, że taka konfiguracja prowadzi do realnych zmian geologicznych. Teraz zespół z Australii przedstawia nowe ustalenia, które rzucają nowe światło na tę kwestię.

 

Naukowcy z Uniwersytetu w Sydney przeanalizowali osady denne w wodach Oceanu Światowego. W ich wyniku odkryli liczne ślady zniszczeń w tych osadach, które miały miejsce w ciągu ostatnich 70 milionów lat. Co istotne, cykl tych zmian trwa około 2,4 miliona lat - dokładnie tyle, ile wynosi cykl oddziaływania grawitacyjnego między Ziemią a Marsem.

"Byliśmy zaskoczeni, gdy w naszych danych dotyczących osadów głębinowych znaleźliśmy cykle trwające 2,4 miliona lat. Można je wyjaśnić tylko w jeden sposób: są one powiązane z cyklami interakcji Marsa i Ziemi krążącej wokół Słońca" - powiedziała geolog Adriana Dutkiewicz z Uniwersytetu w Sydney.

Odkrycia naukowców dowodzą, że oddziaływanie grawitacyjne między Ziemią a Marsem ma realny wpływ na głębiny ziemskich oceanów. Cykliczne zmiany prądów w tych miejscach są efektem tej interakcji. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że odległe planety nie mają większego znaczenia dla procesów zachodzących na Ziemi, badania pokazują, że ich rola jest jednak bardziej istotna, niż mogłoby się wydawać. Wzajemne oddziaływanie ciał niebieskich ma bowiem realny wpływ na złożone systemy naszej planety, takie jak oceaniczne prądy głębinowe.

 

Odkrycie naukowców z Uniwersytetu w Sydney rzuca nowe światło na złożoność procesów zachodzących w oceanach. Pokazuje, że nawet odległe ciała niebieskie, takie jak Mars, mogą mieć znaczący wpływ na zjawiska zachodzące w głębinach Oceanu Światowego. Lepsze zrozumienie tych zależności ma ogromne znaczenie nie tylko dla nauki, ale także dla lepszego poznania funkcjonowania całego systemu Ziemi. Pozwoli to na dokładniejsze przewidywanie i modelowanie zmian zachodzących w oceanach, co z kolei może mieć kluczowe znaczenie dla wielu dziedzin, od klimatologii po oceanografię.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj