Mark Zuckerberg, szef Facebooka, znalazł się na dywaniku amerykańskiego Kongresu. Jak poważne będą konsekwencje wycieku danych?

Kategorie: 

Źródło: meta

Konsekwencją skandalu z firmą Cambridge Analytica, która wykorzystała dane milionów użytkowników portalu Facebook do profilowanych kampanii wyborczych, zakończyła się dla szefa Facebooka, Marka Zuckerberga, przesłuchaniem przed komisjami amerykańskiego Senatu i Kongresu.

 

Wczoraj "grillowali" go senatorzy a dzisiaj Zuckerberg starł się z panelem ustawodawczym Kongresu. Kongresmani zaatakowali szefa Facebooka w sprawie wielu kwestii, począwszy od prywatności użytkowników po umożliwienie rozprzestrzeniania się niewłaściwej, bo nie amerykańskiej, a rosyjskiej propagandzie. Co ciekawe zarzucono mu również, że serwis Facebook umożliwia sprzedaż narkotyków.

 

Dzisiejsze przesłuchanie odbyło się przed Komisją Izby Energii i Handlu. W porównaniu do wczoraj okazało się, że szef Facebooka jest o wiele bardziej spięty. Zarówno Demokraci jak i Republikanie nie oszczędzali Zuckerberga, który wydawał się o wiele mniej opanowany niż podczas wtorkowego przesłuchania.

 

Ustawodawcy ponownie rozważali sensowność wprowadzenia regulacji w zakresie prywatności, która mogłaby być wzorowana na unijnym rozporządzeniu GDPR. Zasugerowano, że stanie się to jeśli Facebook nie ulepszy swoich praktyk biznesowych. 

"Podczas gdy Facebook na pewno się rozwinął, martwię się, że nie dojrzał. Sądzę, że nadszedł czas, aby zapytać, czy Facebook nie zbyt szybko się rozwinął i czy przy okazji nie nadużył zbyt wielu rzeczy. " powiedział kongresmen Greg Walden z Oregonu.

Dążenie amerykańskich ustawodawców do rozpoczęcia kontroli danych przetwarzanych przez Facebooka jest konsekwencją kontrowersji wokół firmy Cambridge Analytica, która uzyskała dostęp do polubień i innych danych osobowych wielu milionów użytkowników Facebooka. Sam Zuckerberg przyznał, że jego dane zostały przejęte przez aplikację. Ustalono, że dotyczy to 87 milionów użytkowników Facebooka, których dane udało się pobrać firmie Cambridge Analytica.

Zuckerberg przyznał, że ta sytuacja skłoniła ich do wykonania audytu danych firmy Facebook. Wykazał on, że kontrahenci Facebooka pobierali informacje z profili publicznych z praktycznie całej bazy, ponad 2 miliardów użytkowników serwisu. Tak rozległe wycieki danych zwiększają prawdopodobieństwo, że Facebook może mieć do zapłacenia spore kary naliczone przez Federalną Komisję Handlu, która prowadzi dochodzenie w tej sprawie. Panuje przy tym przekonanie, że Facebook powinien wcześniej zauważyć praktyki polegające na kolekcji danych do zewnętrznych baz danych.

 

Wygląda na to, że Facebook wiedział o możliwości kolekcji danych wrażliwych od 2013 roku, ale w API dla aplikacji zewnętrznych developerów nie wyłączono tych funkcjonalności aż do zeszłej środy. Oznacza to, że najprawdopodobniej z ich strony była zgoda na takie praktyki. 

Konsekwencje tego skandalu mogą być bardzo poważne. Rezultatem tego nieprzyjemnego zamieszania dla Facebooka może być z pewnością wielka kara finansowa, ale w najgorszym wypadku możliwy jest nawet przymusowy podział firmy. Przede wszystkim jednak zbliża to również moment gdy beztroska kolekcja danych użytkowników będzie niemożliwa bez ich zgody i również w Ameryce Północnej, aktywność taka zostanie szczegółowo unormowana.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Cassie

A więc za przykładem

A więc za przykładem wypłacania odszkodowania za "Holokaustu" w tym wypadku odszkodowanie powinno zostać wypłacone 87 milionom poszkodowanych... Przecież użytkownicy zostali poszkodowani. Czyż nie? 

Portret użytkownika Mkarus

Pal licho w ten cały cyrk z

Pal licho w ten cały cyrk z wyciekiem danych, ale mam jedno pytanie do was.

Zauważył może ktoś, że jego twarz nie jest tak jakby "naturalna"? Na jego twarzy nie widać emocji a na dodatek w jego oczach jest "pustka". Z góry mówie, że nie jestem wyznawcom reptilian i innych pochodnych, choć ten typ wygląda jak nie człowiek. Wcale bym się nie zdziwił jakby to był jeden z tych co mu w DNA grzebali albo jakiś klon. Kto wie..

Portret użytkownika Taki

Fb przezyje....ale NAS

Fb przezyje....ale NAS WSZYSTKICH Polakow PiS zrobil w Wielkiego H...ja...

Wyszlo na jaw ze PiS przyjal do dzisiaj ponad 2700 Nachodzcow. wygadal sie P. Czaputowicz 

to dla mnie czysta Zdrada...za ktora odpowiedza przed SADEM Narodowym z kara ..Najwyzsza...

Zastanowcie sie Pisowcy ....przyjdzie na was CZAS.!!!!!!',

Portret użytkownika inzynier magister

zukerberg to filantropowiec

zukerberg to filantropowiec więc u nich to normalne takie wycieki i łamanie prawa ! przecież budują bestię nowego babilonu. Musimy się modlić za Orbana bo filantropowcy chcą sięzemścić za to że uczciwie wygrał z sorosem i jego bandą enwuowców ! 

"Na Węgrzech istnieje poważne ryzyko naruszenia praworządności – to główne założenie projektu rezolucji PE. Przedstawiona dziś w Brukseli propozycja zakłada zwrócenie się Rady UE o uruchomienie wobec Węgier art. 7 traktatu UE.Projekt rezolucji został zaprezentowany na posiedzeniu komisji wolności obywatelskich PE. Europosłowie tej komisji mają głosować nad nim w czerwcu, a następnie ma trafić pod głosowanie w Parlamencie Europejskim prawdopodobnie we wrześniu. Do tego czasu europosłowie będą mogli zgłaszać do niego poprawki.

Minął czas wydawania ostrzeżeń. Unia Europejska musi teraz stanąć w obronie rządów prawa i wszcząć postępowanie przeciwko Węgrom na mocy art. 7 (traktatu)

Orban wygral wybory w nowym eurokołchozie szatana ZSRR a wiadomo że wyboryu moga wygrywac tylko enwowskie mafie kołchozu !

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Strony

Skomentuj