Marcowe trzęsienie skruszyło lodowiec na Antarktydzie

Kategorie: 

Porównanie zdjęć satelitarnych

Trzęsienie ziemi oraz wywołane nim tsunami, które zabiło w Japonii 15 tys. osób i spowodowało najgroźniejsze od czasów Czarnobyla zagrożenie atomowe, miało jeszcze inne, nieznane dotąd konsekwencje.Tsunami dotarło przez Pacyfik do oddalonej o 13 tys. kilometrów Antarktydy i sprawiło, że część lodowca rozpadła się na ogromne góry lodowe - ogłosiła w tym tygodniu Europejska Agencja Kosmiczna (ESA).

 

12 marca, dzień po trzęsieniu ziemi, satelita ESA Envisat zarejestrowała, że od lodowca Sulzbergera na zachodniej części Antarktydy oderwały się góry lodowe. 16 marca wykruszone kawałki lodowca wpłynęły do Morza Rossa.

Największa góra lodowa miała długość 9,5 kilometra i 6,5 kilometra szerokości, czyli wielkością odpowiadała powierzchni nowojorskiego Manhattanu. Jej grubość wynosiła około 80 metrów. W sumie oderwało się 125 kilometrów kwadratowych lodowca, który pozostawał nienaruszony przez ostatnie 46 lat - poinformowała agencja AFP i serwis BBC News.

Fala miała co najmniej 23 metry, kiedy powstała w wyniku podwodnego trzęsienia ziemi o sile niemal 9 stopni w skali Richtera. W wyniku analizy zdjęć pochodzących z satelity Envisat amerykańscy eksperci uznali, że fale po dotarciu do Antarktydy miały tylko 30 cm. Jednak ich rytmiczny ruch wystarczył, aby naruszyć strukturę lodowca szelfowego - poinformowała ESA w oświadczeniu.

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika bartek0002

Re: Co nas czeka w roku 2012

Re: Co nas czeka w roku 2012 ?
Postprzez Uzuli » 30 lis 2010, 10:13
Bladozielone jądro kuli świadomej Ziemi rozprowadza iluzoryczną animację ruchu zjawisk manifestujących się w wymiarze trzecim, dostosowując się do wibracji rdzenia galaktyki. Wirowanie wiązek gigantycznej gwiazdy merkaby, utrzymujących materię kuli w stanie "zwartym", przechodzi fale natężeń wzmożonych pulsacji kanałów przepływu w określonych miejscach poszczególnych sfer trzeciego wymiaru kuli. Nagłe zmiany klimatyczne w postaci zachowań istot zwanych żywiołami reagują pierwsze na te natężenia w obszarach kuli, gdzie jest niedostateczny brak zgodności wibracyjnych jądra kuli z pękami czakr serca istot ludzkich. Obecny nagły spadek temperatury w obszarze półkuli północnej jest jednym z pierwszych syndromów zmian, poprzedzających przemieszczenie ognisk magnetycznych na obu półkulach. Atlantyda (Antarktyda) będzie stopniowo pozbawiana pokrywy lodowej, skrywającej ruiny kilku miast. Obszar zwany Grenlandia także, odsłaniając instalacje, pozostawione tam przez istoty określane m.in jako "bóstwo ludu Wikingów", przybyłe z pola rozproszonej kuli Maldek. Obecnie żaden ze stożków piramidalnych nie koryguje tych przekształceń w sposób korzystny dla istot zamieszkujących kulę, gdyż albo są one uszkodzone, albo przemieszczone w obszar powierzchni, w którym ich działanie zanika, do czego wystarczy ułamek. Krystalizacja powierzchni wewnętrznej pustej kuli Ziemi przyspieszy, co spowoduje szybką akcelerację ciał istot tam zamieszkujących.c.d.n
Jesteśmy jednością
 

Skomentuj