Mapa ciemnej materii ujawniła mosty między galaktykami

Kategorie: 

Źródło: pixabay

Nowa mapa rozmieszczenia ciemnej materii we Wszechświecie, ujawnia kilka niezauważonych wcześniej struktur włóknistych łączących galaktyki. Mapa została opracowana przy użyciu algorytmów uczenia maszynowego i pomoże uzyskać głębsze zrozumienie natury ciemnej materii, a także historii i przyszłości naszego wszechświata.

 

Ciemna materia, to nieuchwytna substancja, która stanowi 80 procent zawartości wszechświata. Rozmieszczenie ciemnej materii we wszechświecie lokalnym jest obecnie nieznane, dlatego zamiast tego, naukowcy opisują jej rozkład w kategoriach efektów grawitacyjnych na inne obiekty we Wszechświecie, takie jak galaktyki.


Źródło: Astrophysical Journal

Zespół zbudował i „wyszkolił” swój model przy użyciu dużego zestawu symulacji galaktyk znanych jako Illustris-TNG, który obejmuje galaktyki, gazy i widzialną materię, a także ciemną materię. Zespół wybrał galaktyki porównywalne parametrami z Drogą Mleczną i ostatecznie zidentyfikował te właściwości galaktyk, które są niezbędne do przewidywania rozkładu ciemnej materii.

 

Następnie badacze zastosowali swój model do rzeczywistych danych obserwacyjnych z lokalnego wszechświata pobranych z katalogu galaktyk Cosmicflow-3. Zawiera on obszerne dane o rozmieszczeniu i ruchu ponad 17 tysięcy galaktyk znajdujących się w pobliżu Drogi Mlecznej - w odległości nie większej niż 200 megaparseków od nas. Uzyskana mapa została przedstawiona w nowym artykule opublikowanym w czasopiśmie Astrophysical Journal.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika Demiurg

Gdzieś około 1972r pewna

Gdzieś około 1972r pewna amerykanka użyła komputera do 'cofnięcia w przestrzeni' gwiazd i galaktyk na podstawie przesunięcia w czerwieni. Dało to mapę rozkładu gwiazd bez dylatacji czasu. Widziałem mapę, którą stworzyła, była opublikowana.

Rzecz w tym, że już jej nigdzie nie znajdziecie, a badania przepadły. Ciemna materia do niczego nie jest potrzebna. No chyba, że do dalszego zaciemniania nauki.

Portret użytkownika Demiurg

G... wiesz, a filozujesz.

G... wiesz, a filozujesz. Ping pong to grafika mająca się rozgrywac w czasie rzeczywistym. Obliczenia o których mowię, to przeliczenie pozycji, na które komputer miał co najmniej kilka miesięcy. Atlas gwiazd tez był skromniejszy.

 

Skomentuj