Manipulacji genetyczna metodą CRISPR może pomóc w tworzeniu nowych terapii

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy odkryli nowe zastosowanie narzędzia do edycji genów CRISPR, które może mieć ogromne znaczenia dla rozwoju medycyny. Technologia ta, pozwoliła na stworzenie nowej metody diagnozowania oraz bezpośredniego dostarczania leków do organizmu.

CRISPR wzbudza wiele kontrowersji na całym świecie, przede wszystkim po incydencie z wykorzystaniem technologii do stworzenia zmodyfikowanych genetycznie dzieci w Chinach. CRISPR ma jednak potencjalnie korzystne zastosowania. Wcześniejsze badania wykazały, że można go stosować do zwalczania bakterii opornych na leki i do eliminacji wirusa HIV u zwierząt laboratoryjnych.

 

James Collins, bioinżynier z Massachusetts Institute of Technology w Cambridge wykorzystał CRISPR do stworzenia inteligentnych materiałów, które mogą zmieniać swoją formę. Naukowcy powiedzieli, że materiały te można wykorzystać do dostarczania leków do organizmu, a także do diagnostyki.

Zespół badaczy wykorzystał hydrożele DNA – polimery wypełnione wodą, które są utrzymywane razem przez nici DNA. Dzięki zastosowaniu CRISPR naukowcy zmienili właściwości tych materiałów tak, aby wykorzystywały enzym Cas12a. Enzym ten można zaprogramować do rozpoznawania określonej sekwencji DNA. Cas12a powoduje, że hydrożel może zmieniać swoją strukturę dzięki odpowiedniemu nagromadzeniu lub uwolnieniu pojedynczych nici DNA.

 

Collins i jego zespół stworzyli hydrożele przeznaczone do uwalniania enzymów, leków i komórek, które można wykorzystać w nowych metodach leczenia. Żele te można wykorzystać do stworzenia inteligentnych środków, które będą uwalniać leki w odpowiednim momencie. Mogą być to m. in. leki przeciwnowotworowe, które zostaną uwolnione w obecności guza lub antybiotyki.

Obecnie nowa metoda leczenia jest jedynie w fazie testów. Badacze mają nadzieję, że w przyszłości będzie ona mogła zastąpić i usprawnić znane obecnie metody leczenia.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika cośtam

Co jest warta tzw medycyna i

Co jest warta tzw medycyna i jej cuda to przekona się kiedyś każdy na własnej skórze. Od lat opowiada się o cudach i wiankach wielokrotnie już przewyższających takie pierdoły jak zmartwychwstanie dżizasa, zamiana wody w wino, cuda machometa czy pomoc pustynnych bożków dla plemienia "wybranego".
Medycyna najlepiej się sprawdza wtedy gdy nie ma problemu - wtedy dokonuje cudów!  A potem jakość tych cudów gwałtownie spada wraz z pojawijącyma się problemem.

Medycyna skończyła się jakieś kilka tysięcy lat temu, a teraz jest tylko złodziejką wszelkich nowinek technicznych z innych dziedzin nauki. Mały przykład z Angeliną Jolie: elektronicy dziesiątkami lat opracowali komputery, gdzie na oprogramowaniu robionym dziesiątki lat przez informatyków i matematyków, statystycy przeanalizowali mnóstwo danych zebranych przez biologów i stwierdzono, że jest korelacja pomiędzy rakiem piersi a zmianą w DNA. Lata pracy i wysiłku na technologiach tak wyrafinowanych, że złożonością i upakowaniem zaczynają się zbliżać do budowy komórki.
I niosą ludzie te dane do "medyków" i czekają na równie zaawansowaną reakcję/kurację/interwencję. Czekają i czekają, aż wreszczie wychodzi "medycyna", cała na biało i dumie mówi: Angelina! - nic ci nie jest, ale utniemy ci cycki! Nie będzie cycków to nie będzie raka! Prawda, że genialne i proste?!. Oklaski i popierdolona kampania w mediach promująca "nową terapię" i "kolejne zycięstwo medycyny w walce z rakiem".
Chój będzie, a nie terapie dla ludzi. Chyba, że się da zastraszyć ludzi i wyduszać z nich kasę - to dostaną, ale tak znielkształconą i poobcinaną, że gówno da.

Skomentuj