Małże cierpią z powodu hałasu wywoływanego przez człowieka

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Jak podaje portal phys.org wywoływany przez człowieka hałas roznoszący się w środowisku morskim, może mieć druzgocący wpływ na życie morskich organizmów.

 

Międzynarodowy zespół naukowców pod kierownictwem dr Aguilara de Soto z St. Andrews University, przeprowadził badania celem oszacowania wpływu hałasu generowanego przez człowieka na ekosystem morski. W celach doświadczalnych zebrano rozmaite bezkręgowce morskie, głównie mięczaki.

 

Młode formy larwalne podzielono na grupy, z których jedna była wystawiona na działanie tak zwanego antropogenicznego hałasu, a druga nie. W pierwszej grupie wykryto anomalie rozwojowe aż w 46% przypadków, a w drugiej nie zaobserwowano ich w ogóle. Szczegółowe badania na temat negatywnego wpływu zanieczyszczeń akustycznych nie są prowadzone. Nadal nie jest jasne, dlaczego dźwięk wywołuje poważne zaburzenia rozwojowe.

 

Jak wynika z badań na rozwój bezkręgowców wpływają nie tylko głośne odgłosy samolotów, samochodów i pociągów dużych prędkości, ale również uważane dotychczas za ciche, dźwięki związane z poszukiwaniami ropy naftowej a potem ich eksploatacji za pomocą platform wiertniczych.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika tubylec

Współczesne pokolenie nie wie

Współczesne pokolenie nie wie co to cisza, nauczono je ciągłego używania hałaśliwych technologii, szastania decybelami bez zastanawiania się czy inni wokół chcą je słyszeć .. kosiarki, wiertarki, szlifierki, silniczki większe lub mniejsze a jak się zasób narzędzi wyczerpie to darcie ryja z powodu jakiegoś meczu .. nie tylko małżom ale i mnie również odechciewa się mieszkać w pobliżu ludzi.

Portret użytkownika pleban

Wstrzymano pracę

Wstrzymano pracę amerykańskich radioteleskopów – poinformowało na swojej stronie National Radio Astronomy Observatory (NRAO). Problemy są skutkiem nieprzyjęcia ustawy budżetowej przez Kongres USA.Wśród radioteleskopów, które zostały unieruchomione są między innymi Very Large Array (VLA) – sieć 27 anten w Socorro w stanie Nowy Meksyk, a także Very Long Baseline Array (VLBA) oraz Robert C. Byrd Green Bank Telescope (GBT) – największy na świecie w pełni sterowalny pojedynczy radioteleskop o średnicy ponad 100 m

Skomentuj