Małpa żyła 758 dni z nerką genetycznie zmodyfikowanej świni

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Amerykańscy badacze dokonali 69 modyfikacji w genomie miniaturowej świni domowej, aby uczynić jej tkankę bardziej zgodną z naczelnymi. W eksperymencie średnia długość życia makaków, którym przeszczepiono nerki od takich zwierząt, osiągnęła 176 dni, a maksymalna aż 758 dni.


W ostatnich latach transplantolodzy i genetycy pracują nad „humanizowaniem” świń, czyli dostosowaniem ich tkanek do organizmu ludzkiego i w ten sposób uzyskaniem źródła dostępnych narządów do przeszczepienia. Pierwszym poważnym przełomem było nokaut genu enzymu α-1,3-galaktozylotransferazy, dzięki któremu do glikoprotein dodaje się nietypowy dla naczelnych cukier. Dodając do tego jeszcze dwie modyfikacje, amerykańscy badacze zapewnili, że przeszczepione serce przetrwało w ciele pawiana przez trzy lata.

 

Amerykański genetyk George Church i chiński biolog Luhan Yang założyli w 2015 roku Genesis, aby stworzyć zwierzęta nadające się do przeszczepiania międzygatunkowego (ksenotransplantacji). Najpierw uwolniono świnie od endogennych retrowirusów świń (PERV), które są potencjalnie chorobotwórcze dla ludzi, a następnie dodano im zgodność immunologiczną.

 

Teraz badacze z ośmiu amerykańskich ośrodków badawczych pod przewodnictwem Michele Youd i Wenninga Qina z eGenesis zaprezentowali nowy etap rozwoju w tej dziedzinie.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Feliks

JA TO BYM ICH WSADZIŁ DO

JA TO BYM ICH WSADZIŁ DO WIĘZIENIA ZA TE EKSPERYMENTY NA ZWIERZĘTACH ( dlatego to napisałem dużą czcionka). Te ich debilne eksperymenty w ogóle nie mają zastosowania u ludzi. Po prostu w ten sposób, robiąc te eksperymenty zaspokajają swoje jakieś chore...nie wiem? -Urojenia? Po prostu to sa chore, satanistyczne eksperymenty. Bo oni chcą "poprawiać" Boga. Bo Bóg poodzielał zwierzęta i ludzi i tam żadnych eksperymwetów nie trzeba robić. To są chorzy ludzie pod wpływem demonów. Oni mieli  już bzika na tym punkcie w czasach przedpotopowych. Chodzi oczywiście o słynny fragment z Biblii, gdzie jest opisane jak to upadłe anioły przybierały ludzką postać i brali sobie ziemskie kobiety za żony.

Skomentuj