Małe, wodoszczelne satelity mogą być przyszłością eksploracji kosmosu

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Zespół badawczy z Purdue University, amerykańskiej uczelni wyższej, opracował system napędzania parą wodną, który będzie mógł zwiększyć skuteczność CubeSatów – miniaturowych satelitów służących do obserwacji i badań kosmosu.

 

Satelity są zazwyczaj wyobrażane jako masywne konstrukcje, których produkcja oraz utrzymanie kosztuje miliony dolarów. Jednak znacznie mniejsze satelity CubeSat, w kształcie kostek, są wygodniejsze, bardziej ekonomiczne i łatwiejsze w obsłudze. 

 

Ostatni rozwój napędów CubeSatów z wykorzystaniem pary wodnej może sprawić, że będą one preferowanym sprzętem do wykorzystania w kosmosie. Projekt Purdue University został stworzony przy użyciu komercyjnie dostępnych produktów po stosunkowo niskich kosztach.

Obrót satelity o 180 stopni może być wykonany w czasie krótszym od minuty i wymaga mniej niż ćwierć wata energii. CubeSaty nie miały wcześniej swojego systemu napędowego, były więc transportowane na pokładzie innych statków. Póki co naukowcy pracują nad dalszym zmniejszeniem masy, objętości oraz zapotrzebowania mocy miniaturowych satelitów w kosmosie.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Skomentuj