Magnetyzm w starożytnych kryształach ujawnia, kiedy uformowało się wewnętrzne jądro Ziemi

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Badacze byli w stanie wykorzystać analizę starożytnych kryształów górskich – i zamknięte w nich zapisy magnetyzmu – do prześledzenia historii wewnętrznego jądra Ziemi na przestrzeni setek milionów lat.

Jądro Ziemi, gęsta, gorąca bryła żelaza i niklu, składa się z dwóch warstw – stałego wewnętrznego jądra umieszczonego wewnątrz stopionego zewnętrznego jądra. Potem przychodzi skalny płaszcz (najgrubszy ze wszystkich warstw) i skorupa, na której wszyscy żyjemy. Mówimy o 2900 km (około 1800 mil) pod ziemią.

 

W oparciu o odkrycia naukowców wewnętrzne jądro Ziemi skrystalizowało się w znacznie większą masę około 550 milionów lat temu. Ta krystalizacja dostarczyła wystarczającej ilości ciepła, aby przywrócić pole magnetyczne, które zostało wyczerpane około 15 milionów lat temu, i przygotowała grunt pod poważną eksplozję życia.

 

Pole magnetyczne Ziemi, które chroni życie przed szkodliwymi wiatrami słonecznymi, jest w rzeczywistości kontrolowane przez wirowanie ciekłego żelaza w zewnętrznym jądrze. Jednak twardy stop żelaza i niklu w samym środku odgrywa również kluczową rolę jako źródło energii, jak pokazują nowe badania.

 

Wewnętrzne jądro Ziemi jest ogromne, a tuż przed wzrostem jądra wewnętrznego pole magnetyczne było w punkcie załamania, ale gdy tylko jądro zaczęło rosnąć, pole zostało przywrócone. To badanie  podkreśla potrzebę posiadania czegoś w rodzaju rosnącego jądra wewnętrznego, które utrzymuje pole magnetyczne przez całe życie – wiele miliardów lat – planety.

 

Ogromne odległości i wysoka temperatura sprawiają, że pomiar jądra Ziemi jest prawie niemożliwy, więc naukowcy polegają na kryształach w skale – w tym przypadku na kryształach skalenia w anortozycie. Kryształy te działają jak wysoce precyzyjne rejestratory magnetyzmu.

 

Porównując skały sprzed 565 milionów lat ze skałami sprzed 532 milionów lat, zespół był w stanie zaobserwować zmianę siły magnetycznej - dramatyczny powrót ziemskiego pola magnetycznego. Zmiany trwały dziesiątki milionów lat, ale jest to stosunkowo szybkie pod względem geologicznych skal czasowych. 

 

Modele termiczne oparte na wynikach badań sugerują, że struktura jądra wewnętrznego zmieniła się około 450 milionów lat temu, tworząc granicę między najbardziej wewnętrznym i zewnętrznym rdzeniem wewnętrznym. Zmiany w płaszczu również pokrywają się z tymi ramami czasowymi.

 

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Nature Communications.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika spokoluz

Jest wiele miejsc na świcie ,

Jest wiele miejsc na świcie , które mogą przybliżyć proces powstania ziemi ale ........ Ci naukowcy nie mogą pójść w tym kierunku i ogłaszać takie prace bo ..... stare dzidy nałkofcy pilnują aby to sie nie stało i niszczą wszystko co może zagrozić obaleniu obecnych DOGMATÓW nałki.

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika Endymion

To tak, jakbyś odkrył ogromne

To tak, jakbyś odkrył ogromne złoże diamentów u Siebie na ROD-osie, kopiąc studnię i to było by na 5m głębokości. Szacowana wielkość złoża to tyle co jest na Świecie. Co się staje? Zostajesz zamordowany, oraz cała Twoja rodzina, oraz znajomi, któym mogłeś cokolwiek powiedzieć, ogródek wraz z setką pobliskich zostaje przejęty przez państwo pod budowę lądowiska dla helikoprerów straży pożarnej. Teren zabetonowany i opłotowany. Nadpodaż drogiego surowca zniszczyła by rynek, a za tym wiele inetersów pejsatych z Antwerpii. To taki przykład mechanizmów działających w tym świecie.

Czy jeżeli zostanie udowodnione naukowo, że jakaś teoria jest błędna, a jakiś naŁkowiec przez 40 lat pobieral pensję za jej wdrażanie i propagowanie, a teraz siedzi na "zasłużonej" sowicie opłacone emeryturze, czy powinien ponieść konsekwencje? Moim zdaniem tak! Był przez lata pasożytem, usłużnym kundlem. Jak kara adekwatna? I tu jest problem.. z tych "ukradzionych" pieniędzy społeczeństwu wybudował domy trójce dzieci, kupił 5 samochodów wnukom. Co rodzina jest winna? Niby nic.. konfiskata? Ale do którego pokolenia?  Kara śmierci, to też nie rozwiązanie.. Takie czasy, że trzeba by zrobić kilka procesów pokazowych, konfiskata, kara śmierci dwóch pokoleń delikwenta, aby kolejni bali się zrobić tego samego, bo czym jest śmierć 30 osób w skali cierpienia milionów, statystycznym błędem jedynie, ale straszakiem dla naśladowców. Bo teraz dostanie conajwyżej marazm społeczny i zejście z ramówki w telavizji..  Kara musi być dotkliwa i nieunikniona, a na początek pokazowo wykopać truchło Einstaina; powiesić i spalić, a proch wymieszać w kompostem i po polu rozrzucić..

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika emel

Endymion wrote: Czy jeżeli

Endymion wrote:
Czy jeżeli zostanie udowodnione naukowo, że jakaś teoria jest błędna, a jakiś naŁkowiec przez 40 lat pobieral pensję za jej wdrażanie i propagowanie
A jeśli to "udowodnienie naukowo", że teoria jest błędna się okaże błędne?

Zwykle też nawet coś, co nazywasz błędną teorią przyczynia się do powstawania nowych teorii, mniej błędnych. Na tym polega postęp. Kolejne pokolenia naukowców (ale też zwykłych ludzi) bazują na poprzednich odkryciach. Nawet jeśli są niedokładne. Kopernik miał teorię, że Słońce jest w centrum Wszechświata, a planety krążą po orbitach kolistych. Czy to jest błędna teoria? Dzisiaj wiemy, że orbity planet są eliptyczne, a samo Słońce porusza się po orbicie wokół środka galaktyki. Ale te odkrycia bazowały na wymysłach Kopernika. Nawet samo udowodnienie, że ktoś się pomylił wymaga jakiegoś wysiłku, a taki, jak to nazywasz, dowód powoduje, że poszerzają się nasze horyzonty poznawcze. Może bez błędnej teorii nikt nie próbowałby jej obalić i nie zbliżyłby nas tym samym do tej prawdziwej. Odkrycia naukowe i postęp nie dzieją się w oderwaniu od przeszłości. 

Portret użytkownika spokoluz

Dlaczego teraz zamyka się

Dlaczego teraz zamyka się usta ludziom , którze mają odkrycia obalające skostniałe schematy poprawnie politycznej nauki. Obecna nauka jest hermetyczna i kontrolowana przez ludzi , których zastepują ludzie tacy sami jak ci co odchodzą. To jest postęp ?

Okupant z watykanu już raz zahamował postęp na ponad 500 lat. Ile lat teraz trzeba aby postęp nowych odkryć ruszył ?

Korporacje czytaj kasa i granty teraz trzymają rozwój w dybach dopóki nie dopasują go do korpo , kontrolując to , zarabiając i zniewalając nadal  - dokładnie jak watykan. Każda mafia , reżimy i rzundy , partie , korpo są oparte na hierarchi piramidalnej - jeden szef do góry i masa rzołnieżyków na samym dole , którzy trzmają siłowo pod butem i batem zniewolonych ludzi.

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Skomentuj