Macedonia organizuje referendum w sprawie zmiany nazwy państwa

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Pod koniec września, w Macedonii odbędzie się referendum, na którym obywatele zadecydują, czy ich państwo powinno zmienić swoją oficjalną nazwę, aby zakończyć spór polityczny z Grecją. Za zmianą silnie lobbują Niemcy i NATO.

 

Głosowanie, które zaplanowano na 30 września, będzie mieć bardzo ważne znaczenie dla przyszłości tego państwa. Przede wszystkim, mieszkańcy zadecydują, czy Macedonia powinna zmienić swoją nazwę na Republikę Macedonii Północnej. W ten sposób uda się zażegnać wieloletni konflikt z Grecją, ponieważ na jej terytorium znajduje się historyczno-geograficzny region, również zwany Macedonią.

 

Po 27-letnim konflikcie, Grecja i Macedonia osiągnęły historyczne porozumienie. Teraz wszystko zależy od wyniku referendum, które już oficjalnie pozwoli przyjąć nową nazwę Republiki Macedonii Północnej.

Zbliżające się głosowanie będzie również oznaczało, że Republika Macedonii Północnej przyłączy się do NATO i Unii Europejskiej. Jej członkostwo w tych organizacjach było dotychczas blokowane przez Grecję. Teraz już nic nie będzie stało na przeszkodzie. Macedonię odwiedziła niedawno kanclerz Niemiec Angela Merkel oraz Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg, którzy wezwali Macedończyków, aby zagłosowali za zmianą nazwy państwa.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Max 1983

Powiem szczerze że nie

Powiem szczerze że nie orientuje się w temacie ,ale nie wyobrażam sobie jak obce państwo miało by dyktowac np Polsce zmianę nazwy??Jestem za porozumieniami ,dyskusją tak zwanym konsensusem ale są granice.

Świat to zło i powinien przestać istnieć.Ludzie większości to gnidy i życzę im tego samego.Bóg??A Boga mam w tym samym miejscu gdzie on ma mnie.

Skomentuj