Luka w aplikacji WhatsApp pozwalała hakerom na kradzież danych

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Wszyscy użytkownicy popularnej aplikacji WhatsApp powinni jak najszybciej zaktualizować komunikator do najnowszej wersji. Badacze odkryli bowiem paskudną lukę w aplikacji, która umożliwiła hakerom uzyskanie dostępu do obcych plików poprzez wysyłanie złośliwych plików GIF.

Jeden z internetowych badaczy o nicku Awakened poinformował, że odkrył poważne niedociągnięcie w aplikacji WhatsApp. Okazało się, że wszystko, czego hakerzy potrzebują do przechwycenia twoich poufnych wiadomości, to stworzenie złośliwego GIF-a i czekanie, aż użytkownik otworzy galerię. W artykule na platformie GitHub, użytkownik scharakteryzował wadę aplikacji podczas generowania podglądów zdjęć, filmów i plików GIF:

Luka wydaje się dotyczyć przede wszystkim urządzeń z systemem Android. Problem dotyczy szczególnie starszych wersji Androida (8.0 i wcześniejsze). Aplikacja na moment się zawiesza i wówczas hakerzy mogą uzyskać dostęp do naszych prywatnych wiadomości.

Badacz powiadomił już Facebooka (właściciela WhatsAppa) o niedociągnięciu, a firmie udało się wyeliminować zagrożenie. Aby uchronić się przed naruszeniem, należy pobrać najnowszą wersję aplikacji ze Sklepu Play lub AppStore.

Należy zaznaczyć, że nie jest to pierwszy raz, kiedy WhatsApp nie radzi sobie z potencjalnie szkodliwymi wadami w swoim oprogramowaniu. Na początku tego roku, serwis Financial Times odkrył lukę w aplikacji, która pozwoliła atakującym zainstalować oprogramowanie szpiegujące na urządzeniach użytkowników. WhatsApp nie poinformował publicznie, ilu korzystających ucierpiało w skutek niedopatrzenia. W ostatnim czasie informatycy wykryli również inny błąd, który umożliwiał podsłuchiwanie wiadomości głosowych przez osoby niepożądane.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Komentarze

Skomentuj