Łuk Darwina - symbol wysp Galapagos - runął do Pacyfiku

Kategorie: 

Źródło: Ministerstwo Środowiska Ekwadoru

Mierzący 18 metrów Łuk Darwina, stanowiący jedną z głównych atrakcji wysp Galapagos, zapadł się do Pacyfiku. Unikalna formacja skalna, została nazwana na cześć brytyjskiego przyrodnika Karola Darwina. Ze względu na swój kształt łuk był czasami porównywany do paryskiego Łuku Triumfalnego.

 

Ministerstwo Środowiska Ekwadoru poinformowało, że zniszczenie łuku to rezultat „naturalnej erozji” na Wyspach Galapagos. Zdjęcia opublikowane we wtorek, pokazują już tylko dwa skalne filary i leżący pod nimi gruz skalny. Słynny łuk, był znanym miejscem do nurkowania z żółwiami morskimi, rekinami wielorybimi, płaszczkami i delfinami. Nurkowie z firmy Scuba Diver Life, odkryli osuwisko na krótko przed południem czasu lokalnego w poniedziałek.

Formacja skalna została nazwana na cześć brytyjskiego naukowca Karola Darwina, który odwiedził wyspy w 1835 roku na statku Beagle, kiedy to opracował teorię ewolucji, badając zięby z Galapagos. W 1978 roku, UNESCO ogłosiło ten obszar Światowym Dziedzictwem Naturalnym. Archipelag Galapagos składa się z 234 wysp, zatok i klifów, oraz szczyci się wyjątkową florą i fauną niespotykaną nigdzie indziej na Ziemi. Rezerwat morski, położony u zbiegu trzech prądów oceanicznych, jest opisany na stronie internetowej UNESCO jako unikalne „żywe muzeum i wizytówka ewolucji”.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: [email protected]
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki [email protected], możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika baca

w poniedziałek?

w poniedziałek?
a ja z miesiąc temu gdzieś o tym czytałem...
a tak... zapomniałem że to matiz napisał... ostatnio jego przemoczony materac zakłóca geolokację gołębi pocztowych które matizowi dostarczają internet...

 

Skomentuj