Ludzkość zbadała najdalsze ciało niebieskie w historii podboju kosmosu

Kategorie: 

Sonda New Horiznos - Źródło: NASA

Misja kosmiczna NASA o nazwie New Horizons, czyli Nowe Horyzonty, zdołała przetrwać zbliżenie do Ultima Thule, obiektu transneptunowego z Pasa Kuipera. Oficjalnie jest to najdalsze zbadane przez ludzkość ciało niebieskie, znajdujące się 6,5 miliarda kilometrów od Ziemi.

 

Pierwsze zdjęcia Ultima Thule zostały przesłane przez New Horizons 30 grudnia 2018, dokładnie na 37 godzin przed najbliższym podejściem urządzenia z obiektem. Wykazało ono, że kształt planetoidy jest zgodny z oczekiwaniami astronomów. 

Bliski przelot tego urządzenia obok Ultima Thule był planowany na dzisiaj. Naukowcy bardzo obawiali się czy sonda przetrwa zbliżenie na odległość 3300 km od powierzchni i czy po tym manewrze zdoła nawiązać łączność radiową z Ziemią. Okazało się, że pojazd kosmiczny New Horizons wykonał zadanie i zdołano się z nim skontaktować poprzez stację satelitarną z Hiszpanii.

Tym samym potwierdzono, że sonda New Horizons wykonała prawidłowo zaprogramowane wcześniej autonomiczne obserwacje podczas przelotu. Pamięć na pokładzie sondy jest pełna danych, które w najbliższych tygodniach będą sukcesywnie wysyłane na Ziemię aż do jesieni 2020 roku.

Wcześniej sonda New Horizons dokładnie zbadała Plutona i zbliżyła się do powierzchni jego księżyców. Dzięki temu poznano lepiej jego największego satelitę, Charona. Zbadano również odkryte dopiero w XXI wieku satelity Nix, Hydra i Kerberos. 

Ze względu na doskonały stan pojazdu, postanowiono przedłużyć misję po zakończeniu badania Plutona i sonda wysyłane w kierunku pasa Kuipera, obszaru w Układzie Słonecznym, który składa się z obiektów pozostałych po etapie tworzenia planet Układu Słonecznego. 

 

Pierwszym celem zespołu stała się planetoida 2014 MU69 znana również jako Ultima Thule. Według zdjęć z teleskopu Hubble'a, asteroida ma czerwonawy odcień. New Horizons ma to potwierdzić, oraz określić rozmiar tego obiektu. Naukowcy planują również dowiedzieć się, czy Ultima Thule ma satelity lub pierścienie pyłowe i jakie są geologiczne oraz topograficzne cechy powierzchni.

 

Zaraz po zbadaniu Ultima Thule sonda New Horizons uda się dalej na kosmiczną wędrówkę i będzie eksplorować kolejne obiekty Pasa Kuipera, dostarczając na Ziemię jeszcze wielu cennych danych o tym regionie kosmosu.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika docent

Komputer z internetem to

Komputer z internetem to CZARY!
Telefon komórkowy to Diabeł!
Telefonia satelitarna to też Diabelskie narzędzie!
Telewizja to małe ludki zamknięte w skrzynce, tylko dlaczego te ludki w każdym telewizorze są takie same?

Używają tego na co dzień, ale z uporem maniaka mówią że tego "nie ma".

Jak śnieg pada to mówią że anioły czepią poduszki. Deszcz pada to anioły płaczą nad ich głupotą.

Z ograniczonymi ludźmi można zrobić wszystko.

Portret użytkownika Vozyl

Termosfera !!! tam podobno są

Termosfera !!! tam podobno są satelity oraz stacja ISS wg oficjalnej nauki podaje się że panuja tam ekstremalne temperatury  cytuję: "Dobowe różnice są bardzo duże, temperatura na wysokości 500 km zmienia się od 400 °C nocą do ponad 1000 °C w ciągu dnia" ale nasra twierdzi że gazy sa rozrzedzone i mimo tak wysokiej temperatury to jest tam zimno:) widziałem jak ktoś zrobił eksperyment w komorze prózniowej i okazało się zupełnie odwrotnie bo przedmioty nagrzewały się szybciej w rozrzedzonej atmosferze czyli jaja jak berety i czeski film by nasra. Jakże ciężko jest zerwać klapki z oczu ludziom wychowanym na telewizyjnym kicie!

 

Portret użytkownika baca

z frorydy do californi szmat

z frorydy do californi szmat drogi jest... no i ta cała logistyka z przylądka krokodyli przewieźć te wszystkie łaziki, sondy i nietrzeźwych kosmonautów do hollywood - dla amerykanina (jest to synonim słowa debil) jest to misja samobójcza i film dokumantalny pt Głupi i Głupszy doskonale to ukazuje...

 

Portret użytkownika SN69

Rozumiem że Cyfrowy Polsat

Rozumiem że Cyfrowy Polsat też nadają z florydy, a anteny satelitarne odbierają sygnał odbity przez kołderkę z aluminium którą specjaliści od efektów specjalnych z Holywood sami uszyli... Prawdziwy baca... tylko owce gdzieś znikły... pewnie obcy uprowadzili w głąb pustej ziemi...

Skomentuj