Ludzkość przekształciła jedną piątą ziemi w ciągu zaledwie 60 lat

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Naukowcy z Niemiec i Holandii odkryli, że od 1960 rokum znaczna część ziemskich lasów, została przekształcona w grunty rolne, a równie wielkie obszary sawanny w pastwiska. Terytoria te, są równoważne obszarowi Afryki i Europy w całości. Praca naukowa na ten temat, została opublikowana w czasopiśmie Nature Communications.


Wcześniejsze badania wykazywały, że transformacja ziemskiego krajobrazu jest stosunkowo niewielka i wynosi nieco poniżej 11 milionów kilometrów kwadratowych, co odpowiada mniej więcej obszarowi Europy. Naukowcy z Uniwersytetu Wageningen (Holandia) i Instytutu Technologii w Karlsruhe (Niemcy), przeprowadzili jednak nowe szacunki i doszli do przerażającego wniosku, że liczba ta jest czterokrotnie większa - i wynosi 43 miliony kilometrów kwadratowych.

Tak dalekoidące zmiany w ekosystemach Ziemi, zaszły w ciągu zaledwie 60 lat. Od 1960 roku, całkowita powierzchnia lasów na świecie zmniejszyła się o prawie milion kilometrów kwadratowych, a powierzchnia gruntów ornych wzrosła w tym samym tempie. Ważne jest zwłaszcza to, że wspomniana„wymiana” była nierównomierna. Lasy w Europie, Rosji, Azji Wschodniej i Ameryce Północnej rosły, podczas gdy w rozwijających się krajach Południa, uległy zmniejszeniu.

 

Problem polega na tym, że to właśnie lasy tropikalne, są uważane za głównych „dostawców” tlenu na naszej planecie. Wylesianie, jest niejako spowodowane produkcją wołowiny, trzciny cukrowej i soi w brazylijskiej Amazonii, palmy olejowej w Azji Południowo-Wschodniej oraz kakao w Nigerii i Kamerunie. Naukowcy odpowiedzialni za te nową analizę twierdzą, że wcześniejsze badania były fragmentaryczne, co doprowadziło do zakłamania prawdziwej skali problemu.

Nowa praca opiera się na długoterminowych statystykach użytkowania gruntów opracowanych przez Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa. Obejmują one obszary miejskie, grunty orne, lasy, łąki, pastwiska i obszary o rzadkiej roślinności. Ponadto, naukowcy wykorzystali obrazy satelitarne o wysokiej rozdzielczości, co pozwoliło na niespotykaną wcześniej skalę dokładności.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika ​​​​​euklides

Nie ludzkość wycięła lasy,

Nie ludzkość wycięła lasy, tylko chazarskie k...y, którym ty matis oddajesz cześć. Co stoi na przeszkodzie by wprowadzić mądre prawa, które zapewnią wspaniały rozwój i czystość środowiska? Otóż najgorsi są hipokryci tacy jak ty matis, którzy wspierają stare, systemowe dziwki, a potem odwracają kota ogonem. Tyle pi..a o ekologii, a skutki coraz bardziej opłakane.

Portret użytkownika Quark

Znowu ZONK ! U nas w Polsce

Znowu ZONK ! U nas w Polsce też żydy lasy powycinały ?? Drzewa przy drogach także ?? Skąd się bierze drewno na budowy domów /altan bud dla psów itd. itp. , na opał , meble , płoty , wagony towarowe, podkłady pod tory (kiedyś takie tylko były) - co , wszystko to żydów sprawka ? Jak zliberalizowano prawo to ludzie rzucili się z siekierami na drzewa - bo już wolno było wyciąć .. a Ty swoje "żydzi" ! Śmieci do lasów i toksyczne odpady też nam "żydzi" podrzucili ?? Amazońską dżunglę też "chazary" trzebią ??

Nieraz jak coś palniesz to jak : łysy grzywą o kant stołu ! 

Portret użytkownika ​euklides

Wiesz, ch.. mnie obchodzi czy

Wiesz, ch.. mnie obchodzi czy te "prawa" są liberalne czy antyliberalne, bo większość z was nawet nie rozumie znaczenia tych słów. Większość nie wie nawet czego chce. Jeśli popierasz chazarskie gó..o to wraz z nim ponosisz odpowiedzialność za obecny stan rzeczy i tyle. Lubisz powiedzenia, to weź sobie na tapetę takie - ryba psuje się od głowy.

Portret użytkownika Quark

Jakie "chazarskie gó...o" ??

Jakie "chazarskie gó...o" ?? Chazarowie to jest naród a nie typ człowieka niszczącego przyrodę ! Przecież napisałem wyraźnie , że to nie naród chazarski (czyli np. żydzi) jest za to odpowiedzialny lecz prostaki z siekierami i bez szacunku dla przyrody. Dlaczego zatem nazywasz ich "chazarami" ? I - NIE , nie popieram samowoli w tym względzie co wszędzie i często podkreślam ... Prawo do wycięcia drzewa własnoręcznie posadzonego - tak , ale nie w przypadku drzew dziko rosnących przy drogach i wszelkich innych miejscach publicznych. Liberalne czyli "łagodne - tolerancyjne" - czego tu nie rozumieć ? Np. polityka "platfusów" była liberalna w kwestii przyjecia i rozmieszczenia (relokacji z przydziału) murzyńskich "uchodźców" - czyli migrantów. I nie pisz do mnie " większość was" bo nie życzę sobie abyś mnie do tłumoków zaliczał - (wiem to nie jest koncert życzeń) - ale pisuję tu wystarczająco długo abyś wiedział , że nim nie jestem ! 

A to powiedzonko mogłoby dotyczyć np. polityków (głowa) i ich złego wpływu na społeczeństwo (ciało ryby) - a nie mnie ... czyli znowu ZONK . I nie traktuj konstruktywnej krytyki jak agresji - lecz jako pouczenie. Gdy obrażasz się na kogoś kto się z Tobą nie zgadza , automatycznie zamykasz sobie drogę do zrozumienia swojego błędu i wywołujesz konflikt - potrzebne to komu ?

Portret użytkownika Quark

Im więcej ludzi tym więcej

Im więcej ludzi tym więcej chcą wszystkiego a wszystkiego dla wszystkich na wszystkie czasy nie wystarczy.  Zauważcie , że dużą winę w wylesianiu ponoszą farmerzy (rolnicy) chcący powiększyć swoje pola uprawne pod rośliny (!) a nie tylko pod pastwiska .. 

Portret użytkownika r.abin

Z (przytoczonych) danych

Z (przytoczonych) danych wynika, że 4/5 Ziemi, zostało przekształcone - jeszcze wcześniej. Lasy cedrowe na Bliskim Wschodzie, zostały wycięte - już w Starożytności.  Najlepiej dbać o Przyrodę u tych, którzy jej jeszcze nie zdążyli zdewastować - bo reastauracja (u siebie), to znaczne koszty

Portret użytkownika Quark

I to jest właśnie typowe

I to jest właśnie typowe myślenie europejczyka (chociaż Twój pseudonim mówi co innego..) . Swoje lasy europejczycy wycięli , Brytyjczycy większość spalili w piecach maszyn parowych (!) a teraz zabraniają tego samego krajowcom którzy mając jeszcze dżunglę też pragną postępu i rozwoju cywilizacyjnego ! Takie działanie jest zakamufolwaną formą blokowania biedniejszych krajów (pod pozorem "ekologii) celem utrzymania swojej nad nimi przewagi ! 

Dbać i pielęgnować trzeba SWOJĄ przyrodę , WŁASNE podwórko trzeba odnowić a nie innym dyktować co mają robić i jak ! 

Najpierw wyjmij belkę z oka swego abyś lepiej widział źdżbło w oku swego brata !

Portret użytkownika r.abin

M@tiz - (chyba) prof. J

M@tiz - (chyba) prof. J.Swinton, odchodząc na emeryturę - podsumował mit "niezależnej prasy". Naukowcy (jako będący inteligentniejsi od redaktorów) zauważyli wcześniej, że ich wyniki finansowe - korelują z intencjami sponsorów. W tej sytuacji, ideał Prawdy, należy przywrócić redakcji czasopisma (o takiej nazwie), które drukowane było w Moskwie - w latach świetności CCCP

Skomentuj