Ludzkość ma 17 lat na odwrócenie skutków zmian klimatycznych - twierdzą eksperci

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Jeśli do 2035 roku ludzie nie zaczną podejmować radykalnych działań przeciw zmianom klimatycznym, stracimy szansę na uniknięcie globalnego ocieplenia – informuje badanie opublikowane w czasopiśmie naukowym Earth System Dynamics. Zdaniem naukowców, w ciągu najbliższych 17 lat średnia temperatura na świecie wzrośnie o 2 stopnie Celsjusza.

Średnia temperatura na Ziemi jest obecnie o jeden stopień wyższa niż w połowie XIX wieku. Strony porozumienia paryskiego, które zawarto w 2015 roku, sugerują, że ograniczenie emisji gazów cieplarnianych może zatrzymać ocieplanie się naszej planety. Badacze są z kolei zdania, że jeśli średnia globalna temperatura wzrośnie o 2 stopnie Celsjusza, konsekwencje będą już tragiczne, a nawet gorzej – nieodwracalne.

 

Naukowcy z Uniwersytetu w Utrechcie wykorzystali modele klimatyczne, aby ustalić tzw. bezpowrotny moment, po którym nie będzie już można ograniczyć globalnego ocieplenia. Wykazano, że pozostało niewiele czasu. Według obliczeń, jeśli ludzkość zwiększy o 2% rocznie udział odnawialnych źródeł energii w bilansie energetycznym aż do 2035 roku, istnieje 67% prawdopodobieństwo, że globalne ocieplenie zostanie zatrzymane. Tymczasem dane informują, że w ciągu ostatnich 20 lat udział odnawialnych źródeł energii na świecie wzrósł z bliskiego zeru do 3,6%.

Zdaniem naukowców zrozumienie ram czasowych, w których należy podejmować działania, może pomóc politykom w podejmowaniu niezbędnych decyzji i w efekcie nawet zatrzyma globalne ocieplenie. Jednocześnie jednak badacze wspominają o ograniczeniach swojej teorii – przykładowo nie uwzględniają w pełni innych gazów cieplarnianych niż CO2.

 

Z kolei inna grupa naukowców stwierdziła, że nawet jeśli ludzkość spełni założenia porozumienia paryskiego, średnia temperatura na Ziemi i tak wzrośnie o kolejne 3-4 stopnie Celsjusza. Być może jest to więc proces już niemożliwy do zatrzymania.

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika dziiadek ze wsi

Elo miłośniku ciasteczek.    

Elo miłośniku ciasteczek.    

Produkty korporacyjne nie zawierają żadnego z trzech podstawowych składników. Jak to możliwe, że produkty te wciąż sprzedawane są np jako lody waniliowe choć wszystko wskazuje na to, że obok lodów to nawet nie stały? Otóż w 2015 zniesiono odpowiednie przepisy dotyczące minimalnego udziału tych składników w danym produkcie i teraz w zasadzie producenci mogą pod tą nazwą sprzedać niemal cokolwiek zechcą. Usunięcie tych sztywnych kryteriów miało na celu zapewnienie producentom większej elastyczności oraz pozwoliło sprzedawać produkty wegańskie i produkty o obniżonej zawartości tłuszczu. Pojawiły się rzeczywiście nowe smaki, ale jednocześnie legalne stało się całkowite zastępowanie „prawdziwych” składników tańszymi odpowiednikami.

Portret użytkownika keri

Lód na biegunach nie jest

Lód na biegunach nie jest czymś naturalnym i normalnym. Stopnienie lodowców oznacza powrót do normalności.

Na Antarktydzie rosła roślinność tropikalna i dowodzą tego liczne próbki z odwiertów.

CO2 jest kilkanaście razy za mało. Każdy kto produkuje CO2 jest dobrem dla życia na Ziemi. Poziom CO2 jest skrajnie niski i zmniejszenie go grozi śmiercią wszystkich organizmów.

Portret użytkownika euklides

Kiedyś czytałem artykuły

Kiedyś czytałem artykuły naukowe z dziedziny klimatu. Mają niebywale niski poziom. Powinno się zróżnicować naukowców czymś więcej niż tytułem prof. dr., bo część to ludzie wybitni, a część to po prostu debile, a mają te same krzaczki przed nazwiskiem. Ci głupsi są obrazą nauki i zaniżają godność profesorską.

Portret użytkownika euklides

Wybuchną wulkany i schłodzą

Wybuchną wulkany i schłodzą ziemię tak, że będziemy mieć jeszcze nakaz emisji CO2. Taki nakaz jest wielce prawdopodobny. Politycy to ludzie niezrównoważeni psychicznie, pełni lęków i dlatego próbujący kontrolować każdy aspekt rzeczywistości.

Portret użytkownika ttteis77

"tworząc paliwo, Twórca jest

"tworząc paliwo, Twórca jest obarczony nie ludzkość. ZACZNIJCIE PRZYJMOWAĆ  ODPOWIEDZIALNOŚĆ JAK NALEŻY!. To nie ludzkość jest właścielem Paliwa, a jedna osoba lub więcej. 1.Ktoś dokonał odkrycia, wdrożył pomysł, I ta lub te osoby są odpowiedzialne A NIE CAŁA LUDZKOŚĆ"

Portret użytkownika dawer

To samo twierdzili 17 lat

To samo twierdzili 17 lat temu.Durne pały.Zmiany klimatyczne to nie efekt ludzkiej działalności tylko naturalna klej rzeczy.Rexio widzi w tym jak zwykle Żydów,ale prawda jest taka,że tańcujemy na tym łez padole jak nam Matka Ziemia zagra.Oczywiscie paru cwaniaków zbija na tym krocie ,wbijając lemingom do głowy,że to człowiek jest winien i dowalajac kolejne myta.

Strony

Skomentuj