Ludzkość czekają potężne migracje ludności. Nawet 700 mln ludzi będzie musiało uciekać, aby przeżyć

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Według najnowszych badań aż 40% ludności świata jest zagrożone skutkami degradacji gleby. Przyczyny stanowią przede wszystkim zanieczyszczenia środowiska, ekstremalne warunki pogodowe, postępujące wylesianie oraz nadmierna eksploatacje gleb na potrzeby rolnictwa. Już dziś eksperci ostrzegają, że nawet 700 mln ludzi może być w niedalekiej przyszłości zmuszonych do migracji z powodu pogorszenia się właściwości fizycznych, biologicznych oraz chemicznych ziemi.

Naukowcy stworzyli raport, który informuje o tym, że dzisiejszy stan gleb nieustannie wykorzystywanych do rolnictwa jest wyjątkowo niepokojący. Zdaniem ekspertów, w miarę wzrostu naszej populacji, a zatem także zwiększonej konsumpcji, degradacja gleb może doprowadzić do szóstego masowego wymierania gatunków.

 

Konsumpcja prowadzona przez kraje wysoko rozwinięte, a także rozwój państw mniej zamożnych dotkliwie obciąża zasoby naszej planety. Ludzie stale potrzebują coraz więcej paliwa, materiałów budowlanych, żywności oraz przestrzeni, aby się pomieścić. W efekcie, do 2050 roku tylko nieco poniżej 10 % Ziemi zostanie nietknięte przez działalność człowieka – póki co jest to mniej niż 25 %.

 

Grunty najbardziej narażone na degradację znajdują się w Ameryce Środkowej, Ameryce Południowej, Afryce Subsaharyjskiej oraz w Azji. Najgorszy scenariusz, przewidywany przez naukowców, zakłada, że nawet 700 mln ludzi zamieszkujących te obszary, będzie zmuszonych do migracji z powodu niedostatku żywności oraz wody.

Każdego roku około 12 mln ha ulega degradacji. Ma to wpływ na co najmniej na pogorszenie warunków bytowych 3,2 mld ludzi na świecie. Szacuje się, że w ciągu najbliższych dziesięcioleci straty w bioróżnorodności mogą wynieść aż 38-46 %.

 

Coraz więcej mówi się o lawinowym ginięciu gatunków – gdy śmierć jednego elementu łańcucha pokarmowego pociąga za sobą kolejny. Wiadomo już, że w latach 1970-2012 średnia wielkość populacji dziko żyjących kręgowców lądowych spadła o 38 %, a gatunków słodkowodnych aż o 81 %. Jednak najbardziej dotknięte wyginięciem zostały gatunki żyjące na obszarach bagiennych, gdzie w ciągu 300 lat utracono aż 87 % bioróżnorodności, z czego 54 % od 1900 roku.

 

Naukowcy sądzą, że podstawowym czynnikiem degradacji środowiska jest brak świadomości człowieka na temat konsekwencji swoich działań. Mimo to badacze nie tracą nadziei i są przekonani, ze proces ten można jeszcze zatrzymać, choć wymaga to natychmiastowej i konsekwentnej współpracy.

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 2.7 (3 votes)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika jaceks77

Mam już ponad 40 lat i z tego

Mam już ponad 40 lat i z tego co pamiętam to już od minimum 25 lat straszą : przeludnieniem, niedostatku żywności i wody, o wykończeniu się surowców kopalnych. Do roku 2030 miały się skończyć zasoby węgla i ropy. A jakoś nie wiele się zmienia. Wody na Antarktydzie wystarczy dla wszystkich. Węgla jest tyle, ze teraz straszą żeby nim nie palić bo to gazy cieplarniane. Ropy odkrywane są coraz to nowe zasoby. Ziemi pod deweloperkę się tyle marnuje , że można by cały swiat wyrzywić. Przez to straszenie tylko emigrację napędzają. Np Rosja największy kraj na świecie a mieszka tam kilkanaście razy mniej ludzi niż w Chinach. Jakoś nie słychać o głodzie w Chinach a przecież spora część tego kraju to pustynie albo obszary nieurodzajne jak Tybet. Dobry  i sprawiedliwy rozdział dóbr a wszyscy żyli by jak królowie. Ale komu na tym zależy. Najważniejszy strach.

Portret użytkownika Karola

Migracje byly, sa i beda. Ale

Migracje byly, sa i beda. Ale trzeba zauwazyc ze "demokracji" nie bylo wczesniej zbyt wiele Biggrin (nie bylo wcale, tak jak i teraz) wiec migtanci nie mogli zmieniac (zbyt szybko) zasad obowiazujacych na danym terytorium.

Tak zwana "demokracja atenska" na przyklad opierala sie na niewolnictwie :D. Gdyby ktos sobie zadawal pytanie ze "jakto nie bylo?".

przepraszam za brak polskiej czcionki

Portret użytkownika Ogo Pogo

Ludzkość to zainfekowany

Ludzkość to zainfekowany rakiem żydostwa organizm.Guz nowotworu to Rotschildowie,Rokeffelerowie,Warburgi,Schiffy...FED właściciele iluzji zwanej dollarem.Reszta to syfilistyczne przerzuty niszczące cywilizację przez aberracje w gospodarowaniu zasobami.Jedno jest zastanawiające ,że kilka miliardów baranów poddaje się terrorowi wąskiej grupy psychopatów?Skąd wyjdzie impuls do zmian,powrotu do normalności ,do prawdy ,do zniszczenia guza cywilizacyjnego?Czy wogóle się to zdarzy?Czy wcześniej psychopata unicestwi nas?

Portret użytkownika Ogo Pogo

Nie aplikuję do Waszego grona

Nie aplikuję do Waszego grona i nie zamierzam.Wasz wypadkowy wektor rozumienia rzeczywitości nie odpowiada kierunkowi w którym ja podążam.Ponadto jak piszesz jesteście wąskim elytarnym wręcz gronem kontestujących swą tajemną wiedzę o świecie co już wzbudza moje wątpliwości.

Zdrowych ,Spokojnych Świąt o ile jest to zgodne z Waszym wektorem.

Jeżeli popełniłem bład to tylko pozdrawiam.

Portret użytkownika CzarnyOlo

Same kłamstwa. Geoinżynierią

Same kłamstwa. Geoinżynierią walą nas równo. Bez tych wszystkich zabawek do których zużywają tyle energii nie obserwowali byśmy tylu ewidentnych i negatywnych ingerencji w sfery naszej rzeczywistości. Cała ta cywilizacja techniczna nie jest warta jednego naprawdę bezchmurnego dnia spędzonego najlepiej na górskiej leśnej łące.

Portret użytkownika oli.sit.75.email.com

Szczesciarze sa ci co dozyli

Szczesciarze sa ci co dozyli emerytury. Co czeka dzieci nowonarodzonych i młodziezy - niech BOG ICH MA W OPIECE, , bo obecne władze mysla tylko o sobie i o depopulacji pozostałych " darmozjadów". NWO...//////

Skomentuj