Ludzkie ucho środkowe wyewoluowało z rybich skrzeli

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Ludzkie ucho środkowe jest częścią układu słuchowego ssaków, który kiedyś rozwinął się z kości żuchwy i zapewnia przekształcenie wibracji powietrza w wibracje płynu wypełniającego ucho wewnętrzne. W uchu środkowym człowieka znajdują się trzy maleńkie wibrujące kości, które pomagają przenosić te wibracje.

 

Dowody embrionalne i skamieniałości pokazują, że nasze ucho środkowe wyewoluowało z przetchlinki, szczątkowego otworu skrzelowego zachowanego u niektórych współczesnych ryb. Wierząc, że wczesne kręgowce musiały mieć kompletne skrzela oddechowe (tj. przetchlinki), szukali ich między żuchwą a łukiem gnykowym, ale ich nie znaleźli.

 

Naukowcy z uniwersytetów Chińskiej Akademii Nauk (Chiny), Uppsali (Szwecja) i Bristolu (Wielka Brytania) znaleźli klucz do rozwiązania tej zagadki w skamielinach pancernych galeaspid (wymarły takson bezszczękowych ryb morskich i słodkowodnych) znalezionych w Chinach. Swoje odkrycia przedstawili w czasopiśmie Frontiers in Ecology and Evolution.

Skamielina galeaspid sprzed 419 milionów lat z w pełni zachowanymi włóknami skrzelowymi w pierwszej komorze skrzelowej

Badania przeprowadzono na dwóch skamieniałościach w wieku 438 i 419 milionów lat z prowincji Zhejiang i Yunnan. Szczątki należą do wymarłego rodzaju kręgowców bezszczękowych, uważanych za kluczowe brakujące ogniwo tak ważne jak Archaeopteryx dla ptaków. Chociaż czaszka tego stworzenia jest wielkości paznokcia, dzięki dobrej konserwacji naukowcy byli w stanie dostrzec w niej najdrobniejsze szczegóły, w tym pięć obszarów mózgu, włókna skrzelowe, kanały nerwów czaszkowych i naczynia krwionośne. Za każdym okiem istoty znaleziono również przetchlinkę, która pozwalała mu oddychać.

 

W miarę postępu ewolucji wiele gatunków zamieszkujących ląd zrzuciło przetchlinki, aby oddychać przez usta i nos. We wczesnych czworonogach przetchlinki prawdopodobnie najpierw rozwinęły się w wgłębienie słuchowe, a później rozwinęły się w ucho, stając się kanałem słuchowym, który pomaga przekazywać dźwięki do mózgu.

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

"Ludzkie ucho środkowe

"Ludzkie ucho środkowe wyewoluowało z rybich skrzel No i co teraz powiecie Wyyyyy Wszystkie niewymiarki?! Bo, ja klękam płetwy składając i już jakby lepiej słyszę zniewolony przez objawienie rybich skrzel ! A uwierz, jak mówi pismo, WIARĄ wielką,że od TERAZ Ten tylko lepiej usłyszy, kiedy reszta głucha, była bo nie doznała rybich skrzel. Tak napisano mi w piśmie. Możesz rzucić na tacę dla piskorza oraz na zagrychę na śledzika do sety i ogórasa.

Portret użytkownika Jakkkk

Od małpy pochodzą wszystkie

Od małpy pochodzą wszystkie małpy, proste po co się rozwodzić..komuniści zrobili robotę. Wielki wybuch gowna w ich majtkach spowodował roztopienie mózgu. Pozdro dla wierzących w Boga jedynego Ojca, Tatusia Syna jego Jezusa Chrystusa i Niepokalanej Królowej naszej Mamusi!!!

Portret użytkownika Artur Kaktor

Co raz śmieszniejsze bajki

Co raz śmieszniejsze bajki "naukowcy" wymyślają, jak widac obłęd goni obłęd, fantastyka naukowa. A młodzi wykształceni łykną wszystko co ma choćby pozory naukowości, obwieszone naukowym bełkotem, jak choinka świąteczna. A jak pokażą te ich teorie na diskowery łoooj panie, takiemu to nic już nie da się powiedzieć innego niż to co widział w telewizji.

Portret użytkownika orka

Jeśli gatunek wymiera to nie

Jeśli gatunek wymiera to nie ma czasu na dostosowanie, wymarło miliony gatunków bo zmieniał się klimat, bo były potopy i spalona ziemia. Gatunek ludzki gdyby przetrwał miliony lat pomimo przeciwności losu to na co by się zamienił?

Każde zwierzę i każdą roślinę można odtworzyć i nadać jej stare cechy lub nowe bo jest formą nieskończoną. Z człowiekiem sprawa ma się inaczej, istota ludzka jest fizycznie "skończona", doskonała przez swój "rozwój" i nie może być odtworzona z tzw. planktonu. Każda zmiana cech ludzkich staje się niczym innym tylko hybrydą, dziwadłem, dlatego tak niebezpieczne jest gmeranie w ludzkich genach pseudo naukowców.

Nie wiemy czy np. transpłciowość nie jest pozostałością modyfikacji genetycznych wymarłych cywilizacji, skądś wzór człowieka do jego odtworzenia musiał być wzięty. Z jakich zasobów korzystano?

Pseudo naukowcom marzy się człowiek terminator, połączenie maszyny z mózgiem, klonowanie nie tylko ludzi ale i zwierząt z ludźmi. Jest więcej niż pewne, że gdy zapędy naukowców przekroczą niewidzialną granicę ten świat znów legnie w gruzach. 

Portret użytkownika spokoluz

Uchow wyewoluowało z rybich

Uchow wyewoluowało z rybich skrzeli - hmmmm , tak się zastanawiam jak ryba wlazła na drzewo a potem z niego zeszła ROFL

uzupełnię tą naukową teorię ewolucji anatomii ucha , mianowicie w tym brało udział więcej elementów bo :

1. skorupiaki - małżowina uszna

2. zakład kowalski - młoteczek i kowadełko

3. uprzęż osła - strzemiączko ( końska ma strzemiona )

4. orkiestra dęta - bębenek i trąbki eustachiusza

5. mięczaki - ślimak i wkurw ( nerw ) ślimaka

Ciekawi mnie nowe odkrycie naukowców na temat z czego wewoluowały oczy -  z kloaki rekina czy może żołądka żaby !?

słowian dobrej woli jest więcej -słowiański wiec , słowiański zew , słowiański duch , słowiańska krew !

Psalm 18.29  „Ty zaiste zapalasz pochodnię moją; Pan, Bóg mój, oświeca ciemności moje

Strony

Skomentuj