Ludzkie DNA gwałtownie mutuje w warunkach zerowej grawitacji

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Już od dawna wiadomo, że promienie kosmiczne łatwo uszkadzają ludzkie DNA. Stanowią one nieuniknione niebezpieczeństwo, przed którym stoją chociażby astronauci na ISS. Jak się jednak okazało, promieniowanie to nie jedyny czynnik, jaki zagraża ludzkiemu kodowi genetycznemu w kosmosie. Zgodnie z treścią nowego badania, które pojawiło się na łamach Science Advances, mutacje mogą być spowodowane nawet brakiem grawitacji.

 

Enzymy odpowiedzialne za kopiowanie DNA, będące jednocześnie polimerazami DNA, nie wykonują swojego zadania ze stuprocentową dokładnością. Przypomina to nieco osobę przepisującą tekst. W teorii oryginał i kopia powinny być identyczne, ale w praktyce do kopii mogą wkraść się błędy. Co więcej, takie mutacje mogą być nie tylko błędem natury, ale czasem mają praktyczne znaczenie. Według niektórych naukowców, to one są główną siłą napędową ewolucji.

 

Według pracowników University of Toronto i University of Queens, grawitacja wpływa na dokładność kopiowania kodu genetycznego przez polimerazę DNA. Badania na ten temat, zostały przeprowadzone przy użyciu samolotu odrzutowego. Pojazd wzniósł się na wysokość 8 km, a następnie w ciągu 20 sekund swobodnie spadał na wysokość 3,3 km. Na pokładzie osiągnięto stan nieważkości, a raczej mikrograwitacji, podobny do tej, jakiej doświadczają spadochroniarze w locie swobodnym tuż przed otwarciem spadochronu.

Autorzy pracy wykorzystali specjalną aparaturę, która umożliwia kopiowanie fragmentu DNA o długości tysiąca nukleotydów w trybie półautomatycznym. Podczas badań, polimeraza DNA podwoiła kod genetyczny pobrany z bakterii E. coli. Szczegółowe ustalenia, zostały opublikowane w Frontiers in Cell and Developmental Biology. Według autorów artykułu, polimeraza DNA popełniała znacznie więcej błędów w mikrograwitacji niż w zwykłych warunkach ziemskich. Ponadto odsetek błędów wzrósł do 140%.

 

Wyniki badań amerykańskich naukowców rodzą pytanie – dlaczego grawitacja wpływa na dokładność kopiowania kodu genetycznego? Faktem jest, że życie powstało i ewoluowało w warunkach stałej grawitacji. Jak sugerują autorzy badania, ta elementarna siła, wpłynęła na wszystkie mechanizmy zachodzące w organizmach żywych. Naukowcy nie potrafią jednak dokładnie określić, w jaki sposób wpływa ona na polimerazy DNA.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika Quark

Teoria panie student , to

Teoria panie student , to propozycja wyjaśnienia danego zjawiska i tu nie ma co działać albo nie , może być ona jedynie poprawna lub błędna. A mutacje DNA mogą być pozytywne i są gdy organizm w wyniku takiej mutacji nabywa nową umiejętność czy cechę . Słowo "mutacja" ma przypisane doń negatywne znaczenie ale to nie oznacza , że wszystkie są złe. Przykładowo : obecnie coraz więcej ludzi posiada dodatkową tętnicę ramieniową , która u "normalnej" populacji zanika we wczesnym stadium rozwoju a teraz coraz więcej dorosłych ją już posiada co skutkuje tym , że mięsień jest lepiej ukrwiony a więc wzrasta siła ramienia. Jest to efekt mutacji spowodowanej doborem ewolucyjnym ale jednocześnie jest cechą pozytywną.

https://dobrewiadomosci.net.pl/44932-ludzie-wciaz-ewoluuja-u-coraz-wiekszej-liczby-osob-pojawia-sie-dodatkowa-tetnica/

Ucz się panie student ucz.

Portret użytkownika emel

Szanowny Redaktor nie

Szanowny Redaktor nie zacytował źródła. Gwoli ścisłości: załączony na początku artykułu odnośnik dotyczy czegoś innego co nie jest przedmiotem niniejszego artykułu. Szanowny Redaktor M@tis pisze w rzeczywistości o tych badaniach: https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fcell.2021.702849/full.

Odnośnie zarzutów, czemu nie testowana tego na ISS, tutaj fragment oryginalnego artykułu:

Theoretically, space-based testing should most faithfully replicate microgravitational conditions, but it can be logistically challenging and suffer from interference by background radiation. Thus, for DNA repair and replication research, we posit that parabolic flight is a superior alternative to spaceflight studies (...)

W skrócie: uznano, że na skutek promieniowania wyniki mogą być obarczone dodatkowym błębem, gdyby je prowadzić na ISS. Podczas lotu parabolicznego próbki są narażone znacznie krócej na znacznie mniejsze promieniowanie, co skutkuje potencjalnie dokładniejszymi wynikami.

 

Skoti wrote:
w warstwie tej (...) temp. rośnie wraz z wysokością, osiągając na górnej granicy t. wartości wyższe od 1500°C; (...) ale jakos przelatuja nasze metale przez to ...
To jest temperatura gazów rozrzedzonych w górnych wartwach atmosfery. Pojazdy kosmiczne, mimo że też znajdują się w tym obszarze nie nagrzewają się do takich temperatur. Aby się metal stopił, musi ten metal osiągnąć odpowiednią temperaturę. Nie wystarczy, by zewnętrzna temperatura była wysoka. Dlaczego zatem te gorące warstwy atmosfery nie nagrzewają owych metali do temperatury topnienia? Choć cząstki gazu same mają bardzo wysoką temperaturę, jest ich zbyt mało, by ogrzać pojazd kosmiczny. Podobnie jak wrzucenie rozgrzanego do czerwoności gwoździa do morza nie spowoduje wyparowania całego morza.

Portret użytkownika Szkarłatny Leon

Ale ty głupi jesteś emel.

Ale ty głupi jesteś emel. Technologia laserowa też używa wiązki rozgrzanych gazów by przecinać metal? A może jednakwystarczy skoncentrować fale by uzyskać laser? Wbij sobie do tej tempej trolowej główki że nasze Słoneczko wysyła na ziemię takie właśnie skoncentrowane fale

 

Chcesz uratować czyjeś życie? Nie pozwól by mengelowcy "leczyli" go substancją zwaną Remdesevir/ Veklury.

 

Portret użytkownika Skoti

Obejrzyjcie sobie na jewtubie

Obejrzyjcie sobie na jewtubie

Bogus Reentry Vehicles

i bedziecie wiedziec dlaczego nie zrobia tych badan na "astronautach z ISS"

I sprawdzcie sobie jak wysoko Polska moze wystrzelic rakiete buahahah...

Tak tak , prawnie na 15 km ...

A ja chcialbym studiowac kosmonautyke i exploracje kosmosu tylko ze ten nie ma nigdzie takich studiow...

termosfera 
[gr.], 
warstwa atmosfery ziemskiej znajdująca nad mezosferą, na wys. od 80–85 do 500–600 km;

w warstwie tej, wskutek pochłaniania promieniowania słonecznego, temp. rośnie wraz z wysokością, osiągając na górnej granicy t. wartości wyższe od 1500°C; dominującym składnikiem t. jest tlen atomowy.

ale jakos przelatuja nasze metale przez to ...

 

Portret użytkownika kierowca

Małe sprostowanie,

Małe sprostowanie, spadochroniarze odczuwają stan nieważkości w sytuacji gdy skaczą z balonu lub śmigłowca w zawisie.

I trwa to około trzech sekund, potym czasie opór powietrza równoważy się z ciężarem skoczka i odczuwa on normalnie siłę ciążenia.

Prędkość spadania zależy od wysokości skoku i pozycji jaką skoczek przyjmie podczas swobodnego spadania, przy skoku z wysokości 3000 m. prędkość jaką można osiągnąć wynosi od 150 do 300 km/h.

Portret użytkownika ernest21

Szkarłatny Leon zapraszam na

Szkarłatny Leon zapraszam na czat polfan pl i załóż tam pokój, pogadamy o konkretnych tematach i wymienimy się informacjami. Na tym czacie jest spora społeczność płaskiej ziemi, zaproś zbysia kopecia, kwestinowanie statusu quo, realworld, astro ara, pz symulacja, ffighter, zdenek smietana i innych.

 

Chcesz uratować czyjeś życie? Nie pozwól by mengelowcy "leczyli" go substancją zwaną Remdesevir/ Veklury.

 

Portret użytkownika Szkarłatny Leon

Potrzebowali do tych badań

Potrzebowali do tych badań samolotu Zero G a podobno ci klałni na ISS robią tyle badań i ciągle powtarzają "sajens, sajens, sejens" a może jednak "sajens fikszyn" a co z tym szmaciskiem pigi withson Która podobno była na iss 666 dni ona to już powinna być niezłym mutantem albo te ruski co były w kosmosie ponad 800 dni, co z tym wszystkim zrobicie globuski?

 

Chcesz uratować czyjeś życie? Nie pozwól by mengelowcy "leczyli" go substancją zwaną Remdesevir/ Veklury.

 

Portret użytkownika Skoti@

Dokladnie , ale wystarczy

Dokladnie , ale wystarczy obejzec sobie jeden film i wtedy niech mi ktos udowodni ze sa jacys ludzie na jakims ISS .

Nie ma i nie bedzie nikogo bo nie ma takich mozliwosci nawet jak przestudiujecie sobie wszystkie sfery od atmosfery w zwyz to jesli temu wierzyc to termosfera juz nie do przejscia dla nas bo nic  nie wytrzyma takiej temperatury , no chyba ze modul ksierzycowy z rurek na kurtyny i plyt kartonowych . Obudzcie sie ludzie nie ma nawet na studiach takiego kierunku jak exploracja kosmosu czy inna astronautyka. A w polsce nie mozemy z wykrywacami chodzic bo wszystko panstwa co pod ziemia , a sprawdzcie jak daleko Polska ma prawo wystrzelic cos do gory,,,, poleciec do gory BUACHAHA  

Bogus Reentry Vehicles

i wystarczy pomyslec

 

Skomentuj