Ludzie zaskakująco szybko nauczyli się kontrolować trzecie ramię robota

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

W świecie nauki wciąż odkrywane są zdumiewające aspekty ludzkiego ciała i umysłu, które kwestionują nasze dotychczasowe rozumienie adaptacji. Najnowsze badania skupiają się na fascynującym potencjale ludzi do szybkiego nauczania się kontrolowania dodatkowej kończyny. Mimo że ludzkość nie miała takiej potrzeby przez miliony lat ewolucji, wyniki badania sugerują, że zdolność adaptacji mózgu może być znacznie bardziej elastyczna, niż wcześniej sądziliśmy.

Początkowo naukowcy koncentrowali się na zmianie przeznaczenia mięśni nóg, zastanawiając się nad tym, jak ludzie adaptują się i uczą kontrolować protezy lub przekierowują obwody mózgowe w celu kontrolowania uszkodzonych lub amputowanych kończyn. Zrozumienie tych procesów jest kluczowe dla medycyny regeneracyjnej, która szuka metod leczenia uszkodzeń i utraty funkcji kończyn. Aczkolwiek nasza ewolucyjna zdolność do tworzenia narzędzi sugeruje, że nasze mózgi mogą być przystosowane do manipulowania przedmiotami w zaawansowany sposób, to koncepcja kontroli dodatkowych kończyn robotycznych przez ludzi pozostaje w wielu aspektach tajemnicą.

 

Badanie, przeprowadzone przez anglo-australijski zespół naukowy, podjęło próbę zrozumienia tej kwestii. W eksperymencie uczestnicy byli wyposażeni w dodatkowe kończyny, które mogli kontrolować jednocześnie z rękami. Pierwotne przypuszczenia naukowców zakładały, że skoordynowana kontrola dodatkowych kończyn będzie wyjątkowo trudna, ale rezultaty zaskoczyły nawet najbardziej doświadczonych w tej dziedzinie badaczy.

 

Podczas eksperymentu uczestnicy wzięli udział w grze komputerowej, która polegała na skoordynowanej pracy trzech efektorów. Zaskakująco, po zaledwie czterech krótkich sesjach treningowych, uczestnicy byli w stanie skutecznie kontrolować wszystkie trzy efektory jednocześnie. Można by przypuszczać, że współpraca z partnerem byłaby bardziej skuteczna w tej kwestii, ale okazało się, że obie grupy - pracujące indywidualnie oraz w parach - osiągnęły podobny poziom kompetencji.

 

Doktor Ekaterina Ivanova z Queen Mary University podkreśla potencjał zastosowania wyników badania w dziedzinach chirurgii, przemysłu i rehabilitacji. Perspektywa wykorzystania nadprzyrodzonych ramion robotycznych, które mogą być kontrolowane przez ludzi w bardziej naturalny sposób, otwiera nowe horyzonty dla medycyny, techniki i nauki.

 

Opublikowane w IEEE Open Journal of Engineering badanie nie tylko kładzie podwaliny pod dalsze prace w dziedzinie protetyki i chirurgii, ale również zachęca do refleksji nad nieskończonym potencjałem ludzkiego mózgu i jego zdolnością do adaptacji. W przyszłości, dzięki kontynuacji tych badań i rozwojowi technologii, możemy stać się świadkami rewolucji w dziedzinie medycyny i inżynierii, które poprawią jakość życia wielu osób na całym świecie.

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika gumOfiLc2.0

teraz narody będą miały co

teraz narody będą miały co wyciągać do zgody 

ja miałem to samo na kursie prawa jazdy. musiałem opanować efektor w postaci malucha 126. inne już było przeznaczenie nóg którymi musiałem deptać po ped... to znaczy dźwigniach sterowania nożnego inne było przeznaczenie rąk którymi, już wesoło nie wymachiwałem tylko z powagą i w skupieniu operowałem dźwignią kontroli trakcji zwanej kierownicą oraz dźwgnią zmiany biegów oraz pobocznymi dźwigienkami - kierunkowskazu, wycieczek, oraz włącznikami świateł również będących mechanizmem dźwigniowym. nabyte w ten sposób kompetencje pozwoliły mi uznać wyższość roweru nad samochodem. teraz już wiem że samochód oddala (wszędzie robi się daleko i obco), osacza, więzi, okalecza, miażdży, hałasuje, zatruwa, zaśmieca, wywłaszcza, wykupuje, przekupuje, przekopuje, korumpuje, krempuje koliduje eksploatuje i napycha kabzy planetarnych przywr ssących.  a rower? rower jest inny "z gruntu niewinny" będąc cichem pomiędzy cichemi". sól "ziemi.... tej ziemi". 

Portret użytkownika Szkarłatny

 

 

​​​​​​Przypomniał mi się jeden obraz. Nie mieliście nigdy uczucia że coś utraciliście? Ten fantomowy ból i możliwość fantomowego poruszania....

"O ileż łatwiej jest odrzucić rzeczywistość, niż wyzbyć się marzeń".

Skomentuj