Ludzie zakłócili zegar biologiczny roślin i dlaczego jest to niebezpieczne

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Oświetlenie miejskie, które pozostaje włączone przez całą noc, dramatycznie zaburza fenologię roślin miejskich, przesuwając czas, w którym pąki otwierają się na wiosnę, a ich liście zmieniają kolor i opadają jesienią. Pokazuje, jak nocne oświetlenie wydłuża okres wegetacyjny w miastach, co może mieć wpływ na wszystko, od alergii po lokalną gospodarkę.

Yuyu Zhou, adiunkt nauk o środowisku na Iowa State University, wraz z kolegami przeanalizowali drzewa i krzewy w około 3000 lokalizacjach w amerykańskich miastach, aby zobaczyć, jak reagują na różne warunki oświetleniowe w okresie pięciu lat.

 

Rośliny wykorzystują naturalny cykl dnia i nocy jako sygnał zmian pór roku wraz z temperaturą. Naukowcy odkryli, że sztuczne oświetlenie opóźniło pękanie wiosennych pąków średnio o dziewięć dni w porównaniu z obszarami bez oświetlenia nocnego. Moment zmiany koloru opadających liści był bardziej złożony, ale zmiana liści była nadal opóźniona średnio o prawie sześć dni w 48 stanach.

Ta zmiana zegarów biologicznych roślin ma ważne implikacje dla gospodarki, klimatu, zdrowia i usług ekologicznych, które zapewniają rośliny miejskie. Zmiana sezonu wegetacyjnego może zwiększyć podatność roślin na wiosenne przymrozki. Może również prowadzić do niedopasowania w czasie występowania innych organizmów, takich jak owady zapylające, na których opierają się niektóre rośliny miejskie. Dłuższy sezon aktywności roślin miejskich oznacza również wcześniejszy i dłuższy sezon pylenia, co może zaostrzyć astmę i inne problemy z oddychaniem.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

Dlatego jest to niebezpieczne

Dlatego jest to niebezpieczne, bo jest za dużo ludzi ? Bo, nie wiem dlaczego  i jak rozwiązać ten PRZEOGROMNY problem roślin ? Oraz też problem ten rozwiążą najgenialniejsi ludzie epoko XXI Wieku. Zacznij zbierać chrust i pal świeczkę.Nie za darmo oczywiśćie ! 

Portret użytkownika Q

Dawno temu w czasach

Dawno temu w czasach szkolnych miałem takiego kolegę co chyba proroczo przewidział te współczesne problemy świetlne, bo wówczas za pomocą własnoręcznie skleconej procy skutecznie eliminował z użytku nadmiar latarni ulicznych, które uznał za "zbędne".. Gdy się sprawa wydała oprócz jakiejś tam kary (tego już nie pamiętam) dostał przydomek "Sokole oko" . 

Może nadszedł czas wziąć sprawy w swoje ręce skoro słowa nie pomagają ?

Ludzie z natury głupi są i jak coś mogą spaprać to to zrobią dla zysku, bądź z głupoty albo zwyczajnie przed nadmiar "funkcji" których im "nabiło" jak jeden z drugim nie mając kompetencji zostaje urzędnikiem i decyduje co, kiedy i komu ma świecić po nocy.
Są oczywiście gdzieś tam w świecie przebłyski rozumu w tej kwestii jak instalowanie czujników ruchu połączonych z dyskretnym podświetleniem chodnika (a nie nachalną lampą) czy wykorzystanie farb fotoluminescencyjnych do malowania krawężników itp. by się pieszy o własne nogi nie potykał ale to jest maleńka kropla w morzu potrzebnych zmian na które nie ma woli politycznej i dlatego polityków trzeba odsunąć od władzy odbierajac im poparcie a dając je fachowcom na drodze konkursu. By o sprawach publicznych decydowali najbardziej kompetentni do tego decydenci.

Portret użytkownika Feliks

Ten artykuł jest zupełnie bez

Ten artykuł jest zupełnie bez sensu ( ale dobrze pokazuje jak UNE straszą ). Nie będę długo pisał bo nie jestem zbyt biegły w komputerach i nie wiem czy mi to zamieszczą. Tylko tak trochę napiszę żeby pokazać jaki czasami bezsens publikują naukowcy....Długość okresu wegetacyjnego. Że niby to nie jest dobrze że oświetlenie wydłuża ten okres... Ludzie! Toć okres wegetacyjny jest rzeczą mieszczącą się w pewnych "widełkach"- od -do. Np. na Suwalszczyźnie jest krótszy niż np. we Wrocławiu. I jest to rzeczą zupełnie naturalną. I  rośliny ( np. forsycje)na Suwalszczyźnie zakwitają później niż we Wrocławiu a zamierają wcześniej niż we Wrocławiu. Po prostu chodzi o przymrozki-kiedy zanikają i kiedy sie pojawiają ponownie na jesieni. Po prostu poniżej zera nic nie może się rozwijać. I dla roślin po prostu jest to nie dziwota. A tu naukowcy robią "aferą" nie wiadomo z czego. A żeby był śmieszniej to: długość okresu wegetacyjnego jest rzeczą na ogół korzystną! w rolnictwie i ogrodnictwie i dla roślin wogóle. To co? Chcielibyście żyć w Jakucji gdzie okres wegetacyjny trwa tylko 2 miesiące ? No może góra 3.

Portret użytkownika Wizard

Jest to bzdura wyssana z

Jest to bzdura wyssana z palca , którą nawet spostrzegawcze dziecko z przedszkola obali , bo czym różni się ,dajmy na to , brzoza miejska od brzozy leśnej? W tym samym czasie , na wiosnę, zielenią się , i w tym samym czasie , jesienią , zrzucają liście.

Portret użytkownika OCTOPUS

Ludzie na planecie ziemia tak

Ludzie na planecie ziemia tak naprawdę to zakłucili wszystko co możliwe. Gdyby to prymitywne stworzenie jakim jest człowiek zaczął myśleć to by zrozumiał że diabeł jest tam gdzie się wydaje najwięcej pieniędzy aby człowieka zniszczyć. Gdyby te pieniądze które wydają państwa na uzbrojenie wydawali na nas ludzi mielibyśmy raj na ziemi. Niestety to debilne zwierze jakim jest człowiek żre w MC Donald pije syfiatą colę wpieprza ze swoim jadłem całą tablicę Mendelejewa i mało się interesuje kto go wali w ten głupi łeb. Ważne jest aby podziwiać kopaczy piłki którzy są milionerami, supergwiazdy i inne pasożyty tego świata a w szczególności tych dobrze urodzonych którzy tak naprawdę są tylko maszyną do robienia gówna. Dopóki człowiek nie zacznie myśleć to doprowadzi do samozagłady. Może tak ma być?

Portret użytkownika ba

Biblia daje odp w tej sprawie

Biblia daje odp w tej sprawie :

Mateusza 24: 22  Doprawdy, gdyby owe dni nie zostały skrócone, nie byłoby wybawione żadne ciało; ale ze względu na wybranych+ owe dni zostaną skrócone.+

Bo niegodziwi szaleją na Ziemi a ich hobby to cyferki na koncie:

1 Tymoteusza 6; 10  Albowiem korzeniem+ wszelkich szkodliwych rzeczy+ jest umiłowanie+ pieniędzy, a zabiegając o to umiłowanie, niektórzy dali się odwieść od wiary na manowce i sami się poprzebijali wieloma boleściami.+

Armagedon to wspaniałe wydarzenie dla prawy - to zagłada beżboznych :

Malachiasza 4: 4  „Oto bowiem nadchodzi dzień palący jak piec+ i wszyscy zuchwali oraz wszyscy, którzy popełniali niegodziwość, staną się jak ścierń.+ I pochłonie ich ten nadchodzący dzień — rzekł Jehowa Zastępów — tak iż nie pozostawi im ani korzenia, ani gałęzi.+

Psalm 37;   Złoczyńcy bowiem zostaną wytraceni,+lecz pokładający nadzieję w Jehowie — ci posiądą ziemię.+ ו [Waw] 10  I jeszcze tylko chwilka, a już nie będzie niegodziwca;+i zwrócisz uwagę na jego miejsce, a już go nie będzie.+ 11  Lecz potulni posiądą ziemię+i naprawdę będą się wielce rozkoszować obfitością pokoju.+

Objawienia 21:  Wtedy usłyszałem donośny głos od tronu, mówiący: „Oto namiot+ Boga jest z ludźmi i On będzie przebywać+ z nimi, a oni będą jego ludami.+ I będzie z nimi sam Bóg.+  I otrze z ich oczu wszelką łzę,+ i śmierci już nie będzie+ ani żałości, ani krzyku, ani bólu już nie będzie.+ To, co poprzednie, przeminęło”.+  I Zasiadający na tronie+ rzekł: „Oto czynię wszystko nowe”.+ Mówi też: „Napisz, ponieważ słowa te są wierne i prawdziwe”.

1 Jana 5: 13  Piszę to wam, abyście wiedzieli, że macie życie wieczne+ — wy, którzy wierzycie w imię Syna Boga.+

Rzymian 6:23  Albowiem zapłatą, którą płaci grzech, jest śmierć,a lecz darem,b który daje Bóg, jest życie wiecznec przez Chrystusa Jezusa, naszego Pana.d

Zablokowany do odwołania. To nie portal religijny. Moderator.

Skomentuj