Ludzie są zatruci cząstkami plastiku

Kategorie: 

źródło: pixabay.com

Małe badanie pilotażowe na ośmiu ochotnikach wykazało, że mikrocząstki z polipropylenu, politereftalanu etylenu (PET) i innych tworzyw sztucznych można znaleźć w ludzkim kale. Wyniki badania zostały zaprezentowane na konferencji gastroenterologicznej w Wiedniu.

Mikroskopijne fragmenty plastiku o rozmiarach mniejszych niż pięć milimetrów zostały już znalezione przez naukowców w lodach arktycznych, meduzach, fokach, w kurzu, solach, miodach, piwie, a nawet komarach. Ludzkość produkuje około 400 milionów ton plastiku rocznie, a przetwarzanie obejmuje więcej niż 20 procent - reszta plastiku dostaje się do środowiska, gdzie rozpada się na małe cząstki, które wpadają w łańcuchy pokarmowe.

 

Philipp Schwabl z Uniwersytetu Medycznego w Wiedniu i jego współpracownicy przeanalizowali próbki ośmiu uczestników badań z Finlandii, Włoch, Japonii, Holandii, Polski, Rosji, Wielkiej Brytanii i Austrii. We wszystkich próbkach znaleziono mikroplastik - w sumie naukowcy policzyli dziewięć rodzajów plastiku. Średnio w 10 gramach kału można znaleźć 20 mikrocząstek o rozmiarach od 50 do 500 mikrometrów.

 

„Jest to pierwsze badanie tego rodzaju i potwierdza to, co od dawna podejrzewaliśmy - plastik ostatecznie dociera do ludzkiego jelita. Szczególnie ważne jest zrozumienie, co to oznacza, w szczególności dla pacjentów z chorobami przewodu żołądkowo-jelitowego. Badania na zwierzętach wykazały, że chociaż najwyższe stężenie mikroplastiku obserwuje się w jelicie, najmniejsze cząsteczki są w stanie dostać się do krwi i limfy, a nawet dotrzeć do wątroby "- powiedział Schwabl, którego słowa cytuje biuro prasowe organizatorów konferencji.

 

Oprócz kału, uczestnicy eksperymentu prowadzili pamiętniki żywnościowe, których analiza wykazała, że wszyscy jedli żywność pakowaną w plastik lub pili wodę z plastikowych butelek. Sześć z ośmiu osób zjadło także ryby morskie - według różnych szacunków do oceanu trafia do pięciu procent wszystkich tworzyw sztucznych.

 

Naukowcy mają nadzieję, że będą w stanie uzyskać fundusze na większe badania, które w szczególności pozwolą ocenić, ile plastiku może pozostać w ludzkim ciele i nie opuszczać go wraz z ekskrementami.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika sky99

Plastik do oceanów trafia na

Plastik do oceanów trafia na barkach pełnych śmieci.Tak utylizuje się śmieci z USA

W naszym kraju śmieci są zakopywane w nierównościach terenowych i nie trafiają do rzek i bałtyku.

Inne państwa zrobiły katastrofę ekologiczną, a my za to mamy odpowiadać? 

To do Polski zwozi się śmieci z całego świata, nawet z Australii.

Portret użytkownika Zenek ;)

To są RESZTKI tych

To są RESZTKI tych "EKOLOGICZNYCH", SAMOROZKŁADAJĄCYCH się opakowań......

co to je nałukofcy "opracowali" ZAMIAST OPRACOWAĆ PRZETWÓRSTWO WTÓRNE PLASTIKÓW.....

za jakie zresztą KONSUMENT PŁACI W CENIE (chociażby) plastikowych TOREB

bo ŁATWIEJ (problemy) ZAMIATAĆ POD DYWAN czy PIER**LIĆ O GLOBALNYM OCIPLENIU i nachalnie się domagać "BANDYCKIEGO" (podatku klimatycznego na co2, na metan...) niż ZROBIĆ COŚ REALNIE POŻYTECZNEGO DLA PLANETY czy ludzi.....
 

Portret użytkownika Maxxx

Cały czas mówi się, że

Cały czas mówi się, że palenie plastiku w piecu jest takiw szkodliwe, że truje się w ten sposób ludzi. Więc zbieramy te wszystkie śmieci na wysypiskach, potem przychodzi powódź i spływa to do morza gdzie zatruwa zwierzęta, które jemy.

Trują się zwierzęta, potem my. Lekkie uproszczenie ale chodzi mi o to czy na prawdę spalenie tego cholerstwa nie jest lepszym wyjściem? Powietrze jest przez to zanieczyszczone ale w czasach gdy z nieba opryskują nas całą tablicą Mendelejewa, nie jest to aż tak straszne. Spali się i koniec. A tak to plastik zalegać będzie tysiące albo miliony lat, zatruwając nas cały czas.

Skomentuj