Kategorie:
Odkrywca Victor Vescovo, założyciel Caladan Oceanic i dr Osvaldo Ulloa, dyrektor Instytutu Oceanografii Milenio w Chile, jako pierwsi nurkowali na głębokość 8060 metrów w rowie chilijskim.
Rów Atakamski zwany inaczej Rowem Peruwiańsko-Chilijskim, jest rowem oceanicznym we wschodniej części dna Oceanu Spokojnego. Dzieli się na Rów Peruwiański na północy i Rów Chilijski na południu. Ta struktura geologiczna ma długość około 5900 km i jest najdłuższym rowem oceanicznym na świecie. Maksymalną głębokość 8065 metrów, osiąga w Głębi Richardsa włąśnie w rowie Chilijskim.
Podczas ekspedycji zmapowano 15 360 kilometrów kwadratowych dna morskiego. Nieustraszeni odkrywcy po raz pierwszy zanurkowali z załogą do najgłębszego punktu rowu chilijskiego, który jest jednocześnie najgłębszą częścią południowo-wschodniego Pacyfiku, u wybrzeży Chile i Peru. Celem misji było zmapowanie dna morskiego rowu i ustalenie, gdzie umieścić czujniki dla nowego projektu głębinowego.
Rów Chilijski powstał w wyniku subdukcji - płyta tektoniczna Nazca wsuwa się pod kontynentalną płytą południowoamerykańską. Ta gigantyczna przepaść rozciąga się na około 2690 kilometrów i biegnie wzdłuż dużej części zachodniej części kontynentu południowoamerykańskiego.
Dla Vescovo, byłego dowódcy Marynarki Wojennej USA, to nurkowanie nie jest pierwsze. Vescovo jest pierwszą osobą, która dotarła na dno czterech najgłębszych rowów oceanicznych na świecie. Podczas ostatniego nurkowania Vescovo i Ulloa zeszli na dno w dwuosobowej łodzi podwodnej Triton. W swoich sieciach społecznościowych mężczyźni powiedzieli, że spotkali wiele niezwykłych stworzeń morskich.
Completed the 1st human descent to the bottom of the Atacama Trench with Dr. Osvaldo Ulloa of Chile. Preliminary maximum depth of 8,062 m. Extraordinary marine life observed: very many holothurians, rock faces showing chemosynthesis, and the largest bacterial tendrils I've seen. pic.twitter.com/7IZEyyoAQ4
— Victor Vescovo (@VictorVescovo) January 21, 2022
This video shows a "pasture" of holothurians (sea cucumbers) grazing at the bottom of the Atacama Trench, near 8,060 meters. This is the most dense collection of holothurians I have ever seen in a Hadal Trench, showing the large volume of life in this deep ocean ecosystem. pic.twitter.com/fDHBC3IY0j
— Victor Vescovo (@VictorVescovo) January 22, 2022
Ocena:
Opublikował:
admin
Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze |
Komentarze
Skomentuj