Ludzie po raz pierwszy schodzą do najgłębszego punktu Rowu Chilijskiego

Kategorie: 

Źródło: twitter.com

Odkrywca Victor Vescovo, założyciel Caladan Oceanic i dr Osvaldo Ulloa, dyrektor Instytutu Oceanografii Milenio w Chile, jako pierwsi nurkowali na głębokość 8060 metrów w rowie chilijskim.

Rów Atakamski zwany inaczej Rowem Peruwiańsko-Chilijskim, jest rowem oceanicznym we wschodniej części dna Oceanu Spokojnego. Dzieli się na Rów Peruwiański na północy i Rów Chilijski na południu. Ta struktura geologiczna ma długość około 5900 km i jest najdłuższym rowem oceanicznym na świecie. Maksymalną głębokość 8065 metrów, osiąga w Głębi Richardsa włąśnie w rowie Chilijskim.

 

Podczas ekspedycji zmapowano 15 360 kilometrów kwadratowych dna morskiego. Nieustraszeni odkrywcy po raz pierwszy zanurkowali z załogą do najgłębszego punktu rowu chilijskiego, który jest jednocześnie najgłębszą częścią południowo-wschodniego Pacyfiku, u wybrzeży Chile i Peru. Celem misji było zmapowanie dna morskiego rowu i ustalenie, gdzie umieścić czujniki dla nowego projektu głębinowego.

 

Rów Chilijski powstał w wyniku subdukcji - płyta tektoniczna Nazca wsuwa się pod kontynentalną płytą południowoamerykańską. Ta gigantyczna przepaść rozciąga się na około 2690 kilometrów i biegnie wzdłuż dużej części zachodniej części kontynentu południowoamerykańskiego.

 

Dla Vescovo, byłego dowódcy Marynarki Wojennej USA, to nurkowanie nie jest pierwsze. Vescovo jest pierwszą osobą, która dotarła na dno czterech najgłębszych rowów oceanicznych na świecie. Podczas ostatniego nurkowania Vescovo i Ulloa zeszli na dno w dwuosobowej łodzi podwodnej Triton. W swoich sieciach społecznościowych mężczyźni powiedzieli, że spotkali wiele niezwykłych stworzeń morskich.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika demodemo

Są głębsze rowy , do których

Są głębsze rowy , do których dotarli ludzie. Są to takie gnidy , które znjadą najgłębszą część rowu aby go zbadać i połechtać właścielowi aby tylko korytko wiktu z danin zbieranych od podatników było dostępne. Jaki to rów ma być to wyznacza obecna pozycja rowu na piramidzie bliskości koryta. Najbliżej koryta są w 99% te co kwiczą.

Portret użytkownika Q

Nurkowaniem nazywa się

Nurkowaniem nazywa się swobodne schodzenie pod wodę z akwalunkiem lub bez a nie zanurzanie się w łodzi podwodnej , którą batyskaf też jest . Pisząc lub coś mówiąc trzeba umieć jasno i sensownie wyrazić o co chodzi . Łodzie podwodne NIE NURKUJĄ !

 

Portret użytkownika Jenot

Jak zwykle bzdury że jakbyś

Jak zwykle bzdury że jakbyś naukowcy jako pierwsi gdzieś tam dotarli, coś tam zobaczyli, a finalnie i tak gówno wielkie odkryli i nic z tego nie wynika, prócz artykułu o niczym.

A może tak napisać coś na temat ekspedycji Jamesa Camerona w celu zbadania rowu mariańskiego i mającego powstać na ten temat filmu dokumentalnego, który to (ciekawe dlaczego) nie został upubliczniony, a dwóch filmowców pracujących z Cameronem ginie w katastrofie helikoptera?

Skomentuj