Ludzie nie mają zaufania do autonomicznych samolotów pasażerskich

Kategorie: 

Źródło: Flickr/Mark Harkin/CC BY 2.0

Autonomiczne samoloty pasażerskie mogą okazać się technologią przyszłości. Samolatające maszyny z pewnością posiadają wiele korzyści, w tym możliwość zaoszczędzenia miliardów dolarów, lecz najważniejsze pytanie brzmi - jak wiele osób zgodzi się polecieć samolotem mając świadomość, że na pokładzie nie ma pilota?

 

Technologia pozwalająca na zbudowanie autonomicznych samolotów pasażerskich jest dostępna od lat. Drony posiadają wszystko co niezbędne, aby prawidłowo wystartować, pokonać wyznaczoną trasę i wylądować w wyznaczonym miejscu. Oczywiście bezzałogowce zazwyczaj są małych rozmiarów, więc nie możemy stawiać znaku równości między dronami a wielkimi samolotami z ludźmi na pokładzie.

 

W przeciwieństwie do autonomicznych samochodów, wdrożenie autonomicznych samolotów może okazać się łatwiejsze. Naszpikowane elektroniką, czujnikami oraz wyposażone w sztuczną inteligencję latające maszyny mogą być bezpieczniejsze od tych, które są obecnie sterowane przez doświadczonych pilotów. Mogą, aczkolwiek nikt nie wie jak będzie w rzeczywistości.

Obecnie jesteśmy stopniowo przygotowywani na nadejście autonomicznych systemów transportowych. Próbuje się nas przekonać, że inteligentne maszyny lądowe i powietrzne to synonim bezpieczeństwa oraz możliwość zakupu tańszych biletów. Szwajcarskie przedsiębiorstwo finansowe UBS wyliczyło, że samolatające samoloty pasażerskie pozwolą liniom lotniczym zaoszczędzić ponad 30 miliardów dolarów rocznie. Zmniejszy się zużycie paliwa w wyniku optymalizacji trasy lotu oraz wyeliminuje się konieczność zatrudniania i szkolenia pilotów.

 

Jest jednak jego "ale". Linie lotnicze będą musiały znaleźć klientów, którzy zechcą polecieć samolotem sterowanym przez sztuczną inteligencję. Z tym może być problem - z przeprowadzonej przez UBS ankiety wynika, że spośród 8 tysięcy ludzi tylko 17% wyraziłoby zgodę na taki lot. To pokazuje, że zaufanie to samolatającej maszyny jest na bardzo niskim poziomie.

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Akamai

Autonomiczne samoloty

Autonomiczne samoloty właściwie to już latają.

Jest taki kawał - dowcip.

- Pracownik wieży do załogi zgłoście się !

- Zgłaszam się !

- Czy mogę rozmawiać z kapitanem ?

- Niestety śpi pijany.

- A z drugim oficerem ?

- Też leży pijany.

- A z mechanikiem pokładowym ?

- Ten to już w ogóle... dramat !

- To z kim ja rozmawiam ?

- Z automatycznym pilotem Biggrin

Prawda nas wyzwoli, 

Ale najpierw nas wku*wi.

 

Portret użytkownika dziadek ze wsi

Przeczytałem 2 część o '

Przeczytałem 2 część o ''wzbogacenie'' Europy. Nawet lepsza niż 1. Kopiujcie to do WORDA i drukujcie na luzie dałem rade zmieścić oba teksty na 24 kartkach ale tylko z kilkoma fotkami. To trzeba dawać polskiemu ludowi do ręki niech czyta po to by wiedział co go czeka... jutro dam wydruki dziadkom politykierom na placu targowym niech też se poczytają.

Skomentuj