Ludzie naruszyli najważniejsze funkcje rzek

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

W ciągu ostatnich 40 lat ludzie spowodowali bezprecedensowe zmiany w tworzeniu osadów rzecznych. Dowodzi tego badanie przeprowadzone przez amerykańskich naukowców z Dartmouth College zostało opublikowane w czasopiśmie Science.

Osady rzeczne – głównie piasek, muł i glina – odgrywają ważną rolę ekologiczną, stanowiąc siedlisko dla różnych organizmów. Przynoszą one również korzyści ludziom, dostarczając składniki odżywcze glebom rolniczym i hamując wzrost poziomu morza spowodowany zmianami klimatycznymi, dostarczając piasek do delt i wybrzeży. Jednak teraz wszystkie te funkcje są zagrożone.

 

Korzystając ze zdjęć z satelitów Landsat NASA i cyfrowych archiwów danych hydrologicznych, naukowcy z Dartmouth zbadali, w jaki sposób w latach 1984-2020 zmieniła się dostawa osadów do oceanów z 414 głównych rzek świata. Okazało się, że na dwóch półkulach planety obraz jest zupełnie odwrotny. Na północy w ciągu ostatnich 40 lat ilość osadów rzecznych znacznie się zmniejszyła, podczas gdy na południu znacznie wzrosła.

 

Krajom rozwiniętym udało się "zmienić główne rzeki świata w bezprecedensowym tempie" w geologicznie krótkim czasie. Z uzyskanych danych wynika, że ​​potężna budowa zapór w XX wieku na światowej hydrologicznej północy – w Ameryce Północnej i Eurazji – zmniejszyła całkowity przepływ osadów rzecznych do oceanu światowego o 49%. Nawet znaczny wzrost (o 36%) podaży osadów z globalnego hydrologicznego południa – Ameryki Południowej, Afryki i Oceanii – nie zapobiegł takiemu spadkowi.

 

Wzrost na południu był napędzany głównie przez intensywną zmianę użytkowania gruntów, głównie wylesianie, napędzane przez pozyskiwanie drewna w Malezji, wydobycie złota w Ameryce Południowej i Afryce Subsaharyjskiej, wydobycie piasku w Bangladeszu i Indiach oraz plantacje oleju palmowego w większości części Oceanii.


Okazało się też, że ukończona w 2003 roku Tama Trzech Przełomów drastycznie zmniejszyła ilość osadów niesionych przez rzekę Jangcy w Chinach.

 

Na półkuli północnej głównym czynnikiem zmiany rzek w ciągu ostatnich kilku stuleci była budowa licznych tam. Tylko w USA powstało ponad 90 tysięcy takich konstrukcji. W tym samym czasie Stany przeżywają kryzys redukcji żyznych gleb, co autorzy pracy przypisują utknięciu osadów za licznymi tamami.

 

Wyniki budowy zapór na półkuli północnej dają wskazówkę, co czeka półkulę południową, ponieważ obecnie planuje się zbudowanie ponad 300 takich konstrukcji na głównych rzekach Ameryki Południowej i Oceanii. W tym na Amazonce, która niesie więcej osadów niż jakakolwiek inna rzeka na świecie.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Q

Ludzie naruszyli już każdy

Ludzie naruszyli już każdy ekosystem na ziemi doprowadzając je do poważnych zaburzeń. Na szczęście każdy nawet największy bałagan da się posprzątać - wystarczy chcieć, to tylko kwestia pieniędzy i czasu. I tym się różni ludzkie osadnictwo od cywilizacji , która jest koegzystencją człowieka korzystającego z dobrodziejstw technologii w sposób nie degradujący środowiska.

Obecnej rabunkowej gospodarki w żaden sposób nie można nazwać "cywilizacją" .. ale to się zmieni.. 

https://dobrewiadomosci.net.pl/48435-48435/

Portret użytkownika Trup

Za znikanie rzek i w ogóle

Za znikanie rzek i w ogóle zmianę całej pogody i osuszenie ekosystemu jest winna fukushima i stopione reaktory atomowe. 

NUKLEARNE WIADOMOŚCI Fall out czyli toksyczne skażenie z fukushimy zmienia cały klimat ziemi PL
NUKLEARNE WIADOMOŚCI Fall out czyli toksyczne skażenie z fukushimy zmienia cały klimat ziemi PL

 

Za kilkanaście lat zaczniemy masowo wymierać. Bogusia & dr Marek Roland 2019

Za kilkanaście lat zaczniemy masowo wymierać. Bogusia & dr Marek Roland 2019

Wielka katastrofa jest planowana w najbliższym czasie. (zostało mało czasu)

Wielka katastrofa jest planowana w najbliższym czasie. (zostało mało czasu)

Energia jądrowa - ukryta cena ostateczna, bardzo mocny prawdziwy dokument
Energia jądrowa - ukryta cena ostateczna, bardzo mocny prawdziwy dokument

Dr Piotr Bein - Fukushima - To jest ogromny zamach na życie + Jaśkowski + Caldicott

Dr Piotr Bein - Fukushima - To jest ogromny zamach na życie + Jaśkowski + Caldicott

2009r. Piotr Bein EPIDEMIA, PANDEMIA i o niebezpiecznych szczepionkach! SZOK!

2009r. Piotr Bein EPIDEMIA, PANDEMIA i o niebezpiecznych szczepionkach! SZOK!

 

 

NoweFilmy i BacoLogia i corium.5v.pl

Portret użytkownika Q

Ale nie musimy wozić towarów

Ale nie musimy wozić towarów TiR-ami na długie dystanse skoro mamy bardzo rozbudowaną sieć kolejową .. TiR-y na TORY !
Naczepy z towarami wystarczy zapakować na wagony kolejowe (platformy) i rozwieść po kraju, skąd na odpowiednich stacjach - a te są w każdej najbardziej zapyziałej mieścinie - odbiorą już wspomniane ciężarówki i dowiozą na miejsce.

Problem w tym, że nie jest to transport państwowy a prywatnych firm przewozowych, które świetnie zarabiają na przewozach krajowych i zagranicznych niszcząc drogi i korkując ulice za co my wszyscy płacimy.. pieniądzem - na remonty dróg i swoich domostw niszczonych wibracjami oraz zdrowiem - nerwy i hałas. 

https://instytutsprawobywatelskich.pl/co-robimy/tiry-na-tory/

Skomentuj