Łotwa również prosi o międzynarodową pomoc w gaszeniu pożarów lasów

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Łotwa prosi o międzynarodową pomoc w gaszeniu pożaru w lesie i na torfowiskach w Gminie Talsi w rejonie Valdgales – poinformował Jānis Dūklavs po spotkaniu na szczeblu Ministra Rolnictwa, Rady Zarządzania Kryzysowego i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

 

Potem o godzinie 16.00 zwołane zostało nadzwyczajne posiedzenie rządu, który musiał wyrazić zgodę na wniosek o międzynarodową pomoc, pisze TVNet. W oświadczeniu podano, że zasadniczo chodzi o wsparcie z powietrza. Łotwa poprosi o pomoc ze wszystkich 28 krajów UE.

 

Gaszenie pożaru trwa siódmy dzień. W akcji uczestniczy helikopter litewskich sił powietrznych.

Pożar na torfowiskach w Valdgales rozpoczął się we wtorek, a później płomienie objęły lasy. Według unijnego programu Copernicus wczoraj spłonęło 1010 ha lasu, czyli o 170 ha więcej niż dzień wcześniej. Po sczytaniu danych z satelitów okazało się, że zniszczonych jest 267 hektarów lasów, 312 ha krzaków i traw oraz 432 ha torfowisk.

 

Wcześniej, z powodu dużego dymu, ewakuowano osiedle Stikli w Gminie Windawa, ale w sobotę większość jego mieszkańców wróciła do domu. Ludzie musieli podpisywać deklaracje, że robią to na własną odpowiedzialność.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Skomentuj