Łotewska Cerkiew Prawosławna uniezależniła się od Patriarchatu Moskiewskiego

Kategorie: 

Źródło: tg

W czwartek 8 września Saeima Łotwy zatwierdziła w końcowym czytaniu przedłożone przez prezydenta Egilsa Levitsa poprawki do ustawy o Łotewskim Kościele Prawosławnym, które przewidują zmianę statusu Łotewskiej Cerkwi tak, aby działał on w pełni niezależnie.

 

Wcześniej Cerkwia Łotewska działała w ramach Patriarchatu Moskiewskiego, który wspiera rządzący w Rosji reżim i jego wojnę z Ukrainą. Jak zaznaczył Levits, poprawki przywrócą historyczny status kościoła i wykluczą jakąkolwiek władzę Patriarchatu Moskiewskiego nad Kościołem Łotewskim.

 

Prawo stanowi, że cerkiew wraz ze wszystkimi diecezjami, parafiami i instytucjami jest całkowicie niezależny i nie zależy od władzy żadnego kościoła poza Łotwą. Ustawa ustanawia w pełni autokefaliczny status kościoła i stanowi, że na jego czele stoi głowa kościoła, która jest niezależna od jakiejkolwiek władzy kościelnej poza Łotwą.

 

Przewiduje się również, że kościół poinformuje urząd prezydenta na piśmie o mianowaniu lub odwołaniu zwierzchników kościoła, metropolitów, arcybiskupów i biskupów. Następnie Kancelaria Prezydenta ogłosi te zmiany na stanowiskach w oficjalnej publikacji, a także przekaże tę informację do urzędu odpowiedzialnego za rejestrację związków wyznaniowych i ich instytucji.

 

W adnotacji do projektu ustawy wyjaśniono, że taka regulacja pozwoli sprawdzić, czy osoba wybrana na to stanowisko spełnia wszystkie wymogi aktów prawnych oraz interesy bezpieczeństwa narodowego. Do 1 października kościół musi powiadomić urząd prezydenta o aktualnej głowie kościoła, metropolitach, arcybiskupach i biskupach.

 

Przewiduje się, że do 31 października br. łotewska cerkiew musi dostosować swój statut do zmian w ustawie o statusie kościoła, wprowadzając w nim niezbędne zmiany.

 

W adnotacji do projektu poprawek stwierdza się, że od momentu rosyjskiej inwazji na Ukrainę Rosyjska Cerkiew Prawosławna, zarówno na poziomie władz kościelnych, jak i duchowieństwa, uzasadnia wojnę, agresję i przemoc Rosji wobec Narodu ukraińskiego, gloryfikuje i uzasadnia zbrodnie wojenne popełnione przez Rosję na terytorium Ukrainy.

 

Ponadto retoryka Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego od dawna wzmacnia propagandę Kremla, która kwestionuje państwowość, niezależność i autonomię Ukrainy. Podobne stanowisko jest wyrażane w stosunku do innych krajów bliskiej zagranicy, co bezpośrednio wpływa na interesy bezpieczeństwa narodowego Łotwy – czytamy w wyjaśnieniu do projektu ustawy.

 

Autorzy poprawek uważają, że Łotwa przyjmując poprawki do prawa nie wpływa ani nie ingeruje w kwestie doktryny kościelnej i prawa kanonicznego. Prezydent stwierdził, że na niepodległej, demokratycznej i legalnej Łotwie prawosławni potrzebują własnego niezależnego Kościoła. Przypomniał, że udało się to osiągnąć już w pierwszym okresie niepodległości Łotwy.

 

Jak wskazywał Lewici, autokefaliczny status kościoła historycznie został ustanowiony de facto nakazem patriarchy Moskwy i Wszechrusi Tichona z 1921 r. wydanym arcybiskupowi Janisowi Pommersowi oraz uchwałą Gabinetu Ministrów z 1926 r. w sprawie stanu Cerkwi Prawosławnej.

 

Lewici podkreślali, że cerkiew jako prawnie uznany kościół autokefaliczny i metropolita Aleksander mogą liczyć na pełne poparcie państwa.

 

Pytany, czy Łotewski Kościół Prawosławnym (LKP)będzie w stanie po uchwaleniu ustawy kontynuować kontakty z Rosyjską Cerkwią Prawosławną, Lewici wskazywali na znane powiązania kanoniczne, ale jednocześnie zaznaczali, że LKP nie będzie kojarzony z Cerkwią rosyjską. Kościół łotewski, jako niezależny kościół, może komunikować się ze wszystkimi kościołami świata.

 

Projekt został opracowany wspólnie z Ministerstwem Sprawiedliwości, przedyskutowany ze wszystkimi właściwymi instytucjami państwowymi, a decyzję w jego sprawie podjęła Rada Bezpieczeństwa Narodowego.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

No a co Bóg na to ? Z kim

No a co Bóg na to ? Z kim trzyma,sympatyzuje do jakiej partii przynależy ? Żeby nie zawężać problemu tylko do Prawosławia powiem,że to się tak samo tyczy chrześcijaństwa,żydostwa,islamu. To w końcu i się zaytam, bo wątpliwości mam.Ilu jest w końcu tych Bogów ? Wielu w jednym czy wielu w wielu ? A może jeden z wielu ? A może to mrowie niezliczone bez przerwy na potrzeby dowolne tworzone ?  ( Ale odpuść sobie, tak jak ja odpuszczam tobie i sobie.Proszę, tylko bez płytkich banałów bez logiki i składu mi tu w objaśnianiach. Tych wszystkich "OCZYWISTYCH" ilości jednego w jednym,trzem z jednego i wielu z jednego itd.) No i niech mi ktoś jeszcze coś o religii powie Lol Z drugiej strony, to chyba będę zmuszony Boga sobie sam wybrać.Tylko którego? Nie wiem. Jeszcze nie wiem.Może jednak bezbogopartyjny i CAŁKOWICIE OBOJĘTNY na Bogów wszelakich pozostanę?  Żadnej partii wyznawców Bogów nie wybiorę? Tak mi dopomóż i pozostanę całkowicie OBOJĘTNY jak od osiągnięcia pełnoletności zacząłem, tak do śmierci nic się u mnie nie zmieni ? Nadmieniam że: Nie, religijni bogopartyjni, z mojej strony TO NIC OSOBISTEGO Do bogów ani do wyznań ani ani i do was też, poszczególnych religio wyznawców partii boskich to nie mam. Jakoś mnie ten życia dylemat wogóle nie nurtuje dopóki w to gówno, chociażby poprzez artykuł, nie wdepnę.

Portret użytkownika Tomasz123

Do Kwazar.Bardzo Ci dziękuję

Do Kwazar.Bardzo Ci dziękuję za ważne pytania , które postawiłeś.Według mnie masz całkowitą rację co dotych, którzy uważają się za chrzescijan, ale nimi nie są.Na temat innych wyznań nie będę się wypowiadał.

Oto co Bóg wszechmocny powiedział :" (6) Szukajcie Jahwe, bo daje się znaleźć, wzywajcie Go, albowiem jest blisko! (7) Niech niegodziwy porzuci swą drogę, a człowiek występny - swoje zamysły; niech wróci do Jahwe, a On zmiłuje się nad nim, do Boga naszego, bo hojny jest w przebaczaniu. (8) Albowiem moje myśli nie są myślami waszymi, a wasze drogi nie są moimi drogami - stwierdza uroczyście Jahwe. (9) Bo jak wysoko niebo góruje nad ziemią, tak drogi moje są wyższe od waszych, a myśli moje - przewyższają wasze! (10) Bo jak deszcz czy śnieg spada z niebios i już tam nie wraca, lecz ziemię napawa i sprawia, że rodzi i płody wydaje, że nasion dostarcza pod zasiew a chleba na pokarm - (11) tak jest i z moim słowem, które z ust moich pochodzi: nie wraca do mnie bez skutku, ale wypełnia mą wolę i wykonuje to, z czym je posłałem. "  Księga Izajasza 55: 6-11. Biblia Poznańska.      To pokazuje ,jak Bóg wszechmocny przewyższa ludzi i ich organizacje.

Oczywiście Bóg Wszechmocny powinien znać przyszłość: "(5) Z kim mnie porównacie, postawicie na równi? Z kim mnie zestawicie, jak gdybyśmy byli podobni? Diablo Wysypują złoto z kiesy, odważają srebro na szali, najmują złotnika, by z niego bożka uczynił, któremu biją pokłony i hołdy składają. (7) Dźwigają go na ramionach i obnoszą, każą mu spocząć na cokole - i stoi, nie ruszy się ze swego miejsca! Głośno się go wzywa - a on nie odpowie; nikogo nie wybawi z jego niedoli! (8) Pamiętajcie o tym, zapłońcie ze wstydu , bierzcie to sobie do serca, odstępcy! (9) Pomnijcie na przeszłość sprzed wieków! Wszak Ja jestem Bogiem - i nie ma bóstw innych! I nie ma nikogo podobnego do mnie! (10) Ja od początku ogłaszam przyszłość i od wieków to, co się s nie zdarzyło. Powiadam: Moje zamierzenie zostanie spełnione i wolę swoją całkowicie przeprowadzę. (11) Orła przyzywam ze Wschodu, męża mojej woli - z dalekiej krainy. Co zapowiedziałem - to urzeczywistnię, jak zaplanowałem - tak też przeprowadzę! "         Wszelkie posążki ,"święte obrazy","święte krzyżyki" są po prostu śmieszne w oczach Boga i Go obrażają.

 Wiadomo że nic nie powstaje samo z siebie ,a teoria ewolucji to bajka dla naiwnych. Bóg Wszechmocny jest tą osobą ,która stworzyła wszystko i przyznaje się do tego :" (5) Tak mówi Bóg, Jahwe, który stworzył i rozpiął niebiosa, który ziemię utwierdził z jej roślinnością, a ludziom na niej wlał tchnienie i ducha tym, którzy po niej chodzą: - Diablo Ja, Jahwe, wezwałem cię w sprawiedliwości i ująłem cię mocno za rękę. Ja cię kształtowałem i ustanowiłem Przymierzem dla ludzi, światłością narodów, (7) abyś otwierał oczy niewidomym i wyprowadzał z więzienia pojmanych, a z ciemnicy tych, co siedzą w ciemności! (8) Jam jest Jahwe - to jest Imię moje, a chwały mojej nie oddam innemu ani należnej mi czci - bożyszczom! (9) Oto nastąpiły pierwsze [wydarzenia], a nowe Ja zapowiadam; obwieszczam je wam - zanim zaistnieją." księga Izajasza 42:5-11 BP.

I jeszcze Twoje pytanie o liczbę Bogów Wszechmocnych:"  (4) Słuchaj Izraelu! Jahwe jest naszym Bogiem, Jahwe jedyny! " Księga Powtórzonego Prawa 6:4 BP

Jeśli chcesz poznać bliżej Boga Wszechmocnego ,jedynego Żywego Boga Stwórcę Jahwe(Jehowę), to służę pomocą.Wybór tego w co wierzyć,to bardzo poważna sprawa.

 

 

Portret użytkownika piotr

A co na to władze kosćielne w

A co na to władze kosćielne w Moskwie i przede wszystkim na Łotwie?? To chyba w ich kompetencji leży podejmowanie takich decyzji. No chyba, że duch komunizmu się odezwał i usiłują władcy państwa stworzyć kosćiół narodowy im posłuszny, który bedzie jeśli mu każą chwalił i kanonizował morderców z Wołynia itp.

Portret użytkownika spokoluz

To jest podobne do małych

ROFL

To jest podobne do małych sekt powstałych na gruncie kultu judy takie jak katole , protestanci , zielonoświątkowcy , jehowe itd.... chodzi tylko o to aby kasiory do centrali nie wysyłać ale kontakty i inwigilacja narodów pozostanie i tak na dotychczasowych zasadach.

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika oswiecony77

zgadza kasa musi sie zgadzac

zgadza kasa musi sie zgadzac i wladza nad kozlami Bo pokorne owieczki z nich nie sa Jezus Namaszczony co innego nauczal niz nauczaja w poszczegolnych sektach chrzescijanskich Wystarczy przynalezec do jednej z nich i bedziesz zbawiony A ja wam mowie Jezus kazal uczniom szukac odpowiedzi byc czystym Kazdy na tym swiecie ma pokusy Kraza i kusza [telepatia] Sprawdzisz sie czy nie Jak wiele doswiadczen splywa na ludzi na tym swiecie Ale poprzez cierpienie do zrozumienia dokonania wyboru Krzyz tez ale co musial wycierpiec bedac sam z takimi prymitywami tyle lat nieswiadomymi Mowic jak do sciany ile cierpliwosci i ponizania tez potem

Psalm 18.29  „Ty zaiste zapalasz pochodnię moją; Pan, Bóg mój, oświeca ciemności moje

Portret użytkownika spokoluz

Poszukałem cząśtkę stwórcy w

Poszukałem cząśtkę stwórcy w sobie , postępuję moralnie i w zgodzie z naturą czyli zostałem oczyszczony a ten od jehowy twierdzi cały czas , że tylko un wie wszystko najlepiej i wie , kto zostanie zbawiony - generalnie wali mnie co un myśli bo znalazłem cząstkę stwórcy w sobie Smile

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika oswiecony77

na tym swiecie dziala

na tym swiecie dziala wspanialy program od tysiecy lat religia sie on nazywa teraz dochodza media i pseudonauka W opisie masz W prasłowiańskiej puszczy prasłowiański wyrósł gród
[[[[[Bastion rodzimych bogów]]]]]??, źródło słowiańskich cnót.
Wojownicy spod sztandarów ze swarzycą
Sławiąc Sławię wyruszali aby bronić swój ród.  to tez religia namawiajaca Na szczególną uwagę zasługuje wspomniany ślad krwawej ofiary ludzkiej. Dokonano jej chyba przy pomocy porzuconego obok kamiennego tłuka, który najprawdopodobniej służył do rozdrabniania rudy darniowej, jako namiastka młota kowalskiego. Mógł więc również posłużyć czarownikowi, kapłanowi pogańskiemu, (…) do rytualnego zabicia ofiary https://ciekawostkihistoryczne.pl/2020/08/02/czy-pradawni-slowianie-skladali-ofiary-z-ludzi/  majowie aztekowie slowianie hindusi germanie holokaust [ofiara calopalna] teraz humanitarnie w wojnach Dlatego ten swiat jest taki a nie inny

Psalm 18.29  „Ty zaiste zapalasz pochodnię moją; Pan, Bóg mój, oświeca ciemności moje

Portret użytkownika jony V

religia służyła w dawnych

religia służyła w dawnych czasach do kontroli populacji tym co zarządzają stadem owiec baranów. Teraz są nowsze techniki zarządzanie stadem, są media i internet, fale elektromagnetyczne, substancje chemiczne i nanotechnologia.

Stare pokolenie owiec można kontrolować jeszcze przy pomocy religii, natomiast nowe jest mniej na to podatne. Ale nowe pokolenie owiec jest uzależnione od technologi i mediów które służą do ich zniewalania.

Ale jak się popatrzy w religie świata to wszędzie jest tam opis obcych którzy kazali się uważać ludziom za bogów.

To co się zmieniło to system zarządzania owcami z religijnego na informatyczny. To co łączy stary i nowy system zarządzania to wytworzenie w owcach poczucie strachu.

Nie sądzę żeby obcy porzucili swój eksperyment zwany homo sapiens. Czyli tzw bogowie (obcy) nie odeszli a jedynie zmienili sposób wpływania na wasze życie. Teraz stwierdzili że stado trzeba przerzedzić i zaczipować bo się stało za mądre i stanowi zagrożenie dla bogów (obcych). A posłuszne masońskie owce wykonają ich zadanie z obawy o swoje życie jak i dla wysokiego standardu życia. Tylko religia lucyferańska którą zarządza się masonami jest o kilka stopni wyżej jeśli chodzi o religie katolicką w wywoływaniu w ludziach strachu. Więc jest też o wiele bardziej skuteczna. Dlatego też ona stanie się główna religią świata a będzie ona wspomagana poprzez media i najnowsze zdobycze technologiczne jakie podaruje masonerii obca rasa która każe im się czcić jak bogów. Takie są ich plany i każdy kto ne jest zniewolony po przez religie i technologie może je dostrzec.

Skomentuj