Lodowiec Zagłady na Antarktydzie traci lód szybciej niż w ciągu ostatnich 5500 lat

Kategorie: 

Źródło: wikipedia

Tak zwany Lodowiec Zagłady na Antarktydzie zrzuca lód w najszybszym tempie od 5500 lat, budząc obawy o przyszłość lądolodu i możliwość katastrofalnego wzrostu poziomu morza spowodowanego topnieniem lodu na zamarzniętym kontynencie. Ten wniosek został wyciągnięty z badania prehistorycznych osadów morskich znalezionych na wybrzeżach otaczających lodowiec Thwaites i sąsiedni lodowiec Pine Island, położony na lądolodzie Antarktyki Zachodniej.  

Wywołane zmianami klimatycznymi topnienie lodowców Antarktydy zachodzi szybciej niż kiedykolwiek w historii, donoszą naukowcy w czasopiśmie Nature Geoscience. Te zwiększone tempo topnienia lodu może wskazywać, że ważne tętnice w sercu pokrywy lodowej Antarktyki Zachodniej zostały odcięte, co prowadzi do przyspieszonego przepływu do oceanu, co może mieć katastrofalne skutki dla przyszłych globalnych poziomów mórz w ocieplającym się środowisku.

 

Jako jeden z najszybciej topniejących lodowców Antarktydy, Thwaites otrzymał przydomek „Lodowiec Zagłady”. Szacuje się, że od lat 80. Thwaites stracił 595 miliardów ton lodu, przyczyniając się do wzrostu globalnego poziomu mórz o 4%. Thwaites i jego północny sąsiad, lodowiec Pine Island, pokrywają ogromne przestrzenie: Thwaites ma powierzchnię około 192 000 kilometrów kwadratowych, co sprawia, że ​​jest prawie tak duża jak Wielka Brytania, a Pine Island ma powierzchnię ​162 300 kilometrów kwadratowych.

 

Ponieważ końce lodowców od strony morza, oba lodowce są narażone na przepływ ciepłej, gęstej i słonej wody od spodu. Ta ciepła woda nie tylko topi lodowce w miejscu ich wpływania do Morza Amundsena, ale także podkopuje je od dołu, odrywając je od głównych kotwicowisk położonych na północy. Ponadto topnienie od dołu osłabia lodowce i czyni je bardziej podatnymi na pęknięcia powierzchniowe, które mogą rozprzestrzenić się na całą pokrywę lodową i potencjalnie doprowadzić do jej zapadnięcia się. Gdyby cały lądolód Antarktydy Zachodniej zapadł się i wtopił w morze, globalny poziom mórz podniósłby się o około 3,4 metra. 

 

Aby porównać tempo topnienia lodowców dzisiaj i w odległej przeszłości, naukowcy szukali wskazówek na plażach Antarktyki w pobliżu miejsc, w których lodowce spływają do oceanu. Lód obciąża ląd, więc część tej zamarzniętej masy stopiła się i spłynęła do morza pod koniec ostatniej epoki lodowcowej około 11 500 lat temu, ląd odbił się, odsłaniając wybrzeża, które wcześniej były ukryte pod falami. Mierząc wiek i wysokość prawie kilkudziesięciu linii brzegowych, naukowcy mieli nadzieję ustalić, jak szybko lód znika z lądu, zanim znów ruszy naprzód.

 

Naukowcy określili wiek wybrzeży, zbierając starożytne muszle i maleńkie fragmenty kości pingwinów, a następnie przeanalizowali starożytne biomateriały za pomocą datowania radiowęglowego. Metoda ta pozwala określić wiek materiału organicznego poprzez pomiar ilości węgla-14, radioaktywnego izotopu węgla lub wariantu o innej liczbie neutronów, który występuje wszędzie na Ziemi i jest łatwo przyswajalny przez rośliny i zwierzęta . Kiedy zwierzęta umierają, nie akumulują już węgla 14 w swoich tkankach, a ilość, którą już wchłonęły, zaczyna się rozkładać. Okres półtrwania węgla-14 (lub czas potrzebny do rozpadu połowy węgla) wynosi 5730 lat, a naukowcy mogą dokładnie określić wiek zwierząt, które padły tysiące lat temu, mierząc ilość nierozłożonego węgla-14 w szczątkach.

 

Datując kości pingwinów i muszle z ponad 20 różnych wybrzeży, naukowcy odkryli, że najstarsza i najwyższa plaża zaczęła powstawać około 5500 lat temu. Od tego momentu do około 30 lat temu utrata lodu odsłoniła brzegi w tempie około 3,5 milimetra rocznie, ale w ciągu ostatnich trzech dekad tempo postępu linii brzegowej dramatycznie wzrosło do 40 mm rocznie.

 

Niejasne pozostaje co to oznacza dla przyszłości lodowców i pokrywy lodowej Antarktydy, a także wrażliwych linii brzegowych na całym świecie. Odkrycia naukowców, choć niepokojące, nie odpowiadają na pytanie, ile razy lodowce mogły się cofać i przechodzić do nowego stanu w całej historii obserwacji. Naukowcy mają nadzieję, że uda im się to odkryć, przewiercając lód i pobierając spod niego próbki skał, co może wykazać, czy obecne tempo topnienia jest odwracalne, czy też lodowce rzeczywiście przekroczyły punkt, z którego nie ma powrotu.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika BG-OG

2 fakty do przemyślenia dla

2 fakty do przemyślenia dla ekotalibów :

1) Grenlandia (której nazwa w językach staroskandynawskich oznacza zieloną ziemię) naprawdę była kiedyś zielona. Potwierdzają to wyniki nowego badania dowodzące, że południowe wyżyny wyspy porastała niegdyś bujna tajga. Wyniki badania, które zostało częściowo sfinansowane przez UE w ramach programu Marie Curie, opublikowane są na łamach najnowszego numeru czasopisma "Science".

2) „W CIĄGU OSTATNIEGO MILIONA LAT OBSZAR PÓŁNOCNEJ EUROPY KILKAKROTNIE POKRYWAŁ LĄDOLÓD , KTÓRY TWORZYŁ SIE NA OBSZARZE SKANDYNAWII…” , MUZEUM MORSKIE W GDYNI „JAK POWSTAŁ BAŁTYK”.

TYLE W TEMACIE

Myślę, że to samo można zastosować do półkuli południowej.

Portret użytkownika Endymion

Widziałem niezależne

Widziałem niezależne rosyjskie badania na temat mamutów na Syberii. Mamut to słoń z sierścią, do teraz spotykany. Ponadto przy swej masie musiał mieć dostatek pokarmu. Wiele zmarźlin wskazuje na gwałtowne zamarzanie, jak całe ławice ryb zamarznięte. Coś się wydażyło, i nie było to miliony lat temu, a raczej góra tysiąc. Kto ma wiedzę, ten ma wladzę, a my jesteśmy okłamywani i malipulowani od dziecka.

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika krasuha

Biegun północny jest od kilku

Biegun północny jest od kilku lat intensywnie roztapiany przez HAARP 2 znajdujący się na Grenlandii. Ale biegun południowy za to bardzo szybko zamarza i tam przybywa lodu. Dlatego "potop" raczej odbędzie się tylko w gaciach aarona jasnopomrocznego oświeconego. Co do pogody to niestety zatrzymali ciepły prąd zatokowy i to spowodowało ucieczkę zimnego powietrza z bieguna. Oznacza to, że klimat na całej półkuli północnej będzie nadspodziewanie fatalny. Ewentualnie ktoś z UFO się ulituje nad nami i przydupcy czymś w te instalacje na Grenlandii ... to by było coś. Zanim odbudują minie 10 lat i cały plan wdrażania NWO im się zjebie.

Portret użytkownika Elżbieta Kaleń

Dla tego trzeba koniecznie

Dla tego trzeba koniecznie powstrzymać zmiany klimatu, my z mężem od dawna bardzo boimy się tego lodowca. Dla tego non stop nosimy maseczki, nie zdejmujemy nawet do snu. Bo przecież trzeba byc odpowiedzialnym. Zrezygnowaliśmy z energii elektrycznej oraz spalinowej. Mąż co dziennie zbiera chrust, a ja wykopuję z ziemi smaczne robaczki. Dzieci nie mamy bo to jest nie ekologiczne, no bo wiadomo że dziecko to kolejna fabryka dwutlenku węgla. Z mężem co raz częściej rozmawiamy o tym aby się zabić bo przecież to chyba najlepsze co możemy zrobić dla planety ziemia.

Portret użytkownika spokoluz

cyt." Okres półtrwania węgla

cyt." Okres półtrwania węgla-14 (lub czas potrzebny do rozpadu połowy węgla) wynosi 5730 lat " - ciekawi mnie materiał badawczy z okresu 5730 lat bo żeby w 100% potwierdzić taki czas rozpadu to potrzebne są dane porównawcze. A co jesli okres półtrwania wynosi 1300 lat ??? A co jeśli okres rozpadu jest coraz szybszy wraz z upływem czasu ??? Metodę oracowano w XXw. to dopiero za ok 1000 lat można potwierdzić jej prawidłowość badając w jakim stopniu c-14 się rozpadło a za 2000 lat mogą potwierdzić czy c14 rozpada się w sposób regularny czy np. jednostajnie przyspieszony. Takim przykładem niespójności danych jest całun turyński , który naukowcy tą metodą datują z badań w 1988r na 13-14w. n.e. co oczywiście jest odrzucane przez watahę z watukanu. Ot i tyle są warte te datowania.

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika Staruszek Sam1

Okres półtrwania jest zawsze

Okres półtrwania jest zawsze stały dla danego izotopu danego pierwiastka i nie trzeba czekać 1000 lat, żeby go obliczyć. Problemem mającym wpływ na dokładność, jest natomiast określenie ile faktycznie było izotopu C14 było w badanej próbce. Czy obecne normy spełniają warunki sprzed kilku, czy kilkudziesięciu tysięcy lat. Jest to dużo zmiennych. 

Portret użytkownika Stanisław Kostka

Podobno datowanie węglem to

Podobno datowanie węglem to jest "naukowy" fejk, gdyż niejednokrotnie zrobili badania na jakichś pozostałościach świerzych skorupiaków i wyszło że one są sprzed kilku tysięcy lat, ta metoda jest bardzo użyteczna ale dla uczniów karola darwina.

Portret użytkownika emel

Z powodu dość krótkiego

Z powodu dość krótkiego okresu połowicznego rozpadu C14 wynoszącego ok. 5000 lat, datowanie przy użyciu tego izotopu wykorzystuje się do materiałów mających maksymalnie ok. 50 000 lat. Do starszych próbek ta metoda się nie nadaje dlatego stosuje się wtedy inne metody. Jeśli to możliwe, próbki można datować używając kilku różnych metod, aby wykluczyć ewentualne błędy. Ważne aby te metody nadawały się do datowania określonego materiału, w przeciwnym wypadku dostaje się bezwartościowe dane.

 

W wolnej chwili możesz podesłać odnośnik do tych badań, o których piszesz. 

Portret użytkownika Endymion

Zauważmy, że Dąb Bartek ma

Zauważmy, że Dąb Bartek ma prawie 700 lat i jest wyjątkowy, a dęby ponoć mogą żyć 1500 lat. Gdzie są te drzewa, gdzie te lasy? Wszystkiego nie można zrzucić na wyrąb pod przemysł, ponieważ w trudnodostępnych miejscach to było nieopłacalne, a starodrzewiu brak i tam. Ziemia przeszła dość niedawno kataklizm, który zatajono i uformowano Świat (społeczeństwo) na nowo. Energetyka oparta na ropie, polityka oparta na dymokracji, wiara oparta na kłamstwach, system finansowy oparty na oszustwie, medycyna służoca leczeniu, a nie wyleczeniu itd.  Średnio inteligentna małpa powinna skojarzyć, że nasza planeta jest pod okupacją, ale debile wolą kłócić się, czy Tusk, czy Kaczyński jest lepszy :((( ...a to tylko marionetki w tym teatrzyku dla ubogich intelektualnie mas niewolników.

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika Aruś Skoneczny

"W wolnej chwili możesz

"W wolnej chwili możesz podesłać odnośnik do tych badań"

Profesorze Ememl ale to pan prowadzi wszechstronne badania kosmosu oraz węgla c14, więc pańskie publikacje są niejako drogowskazem, a my to tylko robimy badania w szkolnym klubie naukowym.

Portret użytkownika Janek Delta

Istnieje teoria naukowa

Istnieje teoria naukowa według której nie ma możliwości ani metod dokładnego datowania starożytnych przedmiotów znalezionych gdziekolwiek. Nawet przedmioty mające teoretycznie kilkaset lat są bardzo trudne w dokładnym datowaniu. A przedmioty które maja kilka tysięcy lat tym bardziej. To jest ruletka, zbyt duży rozrzut. No ale oczywiście możemy teoretycznie założyc że naukowcy się nie mylą(a wiadomo że się mylą), o ile nie mylą się celowo za granty.

 

Skomentuj