Lodowiec na wulkanie Katla spowodował zalanie autostrady, niespokojny również Wulkan Hekla

Kategorie: 

Wulkan Hekla

Islandzkie Biuro Meteorologiczne (IMO) ogłosiło w niedzielę, że działalność lodowca Myrdalsjokull w południowej części kraju uległa znaczącemu osłabieniu od wczorajszego przepływu lodu w pobliżu wulkanu Katla. Czujniki sejsmiczne w regionie nadal rejestrują drżenia ziemi, ale są opisane, jako "nic, co jest czymś niezwykłym dla tego obszaru".

 

Jedna z głównych autostrad na Islandii pozostaje zamknięta po sobotniej porannej powodzi, która zniszczyła most Múlakvísl i spowodowała znaczne zniszczenia obwodnicy. Kierowcy są przekierowywani na drogi górskie.

 

Główne drogi mogą pozostać zamknięte przez trzy tygodnie, poinformował Zarząd Dróg Islandii. Katla jest jednym z największych wulkanów na Islandii.  Szczyt sięga 1512 metrów wysokości. Krater ma 10 km średnicy i pokryty jest 200-700 metrami lodu. Nie było znacznej erupcji od 92 ​​lat, chociaż w 1955 i 1999zdarzyły się niewielkie wybuchy, które nie łamały pokrywy lodowej.

 

Erupcje wulkaniczne miały indeks wybuchowy (VEI) pomiędzy 4 i 6 (skala jest od 0 do 8). W porównaniu Eyjafjallajökull w 2010 erupcja miała skalę VEI4. Większe wybuchy VEI6 są porównywalne do Pinatubo podczas erupcji z 1991.

 

Tymczasem niezwykła aktywność została zarejestrowana przez czujniki w pobliskim wulkanie Hekla, zwłaszcza podczas ostatniego weekendu i pierwszych dni tego tygodnia. Obecnie w większości ustąpiły. Jednak, geofizycy z IMO twierdzą, że wulkan, jeden z najbardziej aktywnych w kraju, jest gotowy do wybuchu. Zarówno Hekla jak i Katla znajdują się blisko Eyjafjallajökull, który wybuchł w 2010 powodując znaczne zakłócenia lotnictwa w Europie.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Roni Tornado

Judyta, religia katolicka to

Judyta, religia katolicka to nie chrześcijaństwo. Kościół Katolicki wypacza nauki Jezusa. Katolicyzm nie ma nic wspólnego z Jezusem. Dla czego nazywasz nas wyznawcami New Age ? I czemu nagle wylatujesz tu z religią ? My też pragniemy chwały Jezusa Smile
Wiesz, może zapisuj sobie wszystkie swoje wiersze w grubym dzienniku, a może i wydaj książkę ze swoimi wierszami. Ważne żeby były one przepełnione miłością Smile

Portret użytkownika Judyta

Ech, Roni! Przecież ja

Ech, Roni! Przecież ja odpowiadałam Faradayowi.
Widzę, że znowu włożyłam kij w mrowisko. Tłumaczyliście, że macie poglądy tolerancyjne, choć może nie powinnam uogólniać.
Co do wiary katolickiej, to Kościół Katolicki wcale nie wypacza nauk Jezusa. Jezus natomiast nie nauczał, że istnieje jakaś energia Kundali. Nie nauczał też o przechodzeniu na żadne wyższe gęstości, ani wibracje. Więc nie wiem jaką religię wyznajesz, ale chyba nie w Jezusa Chrystusa, tego który umarł na krzyżu, a trzeciego dnia zmartwychwstał i później wstąpił do Nieba.
Myślę, że wierzysz w jakiegoś innego Jezusa. Ale ja nie zarzucałam Ci niestosowności Twojej wiary, chciałam tylko wyrazić swoją, aby była większa równowaga na Stronie ZnZ.
Co do wierszy, to już wczesniej pisałam, że będą wydane w książkach z serii "Podyktowane" w Wydawnictwie Warszawska Firma Wydawnicza. A jak widzisz jest ich coraz więcej. Ciagle powstają nowe. I większość z nich jest o miłości, o wielkiej miłości.
Pozdrawiam bardzo serdecznie i życzę wiele miłości do całego świata. 

Portret użytkownika Max66

Ciekawy wątek :P Ja nie jem

Ciekawy wątek :PJa nie jem Mięsa od miesiąca i już nie będe jadał Smile przeszłem na zdrowy tryb życia i jest mi z tym dobrze, nigdy wczesniej nie jadałem fast foodów czyli śmieci. Nocna praca dała mi popalić i musiałem przejść na zdrową diete zresztą miałem juz nie jeść mięsa, ale nie miałem powodu teraz mam i Żyje jak wegetarianin Smile smacznie dobrze i zdrowo Bez alkoholu, kawy herbaty (pije jedynie ziołową albo z cytryną ) no i papierosów bo takich używek nie używam a jestem bardzo młodym w tym gronie :PPozdrawiam Wszystkich Wegetarianin

Strony

Skomentuj