Lodowiec Pine Island nadal topnieje

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Lodowiec Pine Island znajdujący się na Antarktydzie odpowiada za 25% całkowitej utraty lodu na kontynencie.  Nowe badania sugerują, że lodowiec może w najbliższych latach nadal topnieć.

 

Specjaliści twierdzą, że topniejący lodowiec oddaje wodę do oceanu, co może podnieść poziom morza o 10 mm i to w ciągu najbliższych kilku lat. Lodowiec Pine Island zajmuje ponad 10% zachodniej części kontynentu. Pomiary satelitarne wskazują, że jest on największym dostawcą lodu do oceanów na świecie.

 

Co więcej wygląda na to, że Pine Island Glacier przyspiesza tempo topnienia. Prędkość z jaką porusza się lodowiec w okresie od 1974 do 2007 wzrosła o 73 procent. Największy przyrost prędkości zanotowano pod koniec tego badania, było to 8 procent przyspieszenia w ciągu 16 miesięcy. Zasugerowano, że to nagłe przyspieszenie może mieć jakiś związek z wzrastającą temperaturą oceanu w wodach otaczających lodowiec.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika karwan

O widzisz kolego Jedutek

O widzisz kolego Jedutek trafiłeś w sedno.
Reaktor atomowy trzeba chłodzić. Co sekundę wypływa 5 kubików wrzątku na zewnątrz łodzi podwodnej. Satelity szpiegowskie tropią ślady termiczne w wodzie. Łodzie chowają się pod lodowcami. Wrzątek zgodnie z prawami fizyki unosi do górnych warstw wody, topi lodowce. I taram! mamy potwierdzenie globalnego ocipienia...

Portret użytkownika Mistyfikator

Jeśli ktoś się przejmuje

Jeśli ktoś się przejmuje "globalnym ociepleniem" to polecam tej osobie zrobić pewien eksperyment. Wrzuccie do szklanki z wodą (3/4 szklanki)  dwie kostki lodu a następnie poczekajcie aż  się rozpuszczą.Wniosek: Poziom wody się zmniejszył czy podwyższył?

Portret użytkownika Jary

Poziom wody się nie zmieni.

Poziom wody się nie zmieni. Tylko zwróć uwagę, że przecież nie cały lód w okolicy biegunów pływa w wodzie. Jeżeli roztopisz lód który znajduje się na lądzie (np. Grenlandia, Antarktyda) to poziom wody w oceanach się podniesie.

Skomentuj