Lodowiec na Antarktydzie tonie w najgłębszym kanionie świata i może podnieść poziom wody na świecie o półtora metra!

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Zgodnie z wynikami badania opublikowanego w czasopiśmie naukowym Geophysical Research Letters, wygląda na to że topnienie Antarktycznych lodowców przyspieszyło w ostatnich latach. Doprowadziło to do powstania olbrzymiego kanionu na południu kontynentu w obszarze znanym jako Lodowiec Denmana.

Rezultaty badania zostały udostępnione 23 marca i opierały się na ponad 20 latach danych satelitarnych. Dzięki nim zauważono, że zachodnia część lodowca Denman nie tylko cofnęła się o 5 kilometrów pomiędzy 1996-2018 rokiem, ale również doszło tam do powstania głębokiego kanionu pod lodowcem, który może przyspieszyć jego topnienie. 

 

Jest to ogromny problem ponieważ narazie aż 3500 metrów tej góry lodowej znajduje się pod wodą. W tej chwili kanion znany jako koryto Denmana, jest w większości oddzielony od oceanu, jednakże krawędź lodowca wciąż się przemieszcza. W pewnym momencie proces ten może wyeskalować do tego stopnia, że ciepła woda z oceanu wleje się do kanionu odrywając coraz to większe fragmenty lodowca.


Źródło zdjęcia: AGU / Brancato

Taki scenariusz może uruchomić niebezpieczne sprzężenie zwrotne, w wyniku którego cały lód z Lodowca Denmana stopi się, co według wuliczeń ekspertów, podniesie globalny poziom wody w oceanach aż o 1,5 metra! Proces ten może przebiec dość gwałtownie i będzie wiązał się z nieodwracalnymi skutkami dla całego środowiska naturalnego.

 

Zdaniem autorów badania, sytuacja na lodowcu Denman powinna stanowić sygnał alarmowy dla całej społeczności naukowej, która do tej pory negowała zagrożenie wiązane z topnieniem lodowców na wschodzie tego kontynentu, skupiając się bardziej na szybko topniejących lodowcach Pine Island i Thwaites na zachodzie Antarktydy. 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika zdzichumichu

I tak od 30 lat..

I tak od 30 lat...podsumowując wszystkie bzdury publikowane przez "naukowców" w tym czasie...to powinniśmy już być kilometr pod wodą.Nic takiego nia ma miejsca...nawet jednego porciku nie zalało.Macie pecha.Koronawirus,dotacji nie będzie.

Portret użytkownika sceptyyk

Kolego budzik,  wraz z tymi

Kolego budzik,  wraz z tymi głąbami, którzy dali Ci plus, zróbcie sobie mały eksperyment tzn zalejcie sobie do pełna dwa wiadra wodą i wstawcie do zamrażarki. Po zamrożeniu, wyciagnijcie wiadra z lodem i postawcie je mamie w kuchni. Wyciągnijcie lód z jednego wiadra i ustawcie ten lód na lodzie w drugim wiadrze, a całośc po stopieniu, pozostawcie swoim mamusiom do oceny.  Miłej zabawy życze  Smile

Portret użytkownika Xall

Jak wiadomo, lód ma większą

Jak wiadomo, lód ma większą objętość, więc w postulowanym doświadczeniu będzie z wiadra "wystawał". W trakcie roztapiania, górna część może spływać na podłogę, ale ostatecznie okaże się, że roztopionej wody jest w wiadrze mniej, niż było (właśnie o tę część, która spłynęła na podłogę...) Ale eksperyment warto przeprowadzić, nie bacząc na ew. bencki od mamy.

Portret użytkownika SurvivorMan

To co proponujesz, to

To co proponujesz, to symulacja "zawieszenia" nad oceanem drugiego oceanu, po czym wylania go do tego pierwszego Wink
Kolega Budzik ma na myśli zjawisko którym kiedyś JKM próbował ośmieszyć możliwość podniesienia poziomu wód na skutek topnienia...
https://www.youtube.com/watch?v=oOlcQUoWzek
Problem w tym, że taksamo jak kolega Budzik, tak i JKM zapomnieli że istnieje oprócz lodowca jeszcze coś takiego jak LĄDOLÓD Wink
Woda z topniejących lodowców nie jest w stanie podnieść poziomu oceanów... Woda z topniejącego lądolodu, jak najbardziej.
Sam tylko lądolód grenlandzki, to czapa długa na ponad 2000km, szeroka na 1000km u gruba na 2-3km...
Stopienie się samego tylko lądolodu grenlandzkiego, szacunkowo podniosłoby poziom oceanów o około 7 metrów...
A to "tylko" niecałe 2 miliony km kwadratowych lądolodu...
Na Antarktydzie powierzchnia lądolodu jest prawie 10x większa...
 

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Skomentuj