Lodowiec Marmolada może zniknąć w ciągu najbliższych 15 lat

Kategorie: 

Źródło: DarTar

Geofizycy z Uniwersytetu w Padwie we Włoszech ostrzegają, że lodowiec dźwięcznej nazwie Marmolada, stopił się w 80% w ciągu 70 lat. Jeśli sytuacja nie ulegnie poprawie to w ciągu 15 lat może dojść do jego zupełnego zniknięcia.

 

Naukowcy z Włoskiego Komitetu Glacjologicznego uważają, że największy i najbardziej charakterystyczny lodowiec w Dolomitach jest już nie do uratowania. Nawet gwałtowny spadek emisji dwutlenku węgla podczas kwarantanny nie zatrzymał znacząco tego procesu.


Objętość lodowca Marmolada jest mierzona corocznie od 1902 roku. Ten masyw lodowy jest uważany za „naturalny termometr” zmian klimatycznych. Na przestrzeni lat doszło tam do spadku w objętości lodu z 95 milionów metrów sześciennych w 1954 do 14 milionów metrów sześciennych. m w tych dniach obecnie.


Ostrzeżenie o aktywnym topnieniu Marmolady nadeszło niecały miesiąc po ewakuacji ludzi z Valle d'Aosta w północno-zachodnich Włoszech. Eksperci twierdzą, że ogromna część lodowca Mont Blanc może się zawalić w każdej chwili. Glacjolodzy uważają, że ruch masy lodowcowej był spowodowany nienormalnie wysokimi temperaturami. W przypadku zawalenia, dotarcie masy do nisko położonej drogi miejskiej zajmie mniej niż 2 minuty.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: [email protected]
Portret użytkownika M@tis

Komentarze

Skomentuj