Lodowe tsunami w Norwegii zasypało brzegi znanego jeziora

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

Na wybrzeżu jeziora Oldevatnet w Norwegii, doszło do niezwykłego zdarzenia zwanego lodowym tsunami. Całe zjawisko trwało ponad godzinę.

Za nietypowe wydarzenie odpowiada prawdopodobnie silny wiatr, który spychał wielkie fragmenty lodu powodując nacisk na wodę, co objawiło się takim trzeszczącym zjawiskiem. Miejscowe władze mają nadzieje, że lodowe tsunami na wybrzeżu jeziora Oldevatnet, zapełnią turystami kempingi. Trwają już przygotowania do rozpoczęcia sezonu i przyjęcia pierwszych turystów.

 

To właśnie podczas prac konserwacyjnych na jednym z kempingów, pracownicy usłyszeli dziwny hałas od strony jeziora. Wywoływały go tysiące malutkich kryształków lodu wpadających na siebie nawzajem niczym duża fala z lodu nacierająca na brzeg.

 

W ostatnich latach do takich lodowych tsunami doszło kilkukrotnie. Najsłynniejsze z takich zjawisk występowały w Ameryce Pólnocnej, na jeziorach Dauphin w Kanadzie i na jeziorze Mille Lacs w USA. 

Wtedy jednak lodowe tsunami nie było atrakcją turystyczną tylko poważnym problemem, bo zwały lodu zniszczyły domy, infrastrukturę i samochody.

 

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Popiół z feniksa

Nie dajcie sobie robić mętnej

Nie dajcie sobie robić mętnej wody z mózgu !. To żaden wiatr lecz pokaz nasuwania się materii ( w tym przypadku zmrożonej wody) na swoje miejsce , gdzie przeniesiono wcześnjej jej matrycę modelu rzeczywistości. Zobaczbie na innym filmiku : ten lód pełznie a nie jest niczym popychany . Gałęzie na drzewach stoją nieruchomo - nie ma żadnego wiatru .https://youtu.be/3FC4-whhtA8

Skomentuj