Lodowe tsunami na Jeziorze Erie spustoszyło okoliczne miasteczka

Kategorie: 

Źródło: facebook.com

Na jeziorze Erie miało miejsce tak zwane lodowe tsunami. Skutkiem tego wiele nadbrzeżnych miejscowości zostało zalanych górą lodu piętrzącego się niekiedy aż po dachy domów.

 

Lodowe tsunami to zjawisko, które powstaje wtedy gdy od tafli zamarzniętego jeziora odłączają się kolejne płaty lodów, które potem są pchane w swej masie przez wiatr w kierunku lądu. W okolicy jeziora Eire od kilku dni występował bardzo silny wiatr dochodzący w porywach do 110 km na godzinę i to własnie on spowodował zasypanie siedzib ludzkich lodem.

Lód napierał szczególnie 24 i 25 lutego. Lokalne władze zarządził ewakuację mieszkańców okolic plaży Hoovera w pobliżu miejscowości Hamburg w stanie Nowy Jork. Wszyscy zgodnie twierdzili że nigdy nie widzieli takich mas lodu który zbiera się wszędzie, włącznie z ich podjazdami i werandami. 

Na szczęście lodowe tsunami nie jest zjawiskiem szczególnie dynamicznym i lód kroczy na tyle wolno, że wszyscy zdołali uciec. Napór jego masy mógł jednak wywołać uszkodzenia domów, a w niektórych przypadkach zupełnie je zawalić. Na szacowanie strat przyjdzie jednak czas gdy lód ustąpi.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj