Lodowce Mt. Everest zaczynają gwałtownie topnieć. Naukowcy spodziewają się najgorszego

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Na zboczach Mount Everest, znaleziono pierwszy dowód na to, że pokrywa lodowa na najwyższej górze Ziemi, zaczęła się gwałtownie kurczyć. Zmniejszenia grubości lodu jest dość znaczne i wynosi około 55 m w ciągu ostatnich 25 lat. Te niepokojące wyniki, zostały ujawnione w czwartek podczas konferencji prasowej Uniwersytetu Maine.

Zdaniem klimatologów, regiony polarne Ziemi i lodowce górskie stały się pierwszymi „ofiarami” globalnego ocieplenia. Temperatura na ich terytorium wzrosła o cztery do dziewięciu stopni Celsjusza w porównaniu do minionych stuleci. Naukowcy sugerują, że do połowy wieku pokrywa lodowa gór alpejskich zmniejszy się o 45%, niezależnie od dalszych działań ludzkości.

 

Do odkrycia doszło podczas niedawnej wyprawy na tzw. South Col, wysokogórską przełęcz na południowych zboczach Everestu, gdzie znajduje się jeden z największych lodowców w Himalajach. Przełęcz znajduje się zaledwie 940 metrów od szczytu Everestu, co czyni ją idealnym miejscem do badania wpływu globalnego ocieplenia na stan lodu w najbardziej niedostępnym regionie Ziemi. Naukowcy wywiercili dziury w lokalnych złożach lodu i pobrali próbki, a także uzyskali trójwymiarowe zdjęcia masywów lodowych za pomocą dronów.

Umożliwiło to zbadanie ujawnienie historii przyrostu i cofania się pokrywy lodowej Mount Everest w ciągu ostatnich dwóch tysięcy lat, w porównaniu do ostatnich dziesięcioleci. Pomiary wykazały, że tempo topnienia lodowców na zboczach najwyższego szczytu świata, gwałtownie przyspieszyło w drugiej połowie lat 90. W sumie w ciągu ostatniego ćwierćwiecza grubość masy lodu na południowych stokach Everestu zmniejszyła się o około 55 m.

 

Wiele wskazuje na to, że głównym czynnikiem sprawczym było uwolnienie znacznej części lodowca od pokrywy śnieżnej. Ze względo na wysokie albedo (współczynnik odbicia światła), śnieg odbijał światło słoneczne i nie pozwalał mu wnikać w głąb masywu lodowego. Zdaniem naukowców, zniknięcie resztek śniegu przyspieszy topnienie lodowców Everestu.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: [email protected]
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki [email protected], możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika moon fake

Same bzdury!

Same bzdury!
Po pierwsze nie ma żadnego efektu cieplarnianego. DCzłowiek nie maregulować klimatu tylko posprzątać chemiczny chłam w postaci zanieczyszczeń stałych ciekłych i lotnych. Czubek nosa i pycha człowiekowatych człowieków nie pozwala myśleć że bezpośredni wpływ na klimat ma w 99 % Słońce w niepustym a pełnym cząstek kosmosie, potem długo nic a na końcu wycinka lasu. Zaraz przyjdą zimy takie jak były w latach 70 tych a człowieki znowu będą zdziwione i mądre po szkodzie bo nie będzie czym odśnieżać tak jak nie było czym gasić pożarów lasu włącznie z pieczenią z Koali w Australii itp. Ale kurwa czołgi było komu produkować cały czas aż do dziś! Dlaczego człowieki nie wpadły na to aby zacząć produkować czołgi z armatami wodnymi do gaszenia pożarów? Tego kurwa nie wiem. Być może trzeba niesamowitego geniuszu aby na to wpaść a to przekracza intelekt naukowych idiotów od siedmiu plag i boleści od których powyższy dziennikarzyna czerpie pseudowiedzę min. na temat globalnego oślepienia.

Portret użytkownika axell69

[email protected] napisał kolejny

[email protected] napisał kolejny katostroficzny artykuł , można spodziewać się najgorszego ??  Oczywiście   że tak,  jednak  za chwilkę , absolwenta (nie wiem czym się tu chwalić  czytając  te treści ) przebije   obłędnie  sławny  sTallinn   innym katastroficzym ujęciem  ,  a  biedny  admin   błaga  o wsparcie  finasowe  zamiast wywalić  na zbity  ryj  tych psedo dziennikarzy  

Admin  wróć do czasów  świetności  InneMedium    -  wtedy przyjdzie i wsparcie , jednak nie zapomnij   że  w czasach" pandemii"  , ty  i twoi pismacy  nieżle daliście   nam w kość  tymi namolnymi  informacjami o rzekomej pandemii . i jej  post produktami i odmianami   nieistniejącej  choroby .Codziennie  czytam kilka innych   stron       np  KIP czy Bacologia    nie pierdzielą się   z półprawdą   , piszą   tak jak należy i nie wzywają  nikogo  o wsparcie 

Wiecie dlaczego  ??  Prawda nie potrzebuje   reklam za kasę   prawda  nie potrzebuje  wsparcia  finansowego  .ZNZ   jednak tak - ciekawe dlaczego ??

Wielu niedouczonych chrześcijan wierzy w to, że tylko ich Zbawiciel poniósł męczeńską śmierć na krzyżu, nie mając pojęcia o tym, że co najmniej szesnastu innych zmarło w taki właśnie sposób.

Portret użytkownika Rumcajs

to tylko początek końca -

to tylko początek końca - rozstopi się wszystki lód na ziemi - i nie będzie już wody nie skażonej na ziemi WCALE. Bo aktualnie elity nie piją już tej wody którą piją ludzie zwykli. Po wodę czystą w postaci wiecznej zmarźliny zapierdalają tankowcami na bieguny ziemi - ale i to w pewnym momencie się skończy. 

Tu jest całą odpowiedź na wszystko co aktualnie nam zaplanowali - to z tego powodu właśnie mamy jedno wielkie kłamstwo G L O B A L N E - bo skażenie nie uznaje granic państwowych - dostaje się wszędzie wszystkim po równo. https://www.youtube.com/channel/UCwEPauBO9KHdKXX8YejpRLA/videos

Z a p r a s z a m - DobreFilmyTu i NewsyZwojny i Bacologia

 

 

Portret użytkownika SlawomirF

Jak to się ma do tych danych?

Jak to się ma do tych danych?

...Trzeba jednak pamiętać, że szczyt ten nadal należy do najniebezpieczniejszych miejsc na Ziemi. I w żadnym wypadku nie rozpieszcza swoich gości. Temperatura w lato rzadko sięga powyżej -20 stopni, w zimę zaś potrafi spaść poniżej -40...

Strony

Skomentuj