Lód arktyczny może zniknąć w lecie 2045 roku

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Jeśli spojrzeć na wykres minimalnego pokrycia lodem w ciągu ostatnich 37 lat, staje się oczywiste, że występuje tendencja spadkowa. Dr Dirk Notz z Instytutu Meteorologii oraz dr Julienne Stroeve z US National Snow and Ice Data Center, pracowali razem nad tym, ile czasu minie zanim Arktyka podczas lata będzie całkowicie pozbawiona lodu morskiego. Założonym warunkiem było to, że gazy cieplarniane będą emitowane w tym samym tempie, co obecnie.

 

Badania wykazały, że każda tona dwutlenku węgla (mniej niż przeciętny Amerykanin emituje każdego miesiąca) odpowiada 3 metrom kwadratowym mniej lodu arktycznego. Świat emituje prawie 36 miliardów ton dwutlenku węgla rocznie, na tej podstawie otrzymano wynik świadczący o tym, że przed późnym latem w 2045 roku, lód w Arktyce rozpuści się całkowicie.

Ubytek lodu jest katastrofalny dla przyrody (przykładem może być niedźwiedź polarny), przyspiesza także ocieplenie klimatu u reszty świata, ponieważ woda absorbuje więcej ciepła niż lód. Ponadto, istnieje coraz więcej dowodów na to, że utrata lodu przyczynia się do anomalii pogodowych w jak dotąd umiarkowanych pogodowo miejscach.

Przeciętny obywatel Stanów Zjednoczonych produkuje ilość dwutlenku węgla wystarczającą na stopienie 50 metrów kwadratowych Arktyki. Dla typowego obywatela Unii Europejskiej wskaźnik ten wynosi 20 metrów kwadratowych. NASA stworzyło film o tym, jak lód rozrasta się i kurczy na przestrzeni pór roku w ciągu ostatnich czterech dekad. Film informuje także o tym, że grubość lodu jest równie ważna, jak przestrzeń, którą zajmuje.

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.5 (2 votes)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Skomentuj